Symbol komunistycznego zniewolenia czy zasłużony? Historia stanie przed sądem

05.09.2016 | Kraków ma problem z ulicą Dworcową. Jej nazwa pochodzi od pobliskiego dworca czy radzieckiego pisarza?
05.09.2016 | Kraków ma problem z ulicą Dworcową. Jej nazwa pochodzi od pobliskiego dworca czy radzieckiego pisarza?
Mateusz Kudła | tvn24
Dekomunizacja ulic - sprawa kontrowersyjnaMateusz Kudła | tvn24

Polityka historyczna już w przyszłym roku może trafić na sądowe wokandy. Stanie się tak, jeżeli część gmin i miast nie będzie chciała zmienić nazw ulic kojarzących się z komunizmem.

Samorządy mają rok (licząc od września), aby zmienić nazwy ulic i placów, które odwołują się do komunistów lub komunizmu. Jeżeli tego nie uczynią, zrobią to za nie wojewodowie.

Jednak od decyzji wojewody gmina czy miasto będą mogły się odwołać do sądu administracyjnego. I to sąd wtedy będzie rozstrzygał, kto ma rację. Rzeczniczka NSA sędzia Małgorzata Jaśkowska przyznaje, że składy orzekające wkrótce będą musiały zmierzyć się z tą materią.

Być może drogi sądowej uda się w wielu przypadkach uniknąć, ale należy realnie brać ją pod uwagę, bo część samorządowców nie kryje, że nie jest zadowolona z nowej ustawy.

Wojewoda Ziętek patrzy z góry

Prezydent Słupska Robert Biedroń już zapowiada, że chce ustawę zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego, bo narusza ona - jego zdaniem - autonomię samorządu.

Na Górnym Śląsku część samorządowców i wielu mieszkańców nie wyobraża sobie wycofania z przestrzeni publicznej postaci generała Jerzego Ziętka, który - choć był urzędnikiem komunistycznej władzy - uważany bywa za budowniczego potęgi Śląska i Zagłębia. W Siemianowicach Śląskich miejscowa Rada Miasta nadała skwerowi imię Jana Mitręgi (wieloletniego wicepremiera i ministra górnictwa w rządach PRL). Zrobiła to już w tym roku, po uchwaleniu przez Sejm ustawy dekomunizacyjnej. Argumentację władz miasta można streścić w słowach: dekomunizacja dekomunizacją, ale Mitręga jest zasłużonym dla miasta obywatelem i zasługuje na upamiętnienie.

Przykłady można mnożyć i śmiało przewidywać, że niektóre "uliczne" spory samorządowców z administracją państwową znajdą finał w sądzie.

Ta droga jest o tyle ciekawa, że w powszechnej świadomości sądy administracyjne kojarzą się z nudnymi, hermetycznymi rozprawami, zakończonymi wyrokami, które są w stanie zrozumieć tylko urzędnicy. Tymczasem już wkrótce te sądy prawa mogą stanąć w obliczu konieczności osądzania historii. Bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby samorządy spierały się z wojewodami nie tylko o formalności.

- To zależy, jaką taktykę dana gmina przyjmie - tłumaczy nam radca prawny dr Łukasz Bernatowicz. - Jeżeli zaskarży sprawy formalne, będzie musiała udowodnić swoją rację w sprawach formalnych. Ale jeśli odwoła się od treści, czyli od meritum decyzji wojewody, będzie zobowiązana dowieść, że wojewoda narusza prawo, nadając ulicy swoją nazwę - dodaje.

Sąd ustali, kto jest symbolem komunistycznego zniewolenia?

Jak gminy będą bronić swoich racji przed sądami, to już tylko od nich zależy. Nie mogą wprawdzie powoływać świadków czy biegłych, bo sądy administracyjne pracują wyłącznie na dokumentach. - Można jednak wyobrazić sobie sytuację, w której samorząd będzie chciał przekonać sąd, że jakiegoś patrona ulicy wojewoda niesłusznie uważa za symbol komunistycznego zniewolenia, bo przeczą temu konkretne fakty historyczne - mówi nam sędzia NSA w stanie spoczynku prof. Małgorzata Stahl. - I sąd będzie musiał zmierzyć się z tą argumentacją - podkreśla.

- Ocena zasadności podniesionych w skardze zarzutów odbywa się w ramach merytorycznego rozpoznania sprawy i znajduje swoje odzwierciedlenie w wyroku - potwierdza sędzia Małgorzata Jaśkowska, rzecznik NSA.

Sędziowie postawieni w niewygodnej sytuacji

Konkretne składy sędziowskie mogą oczywiście odrzucać wnioski stron. Bo na tym też polega rola sądu, by nie mnożyć dowodów ponad granice rozsądku. Z naszych rozmów z prawnikami wynika jednak, że ocena przez sądy postaci, wydarzeń czy dat z historii, może okazać się nieunikniona.

Wszak kryterium określonym przez ustawę jest to, czy nazwa ulicy, placu czy mostu symbolizuje, czy nie symbolizuje represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. Żeby ocenić, czy wojewoda lub samorząd w kwestii nazw ulic działają legalnie czy nie, trzeba chcąc nie chcąc odnieść się do faktów z historii.

Ustawa dekomunizacyjna stawia więc sędziów sądów administracyjnych w nader niewygodnej sytuacji. Zapewne nikt nie będzie się spierał o kwestie upamiętnienia postaci jednoznacznie negatywnie zapisanych na kartach historii. Problemem są jednak patroni ulic, których postawa wymyka się jednoznacznej ocenie. A przecież wyroki sądów jednoznaczne być muszą.

Sędziowie unikają więc na razie deklaracji, jak będą podchodzić do sporów o ulice.

- Wykładnia przepisów prawa należy do niezawisłego sądu, stąd też obecnie ani prezes NSA, ani rzecznik prasowy sądu nie mogą się wypowiadać co do sposobu rozumienia określonych przepisów, gdyż stanowiłoby to niedopuszczalną ingerencję w sferę niezawisłości sędziowskiej – twierdzi sędzia Małgorzata Jaśkowska.

Przyjdzie egzekutor z młotkiem i gwoździami?

Sądowe spory o ulice, jeżeli do nich dojdzie, zaczną się najprawdopodobniej na początku 2018 roku. Samorządy mają bowiem czas na zmianę nazw do września przyszłego roku. Dopiero potem wojewodowie podejmą działania wobec "opornych". Sprawy sporne trafią do sądów, gdy samorządy nie zgodzą się z zarządzeniami wojewodów. Czas rozpatrywania skarg lokalnych władz, według danych rzeczniczki NSA, wynosi przeciętnie trzy miesiące.

A gdy wyroki zapadną, powinny być wykonane. Osobną kwestią pozostaje więc jeszcze egzekucja orzeczeń NSA w sprawie nazw ulic. Najnowsza historia polskiej samorządności odnotowała już przypadki lokalnych włodarzy tak przeświadczonych o swojej racji, że wyroki mieli za nic. Za taką postawę grozi jednak grzywna albo postępowanie karne, bo niewykonywanie wyroków jest przestępstwem.

W egzekucji administracyjnej teoretycznie możliwy jest również przymus bezpośredni. W skrajnych przypadkach można więc sobie wyobrazić, że gdy wojewoda wygra przed NSA spór o ulicę, może skierować do upartej gminy ludzi, którzy przybiją nowe tabliczki.

Autor: jp//rzw

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosja zaatakowała w sobotę 34 rakietami w kilku ukraińskich obwodach. Jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, celem były obiekty infrastruktury energetycznej. Dodał, że Rosja skupiła swoją uwagę na obiektach istotnych dla dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Źródło:
Reuters, PAP

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań udało się odnaleźć ciało nurka, który zaginął w środę podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Poinformowało o tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Źródło:
TVN24, PAP

Trzech amerykańskich żołnierzy zostało rannych w wypadku na autostradzie A4 przed zjazdami w kierunku Legnicy (woj. dolnośląskie). Zderzyły się tam dwa pojazdy jadące w wojskowej kolumnie. Przez pewien czas prawy pas drogi w kierunku Zgorzelca był zablokowany.

Wypadek kolumny wojskowej na autostradzie. Trzech żołnierzy rannych

Wypadek kolumny wojskowej na autostradzie. Trzech żołnierzy rannych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Źródło:
TVN24, PAP

Kristi Noem - która jest poważnie rozważana do funkcji wiceprezydentki USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory - opisała w książce, jak zastrzeliła swoją suczkę po nieudanym polowaniu na bażanty - podał "Guardian" po zapoznaniu się z treścią publikacji, która niebawem ma się ukazać w USA. Republikańska polityczka przekonuje w niej, że to dowód, iż w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, co "trudne, brudne i brzydkie".

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Źródło:
PAP, The Guardian, Reuters

18-latka odebrała prawo jazdy i już może je stracić. Wioząc troje rówieśników, straciła panowanie nad pojazdem. Zjechała do rowu, doprowadzając do dachowania pojazdu. Cała czwórka z obrażeniami trafiła do szpitala.

Odebrała prawo jazdy i tego samego dnia spowodowała wypadek. Cztery osoby w szpitalu

Odebrała prawo jazdy i tego samego dnia spowodowała wypadek. Cztery osoby w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Tragedia podczas ćwiczeń strażaków ochotników w Ostrowie Wielkopolskim. W komorze dymowej nagle zasłabł strażak OSP Żerniki w powiecie kaliskim. Mimo godzinnej walki lekarzy, życia 39-latka nie udało się uratować. O godzinie 18 w jednostkach straży pożarnej w całej Polsce zawyły syreny i minutą ciszy został oddany hołd zmarłemu strażakowi.

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyły syreny

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyły syreny

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24