1 listopada, święto Wszystkich Świętych, to drugi dzień corocznej akcji Znicz. W akcji, która potrwa do niedzielnego wieczoru, bierze udział około pięciu tysięcy policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. Działają przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich. Na Kontakt24 czekamy na informacje od państwa i tworzymy Drogowskaz24 z informacjami o utrudnieniach.
To była relacja tvn24.pl. Dziękujemy.
W ramach obchodów dnia Wszystkich Świętych ambasador Polski w USA Piotr Wilczek odwiedził w piątek waszyngtoński cmentarz Mount Olivet, gdzie złożył wieńce na grobach Jana Karskiego oraz Mariana Kozielewskiego, brata legendarnego emisariusza Armii Krajowej.
Zmarły w 2000 roku w wieku 86 lat Jan Karski jest pochowany u boku swojej żony Poli Nireńskiej.
Jan Karski to żołnierz Armii Krajowej, dyplomata. W czasie drugiej wojny światowej był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Jako jeden z pierwszych starał się zwrócić uwagę Zachodu na Zagładę Żydów europejskich.
Ambasador Arkady Rzegocki najpierw udał się na cmentarz Gunnersbury, gdzie m.in. zapalił znicze pod Pomnikiem Katyńskim oraz na grobie Kazimierza Sabbata, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1986-89 i jego małżonki.
Następnie w dzielnicy Hammersmith odwiedził polski kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, gdzie w tamtejszym kolumbarium zapalił znicze przy urnach z prochami pisarza Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej-Mackiewicz oraz prof. Wojciecha Fałkowskiego, wieloletniego przewodniczącego Związku Polskich Lekarzy w Wielkiej Brytanii i rektora Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie.
Na koniec Rzegocki udał się do Royal Hospital Chelsea, gdzie złożono prochy byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher. Tam zapalił znicz przesłany przez prezydenta i Radę Miasta Krakowa, gdyż Thatcher w 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo tego miasta.
Przedstawiciele ambasady RP w Londynie odwiedzili groby zasłużonych Polaków, którzy zostali pochowani na cmentarzach w brytyjskiej stolicy.
Ponad 50 tysięcy złotych zebrano pierwszego dnia 25. kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi - poinformował w piątek prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem Cezary Pawlak. Dodał, że zbiórka potrwa do niedzieli.
Poznańscy policjanci zatrzymali w piątek kierowcę będącego pod wpływem kokainy. Przejeżdżający obok największego cmentarza w mieście mężczyzna dziwnym zachowaniem za kierownicą zwrócił na siebie uwagę naczelnika poznańskiej drogówki.
Policjanci poddali kierowcę badaniu narkotestem, według którego mężczyzna był pod wypływem kokainy. 40-latek został zatrzymany. Jak przekazali policjanci, samochód, którym jechał, był w tak złym stanie technicznym, że "koła prawie odpadły".
Przylądek Wilczka w dzień Wszystkich Świętych
Mieszkańcy Oświęcimia we Wszystkich Świętych pamiętali o ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz. Znicze zapłonęły między innymi przy Ścianie Straceń, obozowej szubienicy i przed zbiorową mogiłą tuż przy byłym obozie Auschwitz I. To wyraz pamięci o wszystkich ofiarach.
Mogiła skrywa szczątki około 500 więźniów uśmierconych przez Niemców w ostatnich dniach istnienia obozu lub zmarłych tuż po wyzwoleniu.
Artyści, których żegnaliśmy w minionym roku
W tym roku pożegnaliśmy Sebastiana Podkościelnego, redaktora naczelnego TVN24 BiS
Artyści, politycy i dziennikarze na cmentarzach kwestują na rzecz odnowy zabytkowych grobowców
Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie wieczorem w dzień Wszystkich Świętych
O śmierci historyk sztuki poinformowała Kancelaria Prezydenta oraz Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, w którym znajduje się obraz El Greca "Ekstaza św. Franciszka", odkryty przez dwie badaczki - Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską - w parafialnym kościółku w Kosowie Lackim w 1964 r.
