Czy to koniec Komisji Majątkowej, która przyznawała Kościołowi odebrane mu majątki? Rząd za dwa tygodnie zajmie się projektem ustawy, która zakłada likwidację Komisji. - Potrzebne są dodatkowe ekspertyzy prawne - zastrzegł rzecznik rządu Paweł Graś.
Szef MSWiA przedstawił we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów informację dotyczącą projektu zmiany ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, który zakłada likwidację Komisji Majątkowej. - Projekt wróci na Radę Ministrów za dwa tygodnie. W tej kwestii potrzebne są dodatkowe ekspertyzy prawne - powiedział Graś.
Z roszczeniami do sądu
W myśl projektu, sprawy związane z roszczeniami byłyby rozpatrywane na zwykłych zasadach, na drodze sądowej. Podmioty kościelne, państwowe, samorządowe czy prywatne, będące uczestnikami postępowań prowadzonych dotychczas na podstawie przepisów o Komisji Majątkowej w sprawach, w których nie zapadło jeszcze orzeczenie komisji, miałyby sześć miesięcy na wystąpienie o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a jeżeli nie było ono wszczęte - na wystąpienie do sądu o zasądzenie roszczenia.
W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że powodem decyzji o uchyleniu przepisów regulujących działanie Komisji jest to, że w ostatnim czasie istotnie spadła liczba spraw do niej wpływających.
Kontrowersyjna Komisja
Komisja Majątkowa, powołana do życia ustawą z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
Od początku działalności Komisja rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw; bez rozstrzygnięcia pozostało jeszcze ok. 240. Komisja wielokrotnie była krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane. We wrześniu pełnomocnik instytucji kościelnych w komisji Marek P. został aresztowany.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24