Symbol komunistycznego zniewolenia czy zasłużony? Historia stanie przed sądem

05.09.2016 | Kraków ma problem z ulicą Dworcową. Jej nazwa pochodzi od pobliskiego dworca czy radzieckiego pisarza?
05.09.2016 | Kraków ma problem z ulicą Dworcową. Jej nazwa pochodzi od pobliskiego dworca czy radzieckiego pisarza?
Mateusz Kudła | tvn24
Dekomunizacja ulic - sprawa kontrowersyjnaMateusz Kudła | tvn24

Polityka historyczna już w przyszłym roku może trafić na sądowe wokandy. Stanie się tak, jeżeli część gmin i miast nie będzie chciała zmienić nazw ulic kojarzących się z komunizmem.

Samorządy mają rok (licząc od września), aby zmienić nazwy ulic i placów, które odwołują się do komunistów lub komunizmu. Jeżeli tego nie uczynią, zrobią to za nie wojewodowie.

Jednak od decyzji wojewody gmina czy miasto będą mogły się odwołać do sądu administracyjnego. I to sąd wtedy będzie rozstrzygał, kto ma rację. Rzeczniczka NSA sędzia Małgorzata Jaśkowska przyznaje, że składy orzekające wkrótce będą musiały zmierzyć się z tą materią.

Być może drogi sądowej uda się w wielu przypadkach uniknąć, ale należy realnie brać ją pod uwagę, bo część samorządowców nie kryje, że nie jest zadowolona z nowej ustawy.

Wojewoda Ziętek patrzy z góry

Prezydent Słupska Robert Biedroń już zapowiada, że chce ustawę zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego, bo narusza ona - jego zdaniem - autonomię samorządu.

Na Górnym Śląsku część samorządowców i wielu mieszkańców nie wyobraża sobie wycofania z przestrzeni publicznej postaci generała Jerzego Ziętka, który - choć był urzędnikiem komunistycznej władzy - uważany bywa za budowniczego potęgi Śląska i Zagłębia. W Siemianowicach Śląskich miejscowa Rada Miasta nadała skwerowi imię Jana Mitręgi (wieloletniego wicepremiera i ministra górnictwa w rządach PRL). Zrobiła to już w tym roku, po uchwaleniu przez Sejm ustawy dekomunizacyjnej. Argumentację władz miasta można streścić w słowach: dekomunizacja dekomunizacją, ale Mitręga jest zasłużonym dla miasta obywatelem i zasługuje na upamiętnienie.

Przykłady można mnożyć i śmiało przewidywać, że niektóre "uliczne" spory samorządowców z administracją państwową znajdą finał w sądzie.

Ta droga jest o tyle ciekawa, że w powszechnej świadomości sądy administracyjne kojarzą się z nudnymi, hermetycznymi rozprawami, zakończonymi wyrokami, które są w stanie zrozumieć tylko urzędnicy. Tymczasem już wkrótce te sądy prawa mogą stanąć w obliczu konieczności osądzania historii. Bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby samorządy spierały się z wojewodami nie tylko o formalności.

- To zależy, jaką taktykę dana gmina przyjmie - tłumaczy nam radca prawny dr Łukasz Bernatowicz. - Jeżeli zaskarży sprawy formalne, będzie musiała udowodnić swoją rację w sprawach formalnych. Ale jeśli odwoła się od treści, czyli od meritum decyzji wojewody, będzie zobowiązana dowieść, że wojewoda narusza prawo, nadając ulicy swoją nazwę - dodaje.

Sąd ustali, kto jest symbolem komunistycznego zniewolenia?

Jak gminy będą bronić swoich racji przed sądami, to już tylko od nich zależy. Nie mogą wprawdzie powoływać świadków czy biegłych, bo sądy administracyjne pracują wyłącznie na dokumentach. - Można jednak wyobrazić sobie sytuację, w której samorząd będzie chciał przekonać sąd, że jakiegoś patrona ulicy wojewoda niesłusznie uważa za symbol komunistycznego zniewolenia, bo przeczą temu konkretne fakty historyczne - mówi nam sędzia NSA w stanie spoczynku prof. Małgorzata Stahl. - I sąd będzie musiał zmierzyć się z tą argumentacją - podkreśla.