"Odeszła P. Doktor Izabella Galicka. Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę. Przyczyniła się do odnalezienia i uratowania obrazu El Greca 'Ekstaza św. Franciszka'. Wielka Dama i Wielka Patriotka" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Odeszła P. Doktor Izabella Galicka. Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę. Przyczyniła się do odnalezienia i uratowania obrazu El Greca „Ekstaza św. Franciszka”. Wielka Dama i Wielka Patriotka.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 1 listopada 2019
RIP
Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie na czele z ambasador Urszulą Doroszewską w piątek złożyli kwiaty i zapalili znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskim cmentarzu Rossa. Uroczystości towarzyszyli litewscy Polacy.
Znicze ambasady w piątek zapłonęły też na grobach polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w latach 1918-1919, spoczywających w polskiej kwaterze przy mauzoleum marszałka, oraz na Nowej Rossie, gdzie pochowani są żołnierze polscy i litewscy, polegli w latach 1919–20 w bratobójczej walce o Wilno.
W piątek do godziny 15. na drogach w całej Polsce doszło do 41 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 51 zostało rannych - przekazał zespół prasowy KGP. Funkcjonariusze zatrzymali też 111 nietrzeźwych kierowców.
Jak przekazał komisarz Dawid Marciniak, piątek jest drugim dniem, w którym na drogach w całym kraju prowadzona jest akcja Znicz. Wzmożone działania służb potrwają do niedzielnego wieczoru. Bierze w nich udział około pięciu tysięcy policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze będą działali przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.
Tradycyjnie już w Dniu Wszystkich Świętych przez wiele godzin na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu kwestowało około 90 osób między innymi przedstawiciele władz miasta, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także politycy, samorządowcy, artyści, dziennikarze i sportowcy. Wśród nich byli aktorka Katarzyna Żak, muzyk Bogdan Hołownia, wioślarz Mirosław Ziętarski, posłanka Iwona Michałek i prezydent miasta Michał Zaleski.
Pieniądze zebrane w tym roku zostaną przeznaczona na odrestaurowanie pomnika sędziego przedwojennego Sądu Okręgowego w Toruniu Stanisława Arkusiewicza.
Dzień Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
Kosodrzewina została złożona również w Szczyrku przed pomnikiem, który jest hołdem dla odwagi ratowników GOPR w Beskidach, a jednocześnie upamiętnieniem powstania zorganizowanego ratownictwa w tych górach w 1952 r.
W Beskidach odwiedzanie grobów goprowców ma długą tradycję, a od kilku lat ma wymiar zorganizowany. Ratownicy przygotowują w tym celu gałązki i znicze ze znakiem GOPR. Na każdym grobie stawiają taki sam znicz i kładą gałązkę.
W górach upamiętnienie 1 listopada ratowników, którzy odeszli, jest już tradycją.
- Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej upamiętniani są capstrzykiem w jaskini. W Karkonoszach przewodnicy i ratownicy przychodzą na symboliczny cmentarz ofiar gór w Kotle Łomniczki, a w Tatrach po słowackiej stronie - pod Osterwą - powiedział Siodłak.
Gałązki kosodrzewiny i znicze położyli ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR na grobach swych kolegów, którzy już odeszli.
Naczelnik Jerzy Siodłak powiedział, że upamiętnianie ludzi gór to tradycja. Podkreślił, że kosodrzewina symbolizuje góry, ale i nieugiętość.
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem
Cmentarz parafialny na Olczy w Zakopanem
Cmentarz Bródnowski w Warszawie w dzień Wszystkich Świętych
Tysiące ludzi na warszawskich Powązkach.
Około 250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego bierze udział w trzydniowej kweście na rzecz ratowania zabytków Starych Powązek, która rozpoczęła się w piątek. Dbamy o to miejsce, bo tu jest kawałek naszej historii - tłumaczy aktor Kazimierz Kaczor. Trwająca w tym roku przez trzy dni kwesta rozpoczęła się w piątek wczesnym przedpołudniem. Przy wejściu na cmentarz jak co roku od ponad 40 lat kwestowała aktorka Maja Komorowska. - Tegoroczna zbiórka jest wyjątkowo dobra, napełniłam już drugą puszkę. Wspaniała jest ludzka pamięć, mieszkańcy przychodzą cały czas, wspierają kwestę - powiedziała.
Stoisz w korku? Widziałeś wypadek? Na drodze pogorszyły się? Poinformuj innych kierowców.
Poznańscy policjanci patrolujący w piątek nad ranem okolice jednego z cmentarzy pomogli 75-letniemu mężczyźnie, który w nocy zgubił się na nekropolii i przez kilka godzin szukał swojego samochodu. Funkcjonariusze ogrzali wyziębionego seniora i pomogli odnaleźć auto. Mężczyzna wrócił bezpiecznie do domu.
Datki na renowację kolejnych ośmiu zabytkowych nagrobków zbierają wolontariusze podczas 33. kwesty na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie - jednej z najstarszych nekropolii w Polsce.
Zakończyło się utrudnienie na S8, na odcinku Radzymin – Wyszków, w. Emilianów (woj. mazowieckie), gdzie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.
Trzydniowa kwesta rozpoczęła się w piątek na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Od 24 lat miejscowi społecznicy zbierają datki na renowację zabytkowych nagrobków. Organizatorem zbiórki jest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Stowarzyszenie organizuje kwesty dwa razy w roku - przy okazji dnia Wszystkich Świętych oraz w Wielką Sobotę.
Na Powązkach trwa coroczna kwesta.
Na S8, na odcinku Radzymin – Wyszków, w. Emilianów (woj. mazowieckie) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Brak osób rannych. Ruch w kierunku Białegostoku odbywa się jednym pasem. Przewidywany czas trwania utrudnienia to godzina.
Policja w Łodzi informuje, że ruch w porównaniu do lat ubiegłych jest mniejszy - przekazał reporter TVN24 Przemysław Kaleta.
W Warszawie dojazdy do cmentarzy są utrudnione - na Wisłostradzie w korku stoi się 40 minut, a potem na ulicy Wójcickiego, prowadzącej do Cmentarza Północnego, kolejne 40 minut.
Na ulicy Walecznych w Szczecinie doszło do potrącenia pieszego. Osobie poszkodowanej nie stało się nic poważnego - informuje reporter TVN24 Sebastian Napieraj.
W Szczecinie korkuje się ulica Milczańska.
Do kierowców na Twitterze zaapelował premier Mateusz Morawiecki.
Jedźmy na ten długi świąteczny weekend i wracajmy bezpiecznie - niezależnie od tego czy mamy do przejechania dwie przecznice, czy pół Polski. Kierowcy - noga z gazu - a wszyscy bądźmy uważni, skupieni na drodze i wyrozumiali dla siebie nawzajem. pic.twitter.com/SxHNXr6Rmj
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) November 1, 2019
Korek na Wisłostradzie ma kilka kilometrów.
Zakończyło się utrudnienie na drodze krajowej nr 15, na odcinku Gniezno – Strzelno, m. Rudki (woj. wielkopolskie), gdzie doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym.
Zakończyło się utrudnienie na A4, na odcinku w. Gościsław - w. Kostomłoty (woj. dolnośląskie), gdzie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych i jedna osoba została ranna.
Zakończyło się utrudnienie na drodze krajowej nr 91, na odcinku Pruszcz Gdański – Tczew, m. Miłobądź (woj. pomorskie), gdzie samochód osobowy wjechał do rowu i jedna osoba została ranna.
Na S1 na odcinku Pyrzowice - Dąbrowa Górnicza, m. Mierzęcice (woj. śląskie) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Brak osób rannych. Ruch odbywa się wahadłowo. Przewidywany czas trwania utrudnienia to 1,5 godziny.
Około 80 wolontariuszy i pracowników Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta (TPBA) kwestuje w piątek na czterech największych wrocławskich nekropoliach. Jak co roku, zbierają na pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących.
