We wtorek Rada Ministrów zajmie się pakietem ustaw zdrowotnych, w tym m.in. projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, zmianami w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz projektem ustawy i informacji w ochronie zdrowia. - Te zmiany są przygotowywane dość pośpiesznie. A zmian ustrojowych nie można pisać na kolanie - komentuje b. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (PiS).
Projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewiduje dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową. Resort zdrowia podkreśla, że pacjenci będą mogli otrzymać odszkodowanie w ok. 7 miesięcy.
Będzie to spora zmiana, bo w tej chwili, jeśli wystąpi błąd medyczny, jedyną możliwą drogą dochodzenia praw przez poszkodowanego jest proces sądowy z powództwa cywilnego o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Trwa on zwykle kilka lat.
Bez egzaminu
Z kolei projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu podyplomowego. Obecnie medycy otrzymują prawo wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego i zaliczeniu stażu podyplomowego.
Stażysta przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza, zanim uzyska samodzielność zawodową. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa. Nowe przepisy przewidują, że już podczas studiów wprowadzone zostaną przedmioty i zajęcia praktyczne, które mają to zastąpić.
Zdrowie on-line
Rząd zajmie się również systemem informacji w ochronie zdrowia. Zapisy projektu umożliwiają umawianie się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie online statusu w kolejce do lekarza lub na badanie, elektroniczne przypominanie o terminie wizyty oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej.
Lepsze monitorowanie
Rząd omówi też projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wprowadza ona m.in. obowiązek przekazywania przez świadczeniodawców szerszego zakresu danych dotyczących list oczekujących na świadczenia inne niż wysokospecjalistyczne (w szczególności danych dotyczących numeru PESEL). Według resortu zdrowia, umożliwi to NFZ monitorowanie poprawności prowadzenia tych list.
Prawo farmaceutyczne
Ministrowie zajmą się również projektem nowelizacji prawa farmaceutycznego. Dostosowuje on polskie przepisy do wymogów UE. Chodzi m.in. o tzw. wyłączność danych, czyli zakaz odwoływania się przez określony czas do dokumentacji rejestracyjnej leku oryginalnego.
Obecnie w Polsce obowiązuje sześcioletni okres wyłączności danych. Natomiast w dyrektywie UE przyjęto, że składa się on z podstawowych ośmiu lat powiększonych o dodatkowe dwa lata wyłączności rynkowej. W tym czasie możliwa będzie rejestracja produktu generycznego, bez prawa jednak wprowadzania go do obrotu.
Badania kliniczne
Na posiedzeniu Rady Ministrów będzie też mowa o ustawie o badaniach klinicznych. Zakłada on doprecyzowanie oraz zmianę przepisów regulujących tryb wydawania przez komisje bioetyczne opinii o planowanych badaniach. Uszczegółowione będą zasady pobierania przez komisje bioetyczne opłat za wydanie opinii oraz zasady finansowania ich prac komisji.
Rada Ministrów zajmie się sprawą ustanowienia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020. Przewiduje on działania na rzecz zwiększenia liczby narządów pobieranych od zmarłych. Ma on także na celu rozwój programu przeszczepiania od dawców żywych oraz rozwój ośrodków przeszczepiania komórek krwiotwórczych u dorosłych i dzieci. Zakłada on też wprowadzanie nowych metod leczenia u chorych wymagających stosowania przeszczepów narządowych, komórkowych i biostatycznych.
Ministrowie zajmą się też projektem ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz zapoznają się ze sprawozdaniem z realizacji programu wieloletniego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia".
"Na kolanie"
W "Poranku TVN24" o rządowych projektach mówił b. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (PiS). Jego zdaniem zmiany przygotowywane są "pospiesznie". - Mówię np. o nieprzygotowanej zmianie szpitali w spółki, rewolucji na rynku leków - powiedział.
Piecha podkreślił, że nie jest wykluczone, że poprze część rządowych pomysłów, ale wszystko zależy od tego, czy głosowanie nad nimi poprzedzi jawna dyskusja. - To się nie może odbywać tajnie, w podkomisjach - zaznaczył. Dodał jednak, że z pewnością nie poprze pomysłu wprowadzającego refundację in vitro. - Jestem przeciw metodzie in vitro. By urodziło się jedno dziecko, musi zginąć kilka zarodków ludzkich - wyjaśnił.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24