Były wojskowe defilady, składanie wieńców, przemówienia władz i duchownych, a wszędzie tłumy Polaków - tak minęła 217. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody święta odbyły się w całym kraju
W uroczystościach warszawskich udział wzięli prezydent Lech Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk, dyplomaci i członkowie rządu, władze stolicy i woj. mazowieckiego, a także przedstawiciele duchowieństwa, kombatantów i harcerzy. Gościem uroczystości był tez przewodniczący litewskiego Sejmu Ceslovas Jursenas.
Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że Polska – jako kraj z określonymi doświadczeniami - musi być solidarny z krajami na Wschodzie: Litwą i narodami bałtyckimi, a także Gruzją, gdyż ta "solidarność ma dziś wielką wartość".
Po południu podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Prezydent przyznał także kilkudziesięciu zasłużonym m.in. "za zasługi dla niepodległości" i "na rzecz przemian demokratycznych" odznaczenia państwowe.
W Krakowie nabożna atmosfera
Tradycyjnie krakowskie obchody majowego święta rozpoczęła poranna msza w katedrze na Wawelu. Po nabożeństwie uformował się pochód, który przeszedł przez Rynek Główny przed Grób Nieznanego Żołnierza. Pochód poprzedzała orkiestra wojskowa oraz szwadron ułanów na koniach. W trakcie przemarszu złożono wieniec przed Krzyżem Katyńskim u stóp Wzgórza Wawelskiego.
Po południu zaplanowano na Małym Rynku 29. Lekcję Śpiewania pt. "Majowa Jutrzenka" z udziałem artystów Kabaretu Loch Camelot i mieszkańców Krakowa. Dla wszystkich chętnych urząd miasta przygotował 3,5 tys. śpiewników z pieśniami i piosenkami patriotycznymi.
W Poznaniu grała orkiestra
W Poznaniu obchody rocznicowe rozpoczęła msza św. w kościele farnym celebrowana przez ks. bp. Marka Jędraszewskiego. Następnie przed ratuszem odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w sali sądowej poznańskiego Ratusza.
Przy okazji święta prezydent miasta Ryszard Grobelny ogłosił potrzebę stworzenia Konstytucji Metropolitalnej Poznania - oddającej władzę mieszkańcom.
A w Gdańsku o aborcji i duchu modernizmu
- Podmiotem konstytucji jest życie i konstytucja polska ma stanowić skuteczną tamę dla tych projektów ustawodawczych skierowanych przeciw polskiemu życiu. Temu życiu, które rozpoczyna drogę w momencie poczęcia i temu, które dobiega swojego końca wraz z naturalną śmiercią - powiedział z kolei metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź do wiernych licznie zgromadzonych w gdańskiej Bazylice Mariackiej.
Zdaniem hierarchy konstytucja powinna też stanowić źródło bezpieczeństwa dla rodziny. - Jakże wiele krzywdy zrobiono rodzinie w tych krajach, gdzie doszedł do głosu, w wymiarze stanowionego prawa, duch modernizmu (...). Jakże zakpiono z rodziny, gdy wyszydzono jej świętość, jej boże źródło. A boże źródło jest zapisane w Księdze Rodzaju: mężczyzną i kobietą stworzył ich - stwierdził arcybiskup Głódź.
Druga taka konstytucja
Konstytucję 3 maja, ustawę zasadniczą I Rzeczypospolitej, uchwalił w 1791 r. Sejm Czteroletni. Była to druga - po amerykańskiej - ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja, która miała naprawić państwo po rozbiorze 1772 r., przewidywała centralizację, jednolity rząd, skarb i wojsko, znosiła odrębność między Litwą i Koroną. Katolicyzm proklamowała religią panującą, przy zachowaniu tolerancji dla innych wyznań uznawanych przez państwo.
Konstytucja 3 maja zakładała podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, znosiła konfederacje i liberum veto, wprowadzając zasadę zwykłej większości głosów. Próbę wprowadzenia w życie Konstytucji 3 maja udaremniły Konfederacja Targowicka i wkroczenie do Rzeczypospolitej wojsk rosyjskich w 1792 roku.
Źródło: TVN24, PAP