Lekarze, pielęgniarki, policjanci, wojsko, a także kobiety w ciąży i najmłodsze dzieci - to grupy wytypowane jako pierwsze do zaszczepiena przeciwko wirusowi grypy A/H1N1. Taką rekomendację dla ministra zdrowia opracował we wtorek komitet pandemiczny.
Komitet wytypował tak zwane grupy ryzyka, wśród nich znalazły się: dzieci powyżej 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży cierpiące na inne schorzenia, pracownicy służby zdrowia oraz innych służb, ważnych dla funkcjonowania państwa. Decyzję o szczepieniu kobiet w ciąży każdorazowo podejmować ma jednak lekarz.
List podpisany
Wiceminister zdrowia zaznacza jednak, że rekomendacje komitetu wejdą w życie dopiero, gdy zakończą się badania kliniczne nad szczepionką przeciw nowemu typowi grypy i okaże się ona bezpieczna i efektywna. Ministerstwo Zdrowia wystosowało już list intencyjny w sprawie zakupu szczepionek do koncernów farmaceutycznych.
- Podpisanie listu intencyjnego zapewniło państwu polskiemu możliwość zakupu szczepionek, w razie gdyby została podjęta taka decyzja. Szczepionka znajduje się obecnie w fazie testów. Tak jak wszystkie produkty lecznicze, może mieć działania uboczne, które w tym momencie są jeszcze trudne do przewidzenia. Nie zmienia to faktu, że są nią zainteresowane wszystkie kraje europejskie. Dzięki podpisaniu listu intencyjnego, w przypadku dopuszczenia szczepionki do obrotu na terenie Unii Europejskiej, państwo polskie będzie mogło ją zakupić w razie wystąpienia takiej konieczności - tłumaczy rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno.
Pierwsze szczepionki w tym miesiącu
Eksperci obawiają się, że wirus A/H1N1 może zmutować i przekształcić się w bardziej śmiercionośną odmianę. WHO podkreśla, że na razie nie ma oznak, by tak się stało, lecz przestrzega, że druga fala może być gorsza, bo może objąć większą liczbę osób. Ma ona dotknąć głównie półkulę północną.
WHO przewiduje, że pierwsze dawki szczepionki przeciwko grypie A/H1N1 powinny być gotowe dla północnej półkuli wczesną jesienią. Badania kliniczne nad szczepionką wciąż trwają: w przypadku osób dorosłych mają się one zakończyć we wrześniu, w przypadku dzieci - w październiku, a kobiet w ciąży - w styczniu przyszłego roku.
Źródło: PAP