- Ocena zasadności podniesionych w skardze zarzutów odbywa się w ramach merytorycznego rozpoznania sprawy i znajduje swoje odzwierciedlenie w wyroku - potwierdza sędzia Małgorzata Jaśkowska, rzecznik NSA.

Sędziowie postawieni w niewygodnej sytuacji

Konkretne składy sędziowskie mogą oczywiście odrzucać wnioski stron. Bo na tym też polega rola sądu, by nie mnożyć dowodów ponad granice rozsądku. Z naszych rozmów z prawnikami wynika jednak, że ocena przez sądy postaci, wydarzeń czy dat z historii, może okazać się nieunikniona.

Wszak kryterium określonym przez ustawę jest to, czy nazwa ulicy, placu czy mostu symbolizuje, czy nie symbolizuje represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. Żeby ocenić, czy wojewoda lub samorząd w kwestii nazw ulic działają legalnie czy nie, trzeba chcąc nie chcąc odnieść się do faktów z historii.

Ustawa dekomunizacyjna stawia więc sędziów sądów administracyjnych w nader niewygodnej sytuacji. Zapewne nikt nie będzie się spierał o kwestie upamiętnienia postaci jednoznacznie negatywnie zapisanych na kartach historii. Problemem są jednak patroni ulic, których postawa wymyka się jednoznacznej ocenie. A przecież wyroki sądów jednoznaczne być muszą.

Sędziowie unikają więc na razie deklaracji, jak będą podchodzić do sporów o ulice.

- Wykładnia przepisów prawa należy do niezawisłego sądu, stąd też obecnie ani prezes NSA, ani rzecznik prasowy sądu nie mogą się wypowiadać co do sposobu rozumienia określonych przepisów, gdyż stanowiłoby to niedopuszczalną ingerencję w sferę niezawisłości sędziowskiej – twierdzi sędzia Małgorzata Jaśkowska.

Przyjdzie egzekutor z młotkiem i gwoździami?

Sądowe spory o ulice, jeżeli do nich dojdzie, zaczną się najprawdopodobniej na początku 2018 roku. Samorządy mają bowiem czas na zmianę nazw do września przyszłego roku. Dopiero potem wojewodowie podejmą działania wobec "opornych". Sprawy sporne trafią do sądów, gdy samorządy nie zgodzą się z zarządzeniami wojewodów. Czas rozpatrywania skarg lokalnych władz, według danych rzeczniczki NSA, wynosi przeciętnie trzy miesiące.

A gdy wyroki zapadną, powinny być wykonane. Osobną kwestią pozostaje więc jeszcze egzekucja orzeczeń NSA w sprawie nazw ulic. Najnowsza historia polskiej samorządności odnotowała już przypadki lokalnych włodarzy tak przeświadczonych o swojej racji, że wyroki mieli za nic. Za taką postawę grozi jednak grzywna albo postępowanie karne, bo niewykonywanie wyroków jest przestępstwem.

W egzekucji administracyjnej teoretycznie możliwy jest również przymus bezpośredni. W skrajnych przypadkach można więc sobie wyobrazić, że gdy wojewoda wygra przed NSA spór o ulicę, może skierować do upartej gminy ludzi, którzy przybiją nowe tabliczki.

Autor: jp//rzw

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Do skandalicznej sytuacji doszło na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Do sieci trafił film, na którym widać, jak przerażony pies wyskakuje z kolejki linowej z wysokości kilku metrów. Z tyłu w innym wagoniku miał jechać jego właściciel z dwoma innymi czworonogami. Sprawą zajmuje się policja, a zarządca wyciągu zapowiada wyjaśnienie sprawy i wyciągnięcie konsekwencji. Nie wiemy, w jakim stanie jest zwierzę.

Pies jechał wyciągiem narciarskim. W pewnym momencie skoczył

Pies jechał wyciągiem narciarskim. W pewnym momencie skoczył

Źródło:
tvn24.pl

Kapral Adam Depta miał 35 lat, służył w 1 Brygadzie Rakiet. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało dzisiaj w mediach społecznościowych, że żołnierz zasłabł i zmarł w trakcie porannego rozruchu fizycznego.

35-letni żołnierz zmarł w trakcie ćwiczeń

35-letni żołnierz zmarł w trakcie ćwiczeń

Źródło:
tvn24.pl

Greckie służby rozbiły prowadzony przez obcokrajowców gang, który handlował narkotykami na popularnej turystycznej wyspie Mykonos. Według lokalnych mediów wśród zatrzymanych są Polacy, w tym 26-letnia didżejka.

Rozbito gang narkotykowy na popularnej greckiej wyspie. Media: to Polacy

Rozbito gang narkotykowy na popularnej greckiej wyspie. Media: to Polacy

Źródło:
protothema.gr, iefimerida.gr, greekcitytimes.com, tvn24.pl

20-latek odpowie za postrzelenie z pistoletu pneumatycznego dwóch osób na jednym z osiedli w Puławach (Lubelskie). Młody mężczyzna celował w bloki, trafił kobietę i mężczyznę. Na szczęście ich obrażenia okazały się niegroźne. Sprawca był pijany.

Pijany 20-latek strzelał w okna balkonowe, trafił dwoje ludzi

Pijany 20-latek strzelał w okna balkonowe, trafił dwoje ludzi

Źródło:
PAP

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę w sprawie przeznaczenia niemal sześciu milionów złotych na promocję programów mieszkaniowych. - To przypominało jakąś szybką produkcję, jakąś taśmę produkcyjną, gdzie po prostu te pieniądze były wydawane w sposób niezgodny z zasadami - stwierdził na antenie TVN24 Mirosław Suchoń z Trzeciej Drogi-Polska 2050.

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę. "Proces rozliczania będzie rozciągnięty na wiele lat"

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę. "Proces rozliczania będzie rozciągnięty na wiele lat"

Źródło:
tvn24.pl

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

74-letni Allen Morgan został skazany na dożywocie za zlecenie zabójstwa swojej żony, Carol. Wyrok zapadł ponad cztery dekady po zbrodni, właściwego mordercy dotąd nie udało się jednak odnaleźć. - Tylko jedna osoba zna tożsamość mordercy i jest to pan, panie Morgan - powiedział podczas rozprawy sędzia.

Zlecił zabójstwo żony i zabrał dzieci do kina. Zapadł wyrok

Zlecił zabójstwo żony i zabrał dzieci do kina. Zapadł wyrok

Źródło:
Sky News, BBC, tvn24.pl

Prawo i Sprawiedliwość powołało nowych pełnomocników partii w Małopolsce. W Krakowie taką funkcję otrzymała była kuratorka oświaty Barbara Nowak. W obronie dotychczasowego szefa krakowskich struktur Michała Drewnickiego wystąpiła była premier Beata Szydło. Do ostrego komentarza byłej premier odniósł się Łukasz Kmita. Barbara Nowak przekonuje, że "będzie starała się byłą premier do siebie przekonać".

Wojna PiS w Małopolsce wkracza w nowy etap. Barbara Nowak ma sprawić, "by stał się marką w Krakowie"

Wojna PiS w Małopolsce wkracza w nowy etap. Barbara Nowak ma sprawić, "by stał się marką w Krakowie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP / tvn24.pl

"Małe dzieci uciekają, krzycząc, całe we krwi" - takimi słowami pierwsi świadkowie opisywali poniedziałkowy atak nożownika w Southport, w którym zginęło dwoje dzieci, a dziewięcioro zostało rannych. To oni, cytowani przez brytyjskie media, jako pierwsi próbowali pomóc i udzielali pierwszej pomocy.

"Mamo, zostałam dźgnięta nożem". Świadkowie o ataku nożownika w Southport

"Mamo, zostałam dźgnięta nożem". Świadkowie o ataku nożownika w Southport

Źródło:
Guardian, Independent, BBC, tvn24.pl

29-letni mężczyzna został śmiertelnie postrzelony podczas przygotowań do polowania w okolicach Woli Wiśniowej (Świętokrzyskie).

Padł "niekontrolowany" strzał, 29-latek nie żyje

Padł "niekontrolowany" strzał, 29-latek nie żyje

Źródło:
PAP

Zazwyczaj nie występuje w Polsce, nic więc w tym dziwnego, że gdy wylądował na parapecie jednego z mieszkań w Poznaniu wywołał wielkie poruszenie. Orłosęp brodaty spędził prawie dwa miesiące w zoo. Niedawno opuścił placówkę i ruszył w podróż na południe Francji. Jest nagranie z jego powrotu do "domu".

Wylądował na parapecie w Poznaniu i stał się gwiazdą internetu. Orłosęp wrócił już do swojego "domu"

Wylądował na parapecie w Poznaniu i stał się gwiazdą internetu. Orłosęp wrócił już do swojego "domu"

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Policjanci odnaleźli wystraszoną i wyczerpaną 22-latkę, która zgubiła się w lesie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Młoda kobieta wracała z przyjęcia urodzinowego, straciła orientację w terenie i zabłądziła. Po drodze w błotnistym terenie zgubiła buty. Z lasu na rękach wynieśli ją policjanci.

Policjanci odnaleźli kobietę, która po imprezie zabłądziła w lesie

Policjanci odnaleźli kobietę, która po imprezie zabłądziła w lesie

Źródło:
tvn24.pl

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do siłowej interwencji kontrolerów w szczecińskim autobusie doszło 27 lipca. Na nagraniu opublikowanym w internecie można zobaczyć, że między pasażerem, który miał nie mieć biletu, a dwoma kontrolerami doszło do wymiany zdań i przepychanek. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego oświadczył, że cała sprawa jest wyjaśniana. Zapowiedziano, że mają być "wprowadzone jeszcze bardziej szczegółowe procedury".

"Puśćcie mnie!" Kontrolerzy siłą przetrzymywali pasażera. Nagranie

"Puśćcie mnie!" Kontrolerzy siłą przetrzymywali pasażera. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Żenujące zachowanie pana prezydenta. Mówi się, że obraził się na policjantów i dlatego nie przyszedł na uroczystości Święta Policji - powiedział w TVN24 Marcin Kierwiński, europoseł KO, były szef MSWiA. Jego zdaniem Duda "ukarał 100 tysięcy ludzi, którzy bronią naszego bezpieczeństwa brakiem takiego urzędowego zainteresowania".

Kierwiński: żenujące zachowanie nie prezydenta Polski, tylko raczej małego Andrzeja, który stoi w kącie

Kierwiński: żenujące zachowanie nie prezydenta Polski, tylko raczej małego Andrzeja, który stoi w kącie

Źródło:
TVN24
Śmierć zawodowa za śmierć dziecka i matki na drodze?

Śmierć zawodowa za śmierć dziecka i matki na drodze?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W ślad za przekazem w mediach społecznościowych Konfederacja informuje Polaków, że Unia Europejska chce stworzyć "centralną bazę" majątków obywateli państw unijnych. Straszy, że chodzi o "zwiększenie kontroli unijnych instytucji nad naszym życiem", a w razie jakiegoś kryzysu "majątek Polaków może zostać wykorzystany do spłaty długów". To nieprawda. Wyjaśniamy, co jest źródłem tego fake newsa.

Unia "nakaże rejestrację majątku Polaków"? Fałszywka Konfederacji

Unia "nakaże rejestrację majątku Polaków"? Fałszywka Konfederacji

Źródło:
Konkret24

- Procedura jest nieco skomplikowana i ona może jeszcze ewokować różnymi zakrętami w ramach tego postępowania - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE, były prezes TK. Komentował wnioski o uchylenie immunitetów europosłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, jakie dziś zostały skierowane przez prokuratora generalnego Adam Bodnara do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.

Co z immunitetami Wąsika i Kamińskiego? Profesor Safjan: mogą pojawić się zakręty

Co z immunitetami Wąsika i Kamińskiego? Profesor Safjan: mogą pojawić się zakręty

Źródło:
TVN24

Trzy floty rosyjskiej marynarki wojennej - Północna, Pacyfiku i Bałtycka oraz Flotylla Kaspijska rozpoczęły manewry, w których bierze udział około 300 okrętów i 20 tysięcy marynarzy - poinformował we wtorek rosyjski resort obrony, cytowany przez agencje Interfax i TASS.

