W szpitalach ma się pojawić więcej lekarzy, a pacjenci zyskają m.in. możliwość umawiania się na wizyty przez internet - takie zmiany w służbie zdrowia ma gwarantować pierwsza cześć pakietu ustaw zdrowotnych przyjętych we wtorek przez rząd.
O przyjęciu pakietu ustaw poinformowało w specjalnym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Kolejnymi projektami ustaw zdrowotnych ministrowie zajmą się w czwartek.
Elektroniczna rewolucja
Przyjęta we wtorek pierwsza część ustaw zdrowotnych przewiduje elektroniczną rewolucję w dokumentacji medycznej. Dzięki nowym rozwiązaniom możliwe będzie umawianie się na wizyty za pośrednictwem internetu, a pacjent będzie powiadamiany drogą elektroniczną o jej terminie.
Zaproponowano także rozwiązanie, które umożliwi elektroniczne przesyłanie danych dotyczących pacjentów, pomiędzy szpitalami a NFZ. Dzięki temu będzie wiadomo, czy pacjent nie oczekuje w kilku kolejkach do zabiegów w różnych szpitalach. Informacja ta przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę.
Ponadto, zgodnie z zamierzeniami rządu, informacje na temat badań klinicznych prowadzonych w Polsce będą obowiązkowo publikowane w internecie, a uczestnicy badań klinicznych lepiej chronieni.
Odszkodowanie w pół roku
Rząd zaproponował także, aby pacjent mógł dochodzić roszczeń z tytułu popełnionych błędów medycznych na drodze administracyjnej, czyli poza długotrwałą drogą sądową. Maksymalny czas na uzyskanie odszkodowania wyniesie 6 miesięcy.
Rada Ministrów przyjęła także przepisy, dzięki którym staż odbywany na 7. roku studiów zostanie zastąpiony zajęciami praktycznymi na 6. roku. Oznacza to, że dobrze przygotowani lekarze będą wcześniej rozpoczynać zawód, przez co, w założeniu rządu, ma zwiększyć się ich liczba w szpitalach i przychodniach.
Źródło: PAP