Ponad tysiąc osób z biało-czerwonymi flagami przeszło w sobotę ulicami Poznania. Marsz Zwycięstwa, upamiętniający 94. rocznicę podpisania rozejmu, który potwierdził zdobycze powstania wielkopolskiego, zorganizowało stowarzyszenie kibiców Wiara Lecha.
Marsz ruszył z placu Wolności, przeszedł przez Stary Rynek i zakończył się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
Hymn i race
Uczestnicy z biało-czerwonymi flagami, proporcami z orłem na czerwonym tle, pochodniami, w biało-niebieskich barwach Lecha Poznań szli, skandując hasła, np. "Chwała bohaterom" i kibicowskie. Po drodze odśpiewali też "Marsyliankę wielkopolską", a przed pomnikiem odpalili race i odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".
Świętują zakończenie powstania
- Po raz trzeci przypominamy w ten sposób poznaniakom zwycięską historie i datę 16 lutego 1919 roku, kiedy - na mocy rozejmu w Trewirze - Wielkopolska weszła w granice Polski. W przypadku przegranych powstań świętuje się ich rozpoczęcie. Nasze było wygrane, dlatego świętujemy dzień, w którym rozejm potwierdził zdobycze powstania wielkopolskiego. Jako kibice Lecha Poznań zaplanowaliśmy świętowanie nie tylko rocznicy jego wybuchu, ale i daty 16 lutego - powiedział współorganizator marszu, Łukasz Bogaczyk ze stowarzyszenia Wiara Lecha.
Dla regionu i dla kraju
Członkowie stowarzyszenia rokrocznie starają się upamiętniać rocznice istotne dla regionu i kraju. - Świętujemy powstanie wielkopolskie i rocznicę Czerwca '56 - wydarzenia, które kształtują naszą, wielkopolską tożsamość, ale również przypominamy o Katyniu czy Wołyniu. W tym roku zorganizowaliśmy m.in. konkurs rysunkowy dla dzieci z całej Wielkopolski, którego tematem było powstanie wielkopolskie. Dziś (w sobotę - red.) w południe rozdaliśmy nagrody najlepszym młodym rysownikom - powiedział Bogaczyk.
Największy zwycięski zryw
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. 16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano układ przedłużający rozejm między państwami Ententy a Niemcami, obejmujący także front wielkopolski. W dokumencie zapisano m.in., iż Niemcy powinni niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskiem i we wszystkich innych okręgach.
Autor: kk/mz / Źródło: PAP