91 zawodniczek i zawodników reprezentować będzie Polskę w XIII Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich. W czwartek sportowcy, trenerzy i członkowie misji otrzymali nominacje i złożyli ślubowanie. Sportowcy zmagać się będą w Pekinie w dniach 6-17 września.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w imieniu całej Izby, złożył sportowcom gratulacje za uzyskanie kwalifikacji i życzył, by Mazurek Dąbrowskiego grany był na pekińskich obiektach jak najczęściej, aby trzynastka przynosiła szczęście. - Te życzenia składam w imieniu całego Sejmu. Pomimo różnic dzielących posłów, sport jest tą dziedziną, która łączy ludzi - powiedział marszałek podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Życzył także zawodnikom, by po zakończeniu igrzysk odnosili zwycięstwa nad sobą w codziennym życiu.
Jedna rodzina sportowców
Minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki przypomniał, że parę dni temu, w tym samym miejscu, ślubowali przed odlotem do Pekinu reprezentanci Polski na Igrzyska XXIX Olimpiady. - Teraz jesteście też wy członkami wielkiej sportowej rodziny - mówił minister wyrażając radość, że z każdym rokiem pieniądze na sport osób niepełnosprawnych są coraz większe. - I będą jeszcze większe - obiecał minister. Ambasador ChRL Sun Rongmin zapewnił polskich paraolimpijczyków, że Pekin jest już gotowy na ich przyjęcie.
Tysiące sportowców
W XIII igrzyskach, w 20 dyscyplinach, rywalizować będzie blisko 4000 niepełnosprawnych sportowców ze 150 państw. Wraz z nimi przybędzie do Pekinu 2500 trenerów, opiekunów, lekarzy, fizjoterapeutów oraz przedstawicieli narodowych komitetów paraolimpijskich. Po raz pierwszy odbędą się zawody wioślarskie, w których wystąpią też Polacy.
"Jeden Świat, Jedno Marzenie" - to hasło, które przyświeca igrzyskom olimpijskim i paraolimpijskim. Nad zapewnieniem równych warunków obsługi i pobytu sportowców czuwa BOCOG - Komitet Organizacyjny Igrzysk w Pekinie pracujący pod hasłem "Wspólne przygotowania i równy splendor".
Wszystko jest już gotowe
Większość obiektów sportowych, na których będą przebiegać zawody paraolimpijskie, była gotowa już rok przed igrzyskami. Są one oddalone od wioski olimpijskiej o 15-30 minut drogi autobusem. Spełniają wszystkie wymogi dostępności dla osób niepełnosprawnych.
Zadbano również o to, żeby niemal połowa obiektów publicznych (banki, poczty, parki, sklepy, toalety, itp.) były dostosowane do osób na wózkach i niewidomych. Przebudowane zostały stacje metra, zainstalowano windy, wykonano bezpieczne kładki nad jezdniami, ścieżki dla niewidomych, wprowadzono autobusy niskopodłogowe, a część z nich posiada oznaczenia Braillem. W sumie w Pekinie 80 procent transportu publicznego - pojazdy, przystanki, stacje - będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Rywalizują już od 1960
Pierwsze Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku w Rzymie. Udział w nich brało ponad 100 zawodników. Polska reprezentacja po raz pierwszy konkurowała w 1972 roku w Heidelbergu. 22 sportowców zdobyło wówczas 33 medale.
Polacy uczestnicząc w dziewięciu paraolimpiadach wywalczyli w sumie 626 medali, w tym 237 złotych, 215 srebrnych i 174 brązowe.
Źródło: PAP, tvn24.pl