Duże różnice w danych. Strajk w liczbach ZNP i kuratoriów oświaty

Aktualizacja:

Bezterminowy strajk w oświacie dotyczy całego kraju, ale jego skala jest trudna do oszacowania. Związek Nauczycielstwa Polskiego i podlegające ministerstwu edukacji kuratoria oświaty w regionach podają własne wyliczenia. W niektórych województwach te szacunki bardzo wyraźnie się różnią. Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński powiedział w "Faktach po Faktach", że strajk rozpoczęło w poniedziałek ponad 14 tysięcy placówek, co oznacza około 70 procent uczestniczących w referendum strajkowym. Dane pochodzą z 13 z 16 województw.

W niedzielę szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz oświadczył, że rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum Związków Zawodowych. W związku z tym w poniedziałek 8 kwietnia w szkołach i przedszkolach rozpoczął się bezterminowy strajk.

NAUCZYCIELE STRAJKUJĄ, SZKOŁA ZAMKNIĘTA? POINFORMUJ NAS O TYM >

CZYTAJ: Strajk nauczycieli. RAPORT TVN24.PL

Dane liczbowe MEN

Wiceminister Maciej Kopeć powiedział w poniedziałek, że kuratorzy oświaty "monitorują sytuację pod względem bezpiecznych i higienicznych warunków i przestrzegania prawa". - Patrzymy na to, na ile sytuacja, która ma miejsce, faktycznie jest dla rodziców trudna i czy dyrektor szkoły i samorząd wypełniają nałożone przez prawo na nich obowiązki - powiedział.

Wiceminister poinformował, że z danych zebranych przez kuratoria do godziny 12. wynika, że do strajku przystąpiło 48,5 procent szkół i placówek. Natomiast te dane będą jeszcze spływać do MEN poprzez kuratorów oświaty - zaznaczył.

- Pamiętajmy, że w systemie oświaty panuje bardzo różna, skomplikowana struktura - są szkoły samodzielne, szkoły w zespołach, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, są specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, są także przedszkola - zaznaczył.

ZNP: kuratorzy oświaty na prośbę MEN zbierali dane inaczej

Związek Nauczycielstwa Polskiego w komunikacie opublikowanym o godz. 14. doprecyzował, że dane dotyczące strajku zbiera z "publicznych samorządowych szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i zespołów szkół".

"Zespół szkół, w skład którego może wchodzić kilka podmiotów, jest dla nas tylko jedną placówką (jest jeden pracodawca i jeden związek zawodowy, który wszedł w jeden spór zbiorowy)" - podkreślono w oświadczeniu.

ZNP zaznaczył, że "nie uwzględnił w statystyce szkół i przedszkoli niepublicznych, społecznych, a także innych placówek, które znajdują się w Systemie Informacji Oświatowej (SIO), jak np. Specjalny Ośrodek Wychowawczy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, szkoły policealne, placówki doskonalenia nauczycieli, biblioteki pedagogiczne, kolegia pracowników służb społecznych, placówki kształcenia ustawicznego i praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego".

Z informacji, jakie otrzymał ZNP od dyrektorów szkół "wynika, że kuratorzy oświaty na prośbę MEN zbierali dane inaczej" - czytamy. "Dla ministerstwa edukacji zespół szkół nie jest jedną placówką, tylko np. trzema placówkami, jeśli w jego skład wchodzi liceum, technikum i szkoła branżowa" - zaznaczono w komunikacie związkowców.

Strajk w liczbach

Prezes ZNP Sławomir Broniarz przekazał w rozmowie z TVN24 w poniedziałkowy wieczór, że tego dnia strajk rozpoczął się w ponad 14 tysiącach placówek, które weszły w spór zbiorowy.

Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński w "Faktach po Faktach", że z danych związku na godzinę 17. wynika, że w strajku bierze udział 14 458 szkół. - Nie mamy jeszcze informacji z trzech województw - dodał.

"Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

ZNP, podsumowując referendum strajkowe, wskazało w ostatnich dniach marca, że z ponad 20 tys. placówek edukacyjnych, jakie zapytano o przyszłość sporu, gotowość do strajku wykazało 15 576 z nich.

Dane przekazane przez wiceprezesa ZNP - bez trzech województw - wskazują, że w strajku już na tym etapie (poniedziałek; informacje z 13 z 16 województw) uczestniczyło 92,8 proc. szkół, które zadeklarowały takie działania w ostatnich tygodniach.

Poniżej prezentujemy dane z poszczególnych województw na temat tego, ile szkół i przedszkoli publicznych w poniedziałek bierze udział w strajku. Dane opierają się zarówno na informacjach uzyskanych z kuratoriów oświaty jak i Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Dane procentowe ZNP - jak wskazał związek w komunikacie - dotyczą tylko strajkujących placówek publicznych, z wyłączeniem wielu, które MEN bierze pod uwagę, publikując własne dane. W wielu przypadkach tak ZNP jak i kuratoria nie przedstawiły do poniedziałkowego popołudnia danych z poszczególnych województw.

Krzysztof Baszczyński w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Dolnośląskie

ZNP: Szefowa dolnośląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Mirosława Chodubska przekazała, że według danych ZNP strajkuje więcej niż 1046 placówek, a tyle zadeklarowało strajk w marcowym referendum. W sumie w referendum zakończonym 25 marca wzięło udział 1121 szkół i innych placówek.

Kuratorium Oświaty: Dolnośląskie Kuratorium Oświaty i Wychowania poinformowało, że z danych zebranych w połowie szkół w regionie wynika, iż na Dolny Śląsku strajkuje 81,4 proc. szkół i przedszkoli. To wyniki zebrane w formie ankiet przesłanych przez dyrektorów placówek. Rzecznik dolnośląskiego kuratorium Krystyna Kaczorowska przekazała, że na 1419 szkół i przedszkoli działających na Dolnym Śląsku ankiety na temat strajku przesłali dyrektorzy połowy placówek - 677.

Magistraty i samorządy w większych miastach Dolnego Śląska poinformowały, że odsetek protestujących placówek jest zbliżony do 80 - zarówno w liczbie placówek, jak i nauczycieli.

* We Wrocławiu na 156 szkół podstawowych i przedszkoli, które zadeklarowały strajk, 139 rozpoczęło go w poniedziałek – poinformowała wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. Udział w strajku zgłosiło 3683 nauczycieli ze szkół podstawowych i przedszkoli.

Miasto zbiera dane o strajku na podstawie ankiet, które wypełniają dyrektorzy szkół i przedszkoli. Obejmują one liczbę strajkujących nauczycieli dzieci, które w poniedziałek przyszły do szkoły.

Granowska podała także dane o strajku w szkołach ponadpodstawowych. Na 40 takich szkół we Wrocławiu 38 strajkuje. W szkołach średnich we Wrocławiu strajkuje 1221 nauczycieli, a 212 nie podjęło strajku.

* W Jeleniej Górze strajk objął wszystkie oświatowe placówki samorządowe, przedszkola i szkoły. - W zdecydowanej większości placówek strajkuje ponad 80 proc. nauczycieli, a w dziewięciu nawet ponad 90 proc. W dwóch przedszkolach i jednej szkole średniej odsetek strajkujących jest mniejszy niż 50 procent - przekazał rzecznik jeleniogórskiego magistratu Cezary Wiklik.

* W Legnicy do strajku przystąpiło 37 spośród 44 szkół i przedszkoli działających w tym mieście.

Lubelskie

ZNP: 782 szkoły i inne placówki oświatowe przystąpiły do strajku - poinformowały władze okręgu lubelskiego ZNP. Do strajku przyłączyła się też część związkowców z NSZZ "Solidarność".

W marcowym referendum za strajkiem opowiedziało się 875 placówek, co - jak pisze Polska Agencja Prasowa - oznaczało 75 proc. wszystkich publicznych placówek w województwie. Oznacza to, że strajk odbył się w poniedziałek 782 z 1168 placówek, a więc w 67 proc. z nich.

Kuratorium Oświaty: brak danych

*W Lublinie 110 szkół i placówek oświatowych ze 155 (70,9 proc.) prowadzonych przez miasto, przystąpiło w poniedziałek do strajku – poinformowały władze Lublina.

Lubuskie

ZNP: brak danych

Kuratorium Oświaty: Strajk odbywa się w 83 proc. placówek oświatowych - wynika z danych zebranych na godzinę 10.00 przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

*W Zielonej Górze w strajku bierze udział większość szkół i przedszkoli. Nie strajkują trzy z 31 przedszkoli i ogólnokształcąca szkoła muzyczna. Tym samym protest odbywa się w 21 szkołach podstawowych, 7 gimnazjach i w 12 szkołach średnich. Dane przekazała krótko przed południem lubuski kurator oświaty Ewa Rawa.

*W Gorzowie Wielkopolskim z 65 placówek oświatowych w 57 odbywa się strajk. Protestu nie ma w trzech z 28 przedszkoli. W przypadku szkół, protestu nie ma obecnie jedynie w zespole szkół specjalnych. Z trzech placówek pracujących w systemie popołudniowym nie ma jeszcze danych.

Łódzkie

ZNP: Według danych ZNP strajk nauczycieli w Łódzkiem trwa w 1219 placówkach oświatowych, co stanowi 84 proc. szkół i przedszkoli regionu.

Kuratorium Oświaty: brak danych

* W Łodzi strajkuje 316 miejskich przedszkoli, szkół wszystkich szczebli i placówek edukacyjnych. Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela podał, że strajkują 124 z 140 przeszkoli, wszystkie 90 szkół podstawowych i wszystkie 46 szkół ponadgimnazjalnych, a także 31 na 37 gimnazjów.

Mazowieckie

ZNP: brak danych

Kuratorium Oświaty: według danych przekazanych przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę, w województwie - nie licząc Warszawy - w przed południem brało udział około 40 proc. placówek.

* W Warszawie w strajku wzięło udział 84,8 proc. szkół (319 z 376) i 57,4 proc. przedszkoli (202 z 352) - wynika z danych stołecznych urzędników.

Opolskie

ZNP: brak danych

Kuratorium Oświaty: Według danych na godzinę 15. w strajku nauczycieli w województwie opolskim biorą udział pracownicy 414 placówek, co stanowi 57 proc. wszystkich szkół - poinformował Robert Socha z Kuratorium Oświaty w Opolu.

Podkarpackie

ZNP: brak danych z regionu

Kuratorium Oświaty: do strajku przystąpiło 21 procent szkół i przeszkoli. Strajkują głównie nauczyciele szkół podstawowych - 34 proc., w proteście uczestniczy 5 proc. szkół ponadgimnazjalnych - poinformowało Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Według danych podkarpackiego kuratorium strajk objął 511 szkół i przedszkoli. W regionie jest ich 2478.

Podlaskie

ZNP: ZNP poinformował, że strajk w poniedziałek rozpoczął się w 331 placówkach oświatowych na terenie województwa. Stanowiło to około 60 proc. placówek publicznych - przekazał prezes ZNP regionu podlaskiego Andrzej Gryguć.

Kuratorium Oświaty: brak danych

* W Białymstoku wszystkie szkoły podstawowe, 96 proc. szkół ponadgimnazjalnych i 80 proc. przedszkoli przystąpiło do strajku w oświacie – poinformowały władze miasta. Z danych miasta wynika, że strajkuje ok. 53 proc. nauczycieli i ponad 8 proc. pracowników administracji.

W Białymstoku jest 136 placówek oświaty, do strajku przystąpiło w poniedziałek 110 z nich – poinformował zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.

Pomorskie

ZNP: prezes pomorskiego oddziału ZNP Elżbieta Markowska powiedziała, że związek nie jest w stanie określić procentowo liczby placówek publicznych biorących udział w strajku w skali województwie. Wyjaśniła, że w 809 szkołach i przedszkolach w proteście biorą udział członkowie ZNP. W 300 placówkach - nauczyciele zrzeszeni w oświatowej Solidarności.

Kuratorium Oświaty: Według danych, jakie zebrało pomorskie kuratorium, w województwie strajk nauczycieli trwał w 77,4 proc. placówek oświatowych.

Śląskie

ZNP: na ogólną liczbę 2221 placówek, w których pracownicy opowiedzieli się za strajkiem, wczesnym popołudniem odbywał się on w ponad 1200 z nich (54 proc.).

Kuratorium Oświaty: brak danych

* W Katowicach strajkowali nauczyciele w aż 148 ze 171 publicznych placówek (86,5 proc.).

Świętokrzyskie

ZNP: Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego, do strajku w województwie przystąpiło około 460 placówek, a ZNP przeprowadziło referendum w 624 placówkach. Oznaczałoby to, że w poniedziałek protestowało 73,7 proc. placówek publicznych, które ZNP zapytało o zdanie w marcu.

Kuratorium Oświaty: kurator oświaty Kazimierz Mądzik poinformował po południu, że w strajku biorą udział nauczyciele z 539 świętokrzyskich szkół i przedszkoli, co stanowi około 41,4 proc. ogólnej liczby placówek.

Warmińsko-mazurskie

ZNP: Na Warmii i Mazurach do strajku przystąpiło 501 placówek oświatowych i 4,2 tys. nauczycieli – wynika z niepełnych wciąż danych regionalnego ZNP. Brakuje informacji z 20 gmin i powiatów – poinformował szef regionalnego ZNP Tomasz Branicki

Kuratorium Oświaty: brak danych

*W Olsztynie strajkowało w poniedziałek prawie 58 procent jednostek edukacyjnych - wynika z danych przekazanych przez urzędników.

* W Elblągu do strajku przystąpiło 100 procent szkół i przedszkoli - przekazali urzędnicy. Według nich, strajkowało 90 procent nauczycieli.

Wielkopolskie

ZNP: Z wyliczeń związku w województwie wynika, że do strajku przystąpiło 1350 placówek. ZNP weryfikowało sytuację w 1803 placówkach w regionie. Oznacza to 74,9 proc. wszystkich placówek uczestniczących w strajku.

Kuratorium Oświaty: podaje, że w Wielkopolsce strajk rozpoczął się w 1131 z 1968 publicznych szkół i przedszkoli, co przekłada się w tej statystyce na 57,5 proc. placówek uczestniczących w proteście.

* Poznaniu władze miasta poinformowały, że do strajku przystąpiło 197 placówek oświatowych z 250 publicznych placówek w mieście (78,8 proc.).

Zachodniopomorskie

ZNP: Do poniedziałkowego strajku nauczycieli na Pomorzu Zachodnim przystąpiło ponad 83,3 proc. placówek oświatowych - wynika z informacji zachodniopomorskiego ZNP. Jak wynika z danych związku, w województwie działa 790 placówek publicznych, które wzięto pod uwagę w wyliczeniach. Strajk rozpoczął się w poniedziałek w 658 z nich.

Kuratorium Oświaty: W całym województwie łącznie do strajku przystąpiło 77,6 proc. placówek oświatowych - poinformował Jerzy Sołtysiak, wicekurator oświaty.

*Koszalin: w żadnej ze szkół, dla której organem prowadzącym jest miasto, nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, rodzice nie przyprowadzili do przedszkoli ani jednego dziecka – poinformował w poniedziałek wczesnym popołudniem zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski.

Na godzinę 9. w koszalińskich szkołach i placówkach oświatowych strajkowało 1018 nauczycieli, 136 nauczycieli pracuje. Gotowość do pracy przy ogólnej liczbie 1700 nauczycieli w Koszalinie wynosi około 8 procent - powiedział prezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski.

Dodał, że na 589 pracowników przedszkoli, strajkowało 308, w 13 szkołach podstawowych na 1077 pracowników 436 przystąpiło do strajku, a w szkołach średnich na 901 pracowników strajk podjęły 274 osoby.

Autor: mjz,kb/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24