Blisko 400 wystawców z Chin pojawiło się w Poznaniu na targach China Homelife Show 2013. Impreza potrwa do piątku. Organizatorzy z tej okazji przypomnieli chińskie ekspozycje na poznańskich targach z lat 50.
Na filmie można zobaczyć zdjęcia i fragmenty targowych kronik z lat 1955-1958.
- Chińczycy całkowicie odmienili dzisiejszy pawilon nr 10. W latach 1955 i 1956 przerobili go na absolutnie chiński budynek. Na rusztowaniach zamontowano dekoracje zmieniające ten obiekt absolutnie nie do poznania. Dobra robota, normalnie Hollywood - chwali gości z Państwa Środka Tomasz Mikszo, archiwista MTP. - Na zdjęciach z poszczególnych lat możemy także zaobserwować pewne zmiany - w 1956 r. przed wejściem do budynku pojawiły się dwa lwy - zauważa.
Mao i Cyrankiewicz
Ekspozycja chińska była olbrzymia. Zawierała zarówno wyboru przemysłu ciężkiego jak i artykuły włókiennicze czy artystycznych. Na archiwalnych zdjęciach obok chińskiej porcelany czy tradycyjnych ubrań, możemy zobaczyć nawet pomnik Mao Tse-Tunga. Jednym z gości targowych widocznych na zdjęciach jest ówczesny premier Józef Cyrankiewicz.
"Chińska Republika Ludowa w swoich eksponatach zademonstrowała ogrom postępu technicznego" - dowiadujemy się od lektora kroniki z 1958 r. Jako potwierdzenie możemy zobaczyć tablice prezentujące wzrost produkcji przemysłowej w "pierwszej pięciolatce".
- To były dobre czasy dla Chin. W późniejszych latach przestali się jednak pojawiać w Poznaniu. Wpływ na to miało pogorszenie stosunków ze Związkiem Radzieckim. Po latach na targi wrócili i wystawiali się, choćby w latach 70., jednak już nie tak spektakularnie jak wtedy - podkreśla Mikszo.
Kontakty i kontrakty
Chińczycy goszczący w Poznaniu nie skupiali się jedynie na swoich osiągnięciach i swojej ekspozycji. Żywo śledzili także wystawy innych państw.
- W 1956 r. zachwycili się angielskimi maszynami dziewiarskimi - mówi Mikszo. "Kto wie czy jeszcze w trakcie targów nie zostanie zawarta transakcja" - sugerował lektor targowej kroniki z 1956 r.
- Trudno powiedzieć czy akurat do tej transakcji doszło, jednak na poznańskich targach zawierano wiele umów - potwierdza Mikszo.
Nie inaczej jest po 55 latach. Efektem tegorocznej wizyty Chińczyków na poznańskich targach jest list intencyjny o współpracy gospodarczej pomiędzy Poznaniem a chińskim miastem Hangzhou, który podpisano we wtorek.
3 dni targów
Od środy zwiedzać można natomiast targi Homelife Show 2013. Chińczycy w Poznaniu prezentują przede wszystkim wyroby branży tekstylnej i odzieżowej, elektroniczny sprzęt domowy, kuchenny i łazienkowy oraz meble, oświetlenie czy akcesoria dekoracyjne. Targom Homelife Show towarzyszy także forum inwestycyjne, na którym eksperci dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat współpracy gospodarczej z partnerami z Chin. Przedsiębiorcy dowiedzą się m.in. jak zarządzać ryzykiem walutowym i jak zorganizować bezpieczne dostawy z Chin.
Wstęp na targi jest bezpłatny. Można je zwiedzić w środę i czwartek w godzinach 10-17, a w piątek do godziny 16.
Autor: FC//kv/k / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP