Wanda Nowicka zostaje na stanowisku

31 stycznia 2013

"Równość i nowoczesność" - tak będzie się nazywać stowarzyszenie, którego utworzenie zapowiedziała w piątek wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Była posłanka Ruchu Palikota podkreśla, że jego nazwa jest jednocześnie "programem w pigułce". - Na szczegółowe rozwiązania przyjdzie czas. Na razie najważniejsze jest to, by "równość" uznać za wartość nadrzędną i aby polityka państwa zmierzała do zwalczania nierówności - tłumaczyła posłanka w programie "Tak jest" w TVN24.

- Wypowiedź biskupa Pieronka na temat pedofilii jest bulwersująca, bo pokazuje, że nad tym zjawiskiem można przejść do porządku dziennego - mówiła w "Kropce nad i" Wanda Nowicka, broniąc swojej interwencji do Rzecznika Praw Dziecka. - Pani marszałek przeszarżowała. Kościół nie bagatelizuje sprawy pedofilii - zapewniał dominikanin, o. Paweł Gużyński.

Ruch Palikota chce sprawdzić, ile kosztuje funkcjonowanie gabinetów marszałka i wicemarszałków Sejmu. Posłowie złożyli już w tej sprawie wniosek do Ewy Kopacz. - Chcemy wiedzieć jak wydawane są nasze pieniadze - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Rozenek.

PO złoży wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie Janusza Palikota. Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie politycy Platformy przytoczyli 10 wypowiedzi, za które - ich zdaniem - Palikot powinien ponieść konsekwencje. Wniosek ma trafić do sejmowej komisji etyki jeszcze w piątek.

Andrzej Rozenek w "Kropce nad i" twardo bronił lidera Ruchu Palikota i jego kontrowersyjnych wypowiedzi. - Palikot od zawsze używał takiego języka. Czasem narusza tabu, przekracza granice i za to jest kochany - przekonywał. - To niedopuszczalne słowa - skomentował słowa Palikota Stefan Niesiołowski z PO.

SLD złoży wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie Janusza Palikota za wypowiedzi na temat marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz lidera SLD Leszka Millera - poinformował rzecznik klubu, Dariusz Joński.

Janusz Palikot zakładał maski, ale teraz zobaczyliśmy jego prawdziwą twarz - tak szef SLD Leszek Miller skomentował zachowanie lidera RP w związku z wykluczeniem Wandy Nowickiej z klubu. - Trawestując znane zdanie można powiedzieć: 13 lutego 2013 r. skończył się w Polsce Janusz Palikot - stwierdził były premier w programie "Jeden na jeden".

Janusz Palikot musi dokładnie przemyśleć swoje postępowanie i swoje słowa - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Kalisz (SLD). - On jest efekciarzem i evenciarzem, a powinien być poważnym politykiem - ocenił poseł Sojuszu. Zapewnił jednak, że spotkanie lidera Ruchu Palikota z Aleksandrem Kwaśniewskim i Markiem Siwcem odbędzie się zgodnie z planem.

- Zwykła pomyłka pisarska, która często się zdarza na początku roku - w taki sposób politycy Ruchu Palikota tłumaczą to, że na wniosku o odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu widnieje data 2 stycznia. Tymczasem afera z nagrodami dla Prezydium Sejmu, z powodu której klub RP chciał pozbawić Nowicką parlamentarnej funkcji, wybuchła trzy tygodnie później.

Wanda Nowicka została usunięta z klubu Ruchu Palikota. - Nie było specjalnie żadnej rozmowy. Nie żałuję - powiedziała Nowicka po wyjściu z posiedzenia klubu. Janusz Palikot poinformował, że "klub jednomyślnie zdecydował o usunięciu Nowickiej z klubu", jedna osoba wstrzymała się od głosu. - Decyzja jest dla mnie etycznie bolesna. Nie byłem przygotowany na zdradę ze strony najbliższych współpracowników - zaznaczył szef RP.

Nie wyobrażam sobie, bym miała pozostać w klubie Ruchu Palikota po tych wszystkich słowach, które padły ze strony kolegów na mój temat, podstawowe zaufanie zostało zerwane. - Nie zrezygnuję jednak z funkcji wicemarszałka Sejmu - powiedziała w "Jeden na jeden" Wanda Nowicka. Dziś po południu klub Ruchu Palikota zdecyduje, czy ją usunąć.

Dziś po południu zbierze się klub Ruchu Palikota, który zdecyduje o losie wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej. Prawdopodobnie posłowie podejmą decyzję o usunięciu Nowickiej ze swoich szeregów.

- Wanda brnie w zaparte, nie ma innej możliwości niż usunięcie jej z klubu - stwierdził w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot. W środę klub Ruchu Palikota zdecyduje, czy Wanda Nowicka przestanie być jego członkiem. - Prawda jest po mojej stronie, to Wanda nie dotrzymała słowa, oszukała klub, i zafundowała Ruchowi Palikota problemy - podkreślił Palikot, odnosząc się do tego, że nie zrezygnowała z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Jestem przygotowana na każdą decyzję klubu, liczę się nawet z tym, że zostanę z niego wykluczona - powiedziała TVN24 wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Jutro klub Ruchu Palikota podejmą decyzję ws. usunięcia jej ze swoich szeregów.

- Zachowałam sms-y od Janusza Palikota. Bardzo niestosowne - wyznała w "Faktach po Faktach" Henryka Krzywonos-Strycharska. Lider Ruchu Palikota miał je wysyłać po tym, jak Krzywonos nie zgodziła się startować w wyborach z listy tej partii. Z tego względu, jak stwierdziła działaczka Kongresu Kobiet, wiedziała, że po Palikocie "nie należy się zbyt wiele spodziewać". W ten sam sposób Krzywonos skomentowała ostatnie słowa polityka o Wandzie Nowickiej.