Donald Tusk zachwala Uniwersytety Trzeciego Wieku. - Warto się zastanowić, w jaki sposób skuteczniej Wam pomóc, bo to po prostu działa - mówił w sobotę w Szczawnicy premier, który spotkał się ze słuchaczami uniwersytetów. Przy okazji, złożył życzenia teściowej, która w piątek obchodziła urodziny.
Szef rządu w sobotę przyjechał do pienińskiego uzdrowiska Szczawnica, gdzie spotkał się ze słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW). Szacuje się, że w Polsce istnieje ponad 100 UTW. Uczęszcza do nich kilkadziesiąt tysięcy seniorów. W Polsce powstają trzy typy Uniwersytetów: działające w strukturach wyższej uczelni, powołane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową oraz działające przy domach kultury, bibliotekach, domach dziennego pobytu czy ośrodkach pomocy społecznej.
"Z naszym życiem po 50-tce trzeba zrobić coś przełomowego"
- Nie warto pakować energii, pieniędzy, pomysłów w instytucje czy przedsięwzięcia, które się nie sprawdzają. (...) A tutaj to wszystko działa - powiedział Tusk. Jak dodał, opłaca się to także tym, którzy dopiero za kilkadziesiąt lat skorzystają z uniwersytetów trzeciego wieku.
Jego zdaniem rok 2012 może być rokiem "bardzo obiecującym", jeśli chodzi o większe możliwości uniwersytetów trzeciego wieku.
Wspominam moją teściową nie tylko dlatego, że jest ukochana - inaczej niż to często jest w przysłowiach - ale też dlatego, że ona jest także niezwykle konsekwentną uczestniczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gdyni. Dondald Tusk
Tusk zwrócił uwagę, że ludzie żyją coraz dłużej. - My już nie pojedyncze lata, ale dziesiątki lat (...) będziemy żyli po emeryturze. I dlatego z tym naszym życiem po 50-tce, 60-tce trzeba zrobić coś przełomowego - powiedział.
Tusk składa życzenia teściowej
Premier złożył także życzenia swojej teściowej, która w piątek skończyła 73 lata. - Wspominam moją teściową nie tylko dlatego, że jest ukochana - inaczej niż to często jest w przysłowiach - ale też dlatego, że ona jest także niezwykle konsekwentną uczestniczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gdyni - mówił Tusk.
Dodał, że widział, jak zmieniło się jej życie i w jakimś sensie życie całej rodziny. - Wtedy, gdy się okazało, że osoba, która skończyła pracę, przeszła na emeryturę, jest niezależna także od najbliższych, jeśli chodzi o sposób spędzania czasu i sposób na życie - zaznaczył.
"Brak finansów na edukację zdrowotną seniorów"
Podczas spotkania z uwagami do premiera zwróciła się szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach, Krystyna Jurczewska-Płońska, która zarzuciła, że kształcenie zdrowotne osób starszych jest pomijane. - Chciałam poruszyć najbardziej bolący nas problem, mianowicie brak finansów na edukację zdrowotną seniorów 50+. (...) Jest na promocję zdrowia dla młodzieży, dzieci, dla wszystkich, z wyjątkiem seniorów - mówiła.
Tusk przyznał, że nie wie czy w budżecie na ten cel znalazły się jakieś środki. - Jeśli się okaże, tak jak przypuszczam, że nie przewidziano na to żadnych środków, to będziemy o tym dyskutowali - powiedział. Zastrzegł, że nie może niczego obiecać, ale jak "nie są to kwoty astronomiczne, to jest to temat do rozmowy".
Premier zapowiedział jednak, że pełnomocnik ds. walki z wykluczeniem społecznym Bartosz Arłukowicz przygotuje informację o środkach finansowych, jakie są potrzebne, aby dostęp do edukacji dla ludzi starszych był łatwiejszy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24