Na A4, na odcinku w. Gościsław - w. Kostomłoty (woj. dolnośląskie) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba została ranna. Jezdnia w kierunku Wrocławia została zablokowana. Przewidywany czas trwania utrudnienia to dwie godziny.
O sytuacji na warszawskich drogach przeczytacie na TVN Warszawa.
Ulicą Powązkowską w Warszawie można przejechać tylko po okazaniu specjalnego identyfikatora.
Policjanci w Łodzi rozdają ulotki w ramach akcji "Znicz", na których znajdują się informacje o zagrożeniach związanych z kradzieżą na cmentarzach.
O godzinie 9 na warszawskich Powązkach rozpocznie się kwesta na rzecz stołecznych zabytków.
Na drodze krajowej nr 91, na odcinku Pruszcz Gdański – Tczew, m. Miłobądź (woj. pomorskie) samochód osobowy wjechał do rowu. Jedna osoba została ranna. Ruch odbywa się wahadłowo. Przewidywany czas trwania utrudnienia to dwie godziny.
Podczas pierwszego dnia tegorocznej akcji "Znicz", czyli w czwartek, doszło do 75 wypadków, w których zginęły cztery osoby, a 92 zostały ranne - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze zatrzymali też 150 nietrzeźwych kierowców.
Na S1, na odcinku Pyrzowice - Dąbrowa Górnicza, m. Mierzęcice (woj. śląskie) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Brak osób rannych. Ruch odbywa się wahadłowo. Przewidywany czas trwania utrudnienia to 1,5 godziny.
Reporter TVN24 Przemysław Kaleta ostrzega również, aby pilnować swoich torebek i kieszeni, ponieważ na cmentarzach grasują kieszonkowcy.
Przemysław Kaleta z TVN24 znajdujący się na cmentarzu Doły w Łodzi poinformował, że na parkingach wokół cmentarza zaczyna brakować miejsc.
Reporter TVN24 Sebastian Napieraj informuje, że ulica Mieszka I w Szczecinie nadal jest przejezdna, ale wokół cmentarza zaczyna brakować miejsc parkingowych.
W Warszawie możemy spodziewać się zmian w komunikacji miejskiej oraz organizacji ruchu. Przeczytasz o nich na TVN Warszawa.
Pięciokilometrowy korek utworzył się na autostradzie A4 po wypadku busa i auta ciężarowego, do którego doszło w piątek rano w okolicach węzła Pietrzykowice w kierunku Wrocławiu. Do zderzenia busa z tirem doszło przed godziną 6 w okolicach węzła Pietrzykowice – przekazał PAP dyżurny wrocławskiego oddziału GDDKiA. W wyniku wypadku ranne zostały trzy osoby. Zablokowany jest prawy pas autostrady A4 w kierunku Wrocławia. W miejscu wypadku tworzą się korki. Zator ma około pięciu kilometrów.
- Dobrze mieć zimówki - radzi reporter TVN24 Sebastian Napieraj i ostrzega przed śliskimi drogami w Szczecinie.
Na cmentarzu Doły w Łodzi jest reporter TVN24 Przemysław Kaleta. W okolicy cmentarza zmieniono organizację ruchu, dlatego należy zachować ostrożność.
Wokół stołecznych nekropolii przygotowano specjalne parkingi, można też korzystać z dodatkowych autobusów.
Małgorzata Telmińska, reporterka TVN24 znajduje się na warszawskich Powązkach, gdzie pojawiają się pierwsi odwiedzający groby, chociaż na razie panuje tam spokój.
W Szczecinie na ulicach jest ślisko - drogi zostały posypane piaskiem.
Jak informuje reporter TVN24 Sebastian Napieraj, przy ulicy Mieszka I w Szczecinie na razie jest pusto.
Poza akcją "Znicz" trwa także trzecia edycja akcji informacyjnej pod hasłem "Nie zabijaj - jedź bezpiecznie!".
Z danych KGP wynika, że w czasie ubiegłorocznego listopadowego święta, gdy również prowadzono akcję "Znicz", doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób, a 528 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci zatrzymali 1299 kierujących pod wpływem alkoholu.
Autor: mart / Źródło: TVN24, PAP