300 okrętów, 20 tysięcy marynarzy. Wielkie manewry rosyjskiej floty   

300 okrętów, 20 tysięcy marynarzy. Wielkie manewry rosyjskiej floty   

Źródło:
PAP, Interfax

Dwoje dzieci zginęło, a dziewięcioro innych jest rannych po ataku nożownika w Southport w północno-zachodniej Anglii. Aż sześcioro z dziewięciorga dzieci walczy o życie. Lekarze starają się też uratować dwoje dorosłych opiekunów, którzy zostali zaatakowani w czasie zabawy w domu kultury. Napastnika zatrzymano. To 17-latek. Premier Wielkiej Brytaniii oraz król Karol III i królowa Kamila w osobnych oświadczeniach napisali, że są "głęboko wstrząśnięci" zbrodnią. Książę William i księżna Kate w swoim oświadczeniu dodali, że jako rodzice nie potrafią sobie wyobrazić tej tragedii.

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Dwoje dzieci nie żyje, sześcioro w stanie krytycznym

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Dwoje dzieci nie żyje, sześcioro w stanie krytycznym

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC, tvn24.pl

Kim Dzong Un osobiście nadzorował ewakuację około pięciu tysięcy mieszkańców miejscowości dotkniętych powodzią - przekazano w reżimowych północnokoreańskich mediach. Opublikowano w nich też propagandowe zdjęcia, na których widać dyktatora patrzącego na powódź z okien swojego luksusowego samochodu.

Luksusowy SUV Kim Dzong Una w wodzie. Dyktator miał tak nadzorować ewakuację

Luksusowy SUV Kim Dzong Una w wodzie. Dyktator miał tak nadzorować ewakuację

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Polacy w minionym roku spędzili ponad 26 milionów dni na zwolnieniach lekarskich od psychiatrów. W 2020 roku liczba ta wynosiła jeszcze 23,8 miliona dni. Zaburzenia psychiczne, między innymi depresja, znajdują się w czołówce przyczyn L4 w naszym kraju. Paweł Żebrowski z ZUS w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wyjaśnia, jakie prawa i obowiązki wynikają z tytułu przebywania na L4 właśnie od psychiatry i czy różnią się one od tych wystawionych przez pozostałych lekarzy.

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Źródło:
tvn24.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia mija 80 lat od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji dodatek do "Gazety Wyborczej" "Ale Historia" wydrukował rozmowę byłego wiceszefa gazety Jarosława Kurskiego ze Zbigniewem Gluzą, szefem Ośrodka Karta. Rozmowa dotyczy sensu Powstania, a jej tytuł "Kto jest winien godziny W" wskazuje, że będą to głosy w toczącym się od lat sporze o sens najtragiczniejszego wydarzenia naszej współczesnej historii.  

Rocznica

Rocznica

Źródło:
tvn24.pl

Robert Downey Jr., który w 2019 roku na dobre porzucił rolę Iron Mana powraca do Marvel Cinematic Universe jako Doktor Doom w dwóch nowych filmach pt. "Avengers: Doomsday" i "Avengers: Secret Wars". Filmy wyreżyserują bracia Joe i Anthony Russo.

Robert Downey Jr. wraca do Marvela. Tym razem nie jako Iron Man

Robert Downey Jr. wraca do Marvela. Tym razem nie jako Iron Man

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

Jeszcze tej jesieni na ekrany trafi kolejna produkcja z uniwersum Diuny - serial "Diuna: Proroctwo". Na antenie HBO i platformie Max pojawi się on w listopadzie. Opowie o wydarzeniach rozgrywających się 10 tysięcy lat przed historią ukazaną w ostatnich filmach Denisa Villeneuve'a.  

Nadchodzi "Diuna: Proroctwo". Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć serial?

Nadchodzi "Diuna: Proroctwo". Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć serial?

Źródło:
tvn24.pl