Przedstawiciele wszystkich trzech związków zawodowych zgodnie ocenili: wetując pomostówki, prezydent podjął dobrą decyzję. Apelują też do rządu o opracowanie nowej ustawy "możliwej do zaakceptowania przez partnerów społecznych". - To decyzja sprzeczna z interesem gospodarki - oceniają z kolei pracodawcy.
- Cieszymy się, że prezydent zawetował rządową ustawę o emeryturach pomostowych. Teraz czas, aby Komisja Trójstronna jak najszybciej opracowała nową, którą będą w stanie zaakceptować także związkowcy - skomentował przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Wiesław Siewierski. Według niego "w zasadzie jest tylko krok od porozumienia".
FZZ: Nowa ustawa lub TK
Przewodniczący FZZ zaznaczył, że na wypadek odrzucenia prezydenckiego weta przez Sejm jego związek "przygotowuje wnioski do sądów powszechnych dla wszystkich tych, którzy po kilkunastu latach pracy w szczególnych warunkach zostaną pozbawieni praw nabytych", a jeśli "pomostówki" wejdą w życie w wersji uchwalonej przez Sejm, to na pewno "związkowcy zaskarżą je do TK", a nawet Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
OPZZ: nie uzależniać pomostówek od wieku
To samo zapowiedział szef OPZZ Jan Guz. Dodał też, że "celem jego związku będzie opracowanie przepisów, zgodnie z którymi prawo do wcześniejszej emerytury będzie przysługiwało po przepracowaniu 40 lat, w tym 15 lat w szczególnych warunkach albo szczególnym charakterze". - Nie można uzależniać pomostówek od wieku pracownika, ponieważ po przepracowaniu określonej liczby lat w trudnych warunkach każdy się wyeksploatuje, niezależnie od tego czy ma 55 czy 60 lat - argumentował Guz.
"Solidarność": nie takie były obietnice
Szef "Solidarności" Janusz Śniadek zaapelował z kolei do rządu o jak najszybsze opracowanie "nowej, lepszej ustawy". - Ta nie spełnia podstawowego wymogu, o którym była mowa 10 lat temu. Związkowcy otrzymali wówczas zapewnienie, że osoby pracujące w szczególnie trudnych warunkach będą miały prawo do wcześniejszej emerytury - przypomniał.
PKPP: stracona szansa
W zupełnie innym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele biznesu. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) z ubolewaniem przyjęła decyzję prezydenta o zawetowaniu nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Według Lewiatana przez sprzeciw prezydenta przepadął szansa na zaoszczędzenia 11 mld. - Jesteśmy przekonani, że jest decyzja sprzeczna z interesem gospodarki i tym samym całego społeczeństwa. Ustawa była dobrym kompromisem - brzmi stanowisko PKPP.
BCC: nieracjonalne działanie
Niemal identycznie wypowiadał się przewodniczący Konwentu Business Centre Club (BCC) dr Wojciech Warski. - Należy ubolewać, że ustawa o emeryturach pomostowych została zawetowana. Nie zostały wzięte pod uwagę argumenty ekonomiczne, zmierzające do racjonalizacji gospodarki - stwierdził.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak