Sienkiewicz: Ujawnienie moich rozmów z Belką miało charakter polityczny. W Sejmie o wotum nieufności

[object Object]
Szef MSW przeprosił, ale podkreślił, że ujawnienie taśm miało podłoże politycznetvn24
wideo 2/28

- Można mi robić zarzuty, jakich użyłem słów, ale nie z treści - mówił w Sejmie szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, tłumacząc się z upublicznionych nielegalnych nagrań jego rozmowy z szefem NBP Markiem Belką. Posłowie debatują w środę nad odwołaniem rządu oraz samego Sienkiewicza. Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rady ministrów ponad godzinę uzasadniał Jarosław Kaczyński. Ostro odpowiadał mu Donald Tusk.

16:00

Zakończyły się wystąpienia posłów podczas debaty nad odwołaniem szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

15:55

Poseł Artur Ostrowski z SLD zapowiedział, że klub Sojuszu zagłosuje za wnioskiem PiS o odwołanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Mówiąc o Sienkiewiczu stwierdził, że to "najgorszy minister spraw wewnętrznych", jakiego do tej pory miał resort.

- Bronicie najgorszego ministra spraw wewnętrznych, jakiego do tej pory ministerstwo miało - zwrócił się do posłów PO i PSL. - Dziś większość jest po waszej stronie, (...) i dziś obronicie pana ministra Sienkiewicza, z tym że wyborcy wystawią wam rachunek za to piątkowe głosowanie, wystawią wam ten rachunek już niedługo, podczas wyborów" - oświadczył Ostrowski. Jak mówił, pod adresem Sienkiewicza jest kilka zarzutów. "Pierwszy, najistotniejszy, to zarzut korupcji politycznej, panie ministrze - zaznaczył.

15:50

Jan Bury z PSL stwierdził, że szefa MSW powinniśmy oceniać z perspektywy jego pracy i działań, zaś w uzasadnieniu wniosku PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec Sienkiewicza brak jest argumentów ws. merytorycznej pracy.

- To nie opozycja tworzy skład Rady Ministrów. Jest w Polsce mechanizm zmian demokratycznych, czyli wybory, które ciągle przegrywacie. Może macie pecha? - ironizował Bury.

Dodał, że osoby chcące odwołać ministra stoją po stronie przestępców, którzy nielegalnie podsłuchiwali polityków.

15:43

Poseł John Godson, który niedawno zagłosował za udzieleniem wotum zaufania rządowi Donalda Tuska, zapowiedział, że poprze odwołanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

15:27

- Bartłomiejowi Sienkiewiczowi jako jedynemu nie wolno wybaczyć, że dał się nagrać - mówił w debacie nad wnioskiem PiS o odwołanie szefa MSW poseł Twojego Ruchu Artur Dębski. Zapowiedział, że TR będzie za wotum nieufności wobec ministra. Dębski, nawiązując do procederu nagrywania polityków, podkreślił, że Polska będąc wielkim państwem europejskim "jest na kolanach przed grupą bliżej niezidentyfikowanych kelnerów, biznesmenów". - To, że niektóre osoby pozwoliły sie nagrać jest wybaczalne, natomiast jednej osobie nie wolno tego wybaczyć. Jedynym, który w żadnych okolicznościach nie może być usprawiedliwiony, jest pan minister Sienkiewicz, jednocześnie koordynator ds. służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska - oświadczył poseł TR. Dębski podkreślił, że szefowi MSW podlegają policja i BOR, czyli służby odpowiedzialne za to, by polscy politycy mogli bezpiecznie rozmawiać. - Jeżeli pan premier nie znajduje usprawiedliwienia dla takiej beztroski oraz niekompetencji, to musi przyjąć odpowiedzialność za wszystko, co znajduje się na tych taśmach i dotyczy jego ludzi - dodał Dębski.

Zapowiedział, że Twój Ruch zagłosuje za odwołaniem szefa MSW.

Dębski:  Sienkiewiczowi jako jedynemu nie wolno wybaczyć, że dał się nagrać
Dębski: Sienkiewiczowi jako jedynemu nie wolno wybaczyć, że dał się nagraćtvn24
15:15

Hofman zarzucił Sienkiewiczowi kierowanie się interesem "sitwy", a nie "dobrem państwa".

Okazało się, że stan państwa jet gorszy niż z najczarniejszego snu opozycji (...). Mówi pan o państwie, że to "fikcja ubrana w pstrokaty kostium". Ta pustka władzy, którą pan spowodował, tworzy władzę w innym miejscu. Ta władza jest gdzie? Nie u pana w ministerstwie - stwierdził Hofman.

15:10

Głos w debacie w imieniu PiS zabrał Adam Hofman. Stwierdził, że wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSW to najlepszy moment, żeby powiedzieć Polkom i Polakom jak wygląda dziś państwo.

- Jeśli by zadać pytanie - dlaczego Bartłomiej Sienkiewicz musi odejść - to wyobrażacie sobie szefa służb specjalnych, polityka, ministra, który odpowiada za służby specjalne i przez rok daje nagrywać nie tylko siebie, ale daje nagrywać innych ministrów, wysokich urzędników, polityków? Czy to jest zapewnienie nam bezpieczeństwa? - pytał Hofman.

Hofman o Sienkiewiczu: Jak może zapewnić bezpieczeństwo, skoro pozwala siebie nagrywać
Hofman o Sienkiewiczu: Jak może zapewnić bezpieczeństwo, skoro pozwala siebie nagrywać tvn24
15:05

- Oceniając sytuację musimy pamiętać o faktach. Nagranie rozmowy szefa MSW było przestępstwem, częścią zorganizowanego procederu - mówił Marek Wójcik przedstawiając stanowisko PO ws. wniosku PiS o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. - Autorzy wniosku nie czekali na wyjaśnienia nagranych polityków, nie czekali na informację premiera, nie czekali na działania prokuratury ani nawet na opublikowanie całości nielegalnie nagranej rozmowy. Nie zapoznali się również z jawnym procesem konsultacji społecznych ustawy, o której rozmawiali nagrani politycy - stwierdził Wójcik. Zaznaczył, że po przeprowadzeniu analizy treści nagranej rozmowy prokuratura nie przedstawiła zarzutów Sienkiewiczowi, który w śledztwie ma status pokrzywdzonego. - Natomiast to, co słusznie musi oburzać opinię publiczną, to język, jakim się posługiwali nagrani" - mówił Wójcik. Dodał, że również politycy PO są zniesmaczeni i oburzeni tym językiem. - Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy Sejmem, a nie Radą Języka Polskiego - zaznaczył. Ocenił też, że PiS uzasadniając swój wniosek, przedstawia "zupełnie nieprawdziwą diagnozę tego, co się dzieje w MSW i polskich służbach".

Wójcik: PiS stawia nieprawdziową diagnozę
Wójcik: PiS stawia nieprawdziową diagnozę tvn24
14:55

- Nie naruszyłem interesów państwa. Rozmawiałem o tym, jak Polska ma być silniejsza, a nie słabsza. Wiem, jakie interesy grup przestępczych naruszyłem - mówił Sienkiewicz w Sejmie.

Dodał, że można mu zarzucić najwyżej niefrasobliwy język. Na koniec poprosił Sejm o udzielenie mu wotum zaufania.

Szef MSW prosi o udzielenie wotum zaufania
Szef MSW prosi o udzielenie wotum zaufania tvn24
14:44

Sienkiewicz: Ujawnienie moich rozmów z Belką miało charakter polityczny. To próba obrony nielegalnych interesów w Polsce. To obrona przez atak.

14:39

Sienkiewicz odpierał wszelkie zarzuty opozycji. - Nie była utworzona żadna specgrupa. Oświadczam, że ani przed ani po rozmowie z prezesem NBP nie zlecałem żadnej kontroli u żadnego przedsiębiorcy. W szczególności nie miałem nic wspólnego z kontrolami skarbowymi - mówił szef MSW.

Dodał też: moja rozmowa (z Belką - red.) nie miała wpływu na nowelizację ustawy o NBP.

Zapewnił, że była to rozmowa o tym, jak umocnić, a nie osłabić państwo polskie. Po tych słowach na sali rozległ się śmiech wśród posłów PiS.

14:36

Sienkiewicz: - W kaskadach kłamstw i przeinaczeń gubi się istota sprawy. nie popełniono żadnego przestępstwa poza jednym: nielegalnym nagraniem rozmowy.

14:34

Sienkiewicz przeprosił wszystkich tych, którzy poczuli się dotknięci jego rozmową z szefem NBP Markiem Belką. - Użyłem wielu anegdot, skrótów myślowych. Tak, na takich spotkaniach zdarza mi się przeklinać. Nie mogę tego ukrywać. Stenogram z każdej prywatnej rozmowy wygląda źle. Wszystkich, którzy poczuli się dotknięci serdecznie przepraszam - mówił Sienkiewicz.

14:32

Głos zabrał minister spraw wewnętrznych. - Czuję się w obowiązku wyjaśnić wszystkie okoliczności mojej rozmowy z prezesem NBP - powiedział szef MSW.

14:30

- Treść rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką jest kompromitująca - mówił w środę w Sejmie Mariusz Błaszczak, uzasadniając wniosek PiS o wotum nieufności wobec szef MSW. Jego zdaniem Sienkiewicz ani dnia dłużej nie powinien pełnić swojej funkcji. Błaszczak w swoim wystąpieniu nawiązał do rozmowy Sienkiewicza z szefem NBP Markiem Belką. Podkreślił, że w ocenie wnioskodawców "jest ona kompromitująca". Zaznaczył też, że Sienkiewicz powinien zostać odwołany także z powodu swojej "niekompetencji". - Jest emerytowanym pułkownikiem służb specjalnych, nadzoruje te służby i pozwala na to, żeby kelnerzy przez ponad rok podsłuchiwali najważniejsze osoby w państwie. Czy można bardziej się ośmieszyć? Czy taki minister daje poczucie bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju? Oczywiście, nie - mówił Błaszczak. Dodał, że Sienkiewicz pozostając na swoim stanowisku ma nadzorować wyjaśnienie swojej sprawy, czyli "kto i dlaczego go podsłuchiwał". - To nie jest nawet jest śmieszne proszę państwa, to jest żałosne - ocenił poseł PiS.

Błaszczak: Sienkiewicz powinien odejść
Błaszczak: Sienkiewicz powinien odejść tvn24
14:22

Sejm rozpoczął rozpatrywanie wniosku PiS o wotum nieufności wobec szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

14:21

SLD wstrzyma się od głosu w głosowaniu nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu - zapowiedział poseł Sojuszu Leszek Aleksandrzak. Jego zdaniem PiS buduje fałszywą alternatywę PO. Aleksandrzak przypomniał, że wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu został zgłoszony przez PiS po publikacji nielegalnie nagrywanych rozmów m.in. polityków PO. - Ale to nie jest żadna afera, tylko blamaż służb specjalnych, które do tego dopuściły. Nie potraficie wywiązać się z podstawowych zadań, czyli ochrony kontrwywiadowczej. Nie ma więc żadnej afery podsłuchowej, tylko jest szereg poważnych afer, które ujrzały światło dzienne po ujawnieniu nagrań - ocenił Aleksandrzak.

13:48

Prezes PiS zarzucił Donaldowi Tuskowi za to, że nie miał odwagi, by wysłuchać prof. Piotra Glińskiego na sali plenarnej Sejmu. Skrytykował też Tuska za to, że w Polsce nie ma żadnego logicznego planu budowy autostrad, tylko "zbankrutowane firmy". Dowodził również, że jeśli chodzi o oświatę, to za rządów PO-PSL zamknięto ogromną ilość zamkniętych szkół. - Tak, zdarzało się to za naszych rządów, ale wtedy takie osoby były wyrzucane z partii - stwierdził Kaczyński. Prezes PiS stwierdził też, że rząd Tuska nic nie robi, aby zmniejszyć bezrobocie w Polsce.

"Dresiarsko-knajacka świadomość" vs "kłamstwa i półprawdy"
"Dresiarsko-knajacka świadomość" vs "kłamstwa i półprawdy"tvn24
13:28

Tymczasem, w jednej z sejmowych sal rozpoczęła się konferencja prasowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

13:25

Aleksandrzak wykorzystuje swoje wystąpienie, by zaapelować do wyborców, którzy w poprzednich wyborach głosowali na PO czy PiS, by oddali swój głos na SLD. - Na pewno się nie zawiedziecie - przekonuje.

SLD: to nie jest żadna afera, tylko blamaż służb specjalnych
SLD: to nie jest żadna afera, tylko blamaż służb specjalnychtvn24
13:20

Aleksandrzak komentuje kandydaturę prof. Glińskiego na nowego szefa rządu. Zaznacza, że "w przyrodzie nie występuje takie zjawisko jak premier techniczny". - Jeżeli kandydat nie ma poparcia Sejmu, nie zostaje premierem - tłumaczy. W jego ocenie ten wniosek PiS nie ma szans.

- PiS buduje fałszywą alternatywę i fałszywy wybór - albo premier Tusk, albo prof. Gliński. To tak jakby kazał nam wybierać, czy myć nogi czy ręce - mówi. - Szkoda na to czasu - podsumowuje.

13:19

Aleksandrzak twierdzi, że premier zamiast mężem stanu, okazał się "mężem pantoflarzem, któremu nawet ministrowie wchodzą na głowę".

13:15

Koalicja PO-PSL chciała te wszystkie afery zamieść pod dywan. - To prawda, że ministrowie tego rządu mówią językiem meneli. Zachowują się też jak gangsterzy - ocenia.

13:14

Po Palikocie głos należy do SLD. Na mównicy staje Leszek Aleksandrzak.

13:10

Kilka godz. przed swoim wystąpieniem w Sejmie Palikot napisał na Twitterze:

13:10

Palikot zapowiada, że jego partia nie poprzez kandydatury prof. Piotra Glińskiego na premiera. Zaznacza także, że chce odwołania rządu Tuska.

13:04

Zdaniem Palikota jedynym prawdziwym rozwiązaniem jest dzisiaj weryfikacja wyborcza. - PO musi się oczyścić, musicie ten garb z siebie zrzucić - nawołuje.

13:02

Palikot nawołuje, by Macierewicza i Ziobrę postawić przed wymiarem sprawiedliwości. - Nie chcecie tego, bo wygodnie jest taplać się w rynsztoku z Kaczyńskim - zarzuca rządowi Tuska.

13:01

Palikot powtarza to, o czym już wielokrotnie mówił, podkreślając: nie chcę rządu Kaczyńskiego. Dodaje jednak, że prof. Gliński powinien mieć możliwość wystąpienia dzisiaj na sali plenarnej.

13:00

Głos zabiera lider Twojego Ruchu. - Razem z Jarosławem Kaczyńskim leżycie w rynsztoku - mówi Janusz Palikot do premiera Donalda Tuska. - Ten rynsztok płynie przez cyrk, jakim jest polski Sejm. Ta cała debata to jakiś absurd - dodaje.

"Panie premierze, razem z Jarosławem Kaczyńskim leżycie w rynsztoku"
"Panie premierze, razem z Jarosławem Kaczyńskim leżycie w rynsztoku"tvn24
12:58

Sejm wznowił obrady po przerwie.

12:48

Szef klubu PO Rafał Grupiński w rozmowie z dziennikarzami uzasadniał, dlaczego jego klub nie zabierał głosu podczas sejmowej debaty. - Nie mamy zamiaru tworzyć wrażenia, że jest problem z wotum zaufania dla rządu - powiedział.

12:42

Jarosław Kaczyński, po swoim wystąpieniu w Sejmie był pytany przez dziennikarzy, dlaczego wystawia prof. Glińskiego na premiera, a sam nie kandyduje. Donald Tusk zarzucił mu dzisiaj tchórzostwo.

"Nie mogę być kandydatem na premiera rządu technicznego"
"Nie mogę być kandydatem na premiera rządu technicznego"tvn24

- Przecież ja nie mogę być kandydatem na premiera rządu technicznego, bo jestem szefem partii. Albo Tusk jest tak zajęty cygarami i dobrymi alkoholami, że stracił orientację, albo to kolejny dowód złej woli - ocenił prezes PiS. Dodał, że dzisiejsze wystąpienie w Sejmie Tuska było skierowane do twardego elektoratu Platformy Obywatelskiej.

Oto całe dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska:

Całe wystąpienie Donalda Tuska w Sejmie
Całe wystąpienie Donalda Tuska w Sejmietvn24
12:39

Przerwa w obradach Sejmu przedłuża się.

12:27

Przypomnijmy, że wniosek o konstruktywne wotum nieufności musi poprzeć większość ustawowej liczby posłów, czyli 231. Koalicja PO-PSL ma łącznie 234 posłów.

12:22

W Sejmie konferencję prasową zwołał szef PSL Janusz Piechociński. Ocenił, że prof. Gliński wygłosił exposé "o niczym". Szef klubu PSL Jan Bury poinformował wcześniej w środę, że ludowcy nie wezmą udziału w debacie nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

12:20

Prof. Piotr Gliński kończy swoje wystąpienie. Mariusz Błaszczak zamyka posiedzenie klubu.

12:10

Gliński mówi, że "na służbie, wartościach i partycypacji politycznej trzeba odbudowywać zaufanie do polskiej polityki". Informuje, że jego rząd stworzyliby ludzie, o których mówił kilkanaście miesięcy wcześniej - doświadczeni, mądrzy, niezależni. - To wybitni fachowcy i ludzie deklarujący obywatelską postawę wobec praw publicznych, działający z pobudek patriotycznych i obywatelskich - podkreśla. Dodaje też, że "to polityka będąc w kryzysie ich powinna prosić o pomoc."

12:08

Gliński przekonuje, że Polska potrzebuje odnowionej polityki i ludzi, którzy nie boją się, że ktoś ich podsłucha, bo nie mają nic do ukrycia. Jego słowa są nagradzane brawami.

12:01

30-min. przerwa zarządzona w Sejmie dobiegła już końca. Tymczasem prof. Gliński kontynuuje swoje przemówienie w sali obok.

11:58

11:53

Konieczne jest powołanie rządu technicznego, którego celem jest zorganizowanie wyborów - mówi Gliński i wylicza sześć zadań do realizacji przez jego rząd:

- przywrócenie podstawowej funkcji państwa przez zastąpienie starych ministrów nowymi - ekspertami,

- odbudowanie zaufania Polaków,

- wstępna diagnoza stanu państwa,

- sprawne bieżące administrowanie krajem,

- zmiany polityki w poszczególnych resortach,

- zapewnienie warunków do przeprowadzenia sprawiedliwych, przedterminowych wyborów.

11:52

- Potrzebne jest nowe rozdanie polityczne i przedterminowe wybory - podkreśla Gliński.

11:50

Gliński ponownie podkreśla, że kandydowanie na stanowisko premiera jest dla niego zaszczytem, a nie upokorzeniem.

11:49

Gliński: Demokracja jest ważniejsza niż rządy tej czy innej ekipy. Konieczne jest, za wszelką cenę podtrzymanie debaty publicznej.

11:44

- Dogadaliście się z dysponentem nagrań - zarzuca rządowi profesor Gliński.

11:43

Prof. Piotr Gliński, odnosząc się do słów Donalda Tuska: nie czuję się upokorzony procedurą, w której obecnie uczestniczę.

Gliński do Tuska: nie czuję się upokorzony
Gliński do Tuska: nie czuję się upokorzonytvn24
11:39

- Kłamaliście i kłamiecie - zarzuca Gliński ekipie rządzącej. Wylicza, że dotyczy to zarówno Gazoportu, Amber Gold czy zegarków Sławomira Nowaka. - Obecnego skandalu nie da się przykryć propagandowym kłamstwem - zaznacza.

11:37

- Jeżeli demokracja jest dla nas wartością nadrzędną, to Donald Tusk powinien przestać być premierem - mówi kandydat na szefa rządu.

11:34

W ocenie Glińskiego, obecny rząd chce tylko przywilejów, a za nic ma polskie państwo i prawo oraz sprawiedliwe demokratyczne wybory.

Jak mówi, dzięki ujawnionym taśmom, dowiedzieliśmy się jak obecna władza "gardzi Polską i ładem demokratycznym".

11:33

- Skoro zagrażają wam kelnerzy, to jak możecie się ochronić od obcych służb? - pyta Gliński.

11:29

Gliński przekonuje, że rząd wykorzystuje państwo do celów prywatnych. A dla jego ministrów ważny jest "szampan, ośmiorniczki i za drogie porto". - To, co rząd Tuska skrywał za propagandą, ujrzało światło dzienne - mówi kandydat PiS na premiera.

11:23

Gliński rozpoczyna wygłaszanie oświadczenia. Jak mówi, jest ono obszerne, gdyż było przygotowane na salę plenarną. Przypomnijmy, marszałek Ewa Kopacz, nie zgodziła się na zmianę sejmowego regulaminu, który umożliwiłby mu wystąpienie w dzisiejszej debacie. - To swoista przemoc instytucjonalna - ocenia.

11:20

W Sejmie rozpoczęło się posiedzenie klubu PiS z udziałem prof. Piotra Glińskiego. Jako kandydat na premiera, zamierza przedstawić swój program.

11:14

Szczerski kończy swoją wypowiedź. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wnosi o godzinną przerwę. Informuje, że w tym czasie odbędzie się otwarte posiedzenie klubu, na którym wystąpi prof. Piotr Gliński. Marszałek zgodził się na 30-min. przerwę.

11:09

- Polacy to nie ptaki z filmu Hitchcocka, to nie zombie. Nie musicie się przed nimi zatrzaskiwać. To inteligentni, pracowici, zaradni ludzie - podkreśla Szczerski. Nawołuje do zmiany rządu. - To takie proste, a tak bardzo Polsce potrzebne, jak wpuszczenie światła w mroczne gabinety - tłumaczy.

Całe wystąpienie Krzysztofa Szczerskiego
Całe wystąpienie Krzysztofa Szczerskiegotvn24
11:05
11:04

W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości głos zabiera Krzysztof Szczerski.

11:04

- W chwilach bezradności rząd chce sterować wszystkim ręcznie, na przycisk - mówi Szczerski. W jego ocenie, rząd istnieje dlatego, że zbyt wielu osobom nie opłaca się jego upadek.

11:01

Kaczyński kończy swoje emocjonalne wystąpienie. Ewa Kopacz otwiera dyskusję. Odczytuje w imieniu szefa klubu PO Rafała Grupińskiego oświadczenie. Grupiński argumentuje, że po ostatnim głosowaniu ws. udzielenia wotum zaufania dla rządu, sytuacja dla jego klubu jest jasna, dlatego klub PO nie weźmie udziału w środowej debacie.

Ewa Kopacz odczytuje oświadczenie Grupińskiego
Ewa Kopacz odczytuje oświadczenie Grupińskiegotvn24

Podobne stanowisko ma klub PSL. Jan Bury o tej decyzji poinformował na Twitterze:

10:59

Kaczyński, wyraźnie zdenerwowany, zaczyna podnosić głos i mimo że kończy mu się czas wystąpienia, nie chce zejść z mównicy. - Ja chcę państwa przywołać na świadków: to ten pan się boi! - wskazuje na Tuska.

Kaczyński o Tusku: to ten pan się boi
Kaczyński o Tusku: to ten pan się boitvn24
10:57

Donald Tusk kończy swoje przemówienie. Głos, w trybie sprostowania zabiera ponownie Jarosław Kaczyński. - Każdy, kto będzie prowadził Polskę tak, żeby nic nie znaczyła, będzie dostawał nagrody i ordery - mówi. - Opowiadał pan bajki o służbie zdrowia i sytuacji za naszych rządów - zarzuca Tuskowi.

10:55

Zdaniem Tuska, Kaczyński wymyślił formułę rządu i premiera technicznego, bo sam boi się wzięcia odpowiedzialności na siebie samego.

10:52

Zdaniem Tuska, kolejny wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla jego rządu wynika, z tego, że PiS nie potrafi przekonać Polaków do sowich racji. - Pan za każdym razie wychodzi na mównicę i rysuje obraz kraju, który jest w kompletnej katastrofie - mówi o Kaczyńskim. - A jak pan przegrywa, to ktoś musi fałszować (wybory - red.) - dodaje.

- Chroń panie Boże Polskę od polityka, który chce być premierem i któremu zawsze wszystko układa się w całość - mówi.

10:47

- Prawda jest bardzo prosta - mówi premier. Jak tłumaczy, tylko jedna istotna rzecz wydarzyła się od czasu ostatniego wotum nieufności dla rządu (w marcu 2013 r. - red.). - To kolejne wybory, które przegraliście - mówi, zwracając się do polityków PiS.

10:43

- To pan wyznaczył najbardziej ponury wzorzec w polityce - zarzuca Kaczyńskiemu Tusk.

10:41

PiS zapowiada na Twitterze:

10:40

- Robimy to, o czym poprzednicy gadali. Łatwiej rozlicza się kogoś, kto robi, trudniej kogoś, kto gada - zaznacza Donald Tusk.

10:36

Odnosi się także do polityki Polski wobec Ukrainy. Przypomnijmy, Kaczyński chwilę wcześniej mówił, że zostaliśmy "wypchnięci" ze sprawy ukraińskiej.

- Póki jestem premierem nie stanę na czele antyrosyjskiej krucjaty - mówi premier i zaznacza, że polski rząd będzie wspierał suwerenność Ukrainy. Dodaje, że prezes PiS "w niegodny sposób wydrwił" wysiłek wielu Polaków i polskiego rząd ws. Ukrainy.

10:34

Tusk odpiera także zarzut prezesa PiS, który mówił, że za mało wydajemy na zbrojenia. - Dzisiaj jesteśmy przedstawiani w NATO jako absolutny wzór, jeśli chodzi o wysiłek finansowy na rzecz modernizacji armii - podkreśla premier.

10:32

Organizacja systemu oświaty w Polsce zaczęła przynosić pozytywne efekty - mówi Tusk, odnosząc się do zarzutów Kaczyńskiego.

10:31

Tusk: w 2014 i 2015 r. spodziewamy się wzrostu większego niż planowaliśmy.

10:25

- Pan prezes - nawet kłamiąc - nie jest w stanie zakwestionować, że Polska zostawiła w tyle całą Europę - mówi szef rządu.

10:24

Tusk odnosi się do zarzutu odnośnie stanu polskich dróg, autostrad. - Mógł pan przeczytać kilkanaście miesięcy temu, że to 900 km, później - że ponad tysiąc - mówi i dodaje: to prawda, w końcu udaje nam się to, co nie udawało się przez stulecia.

10:23

Tusk mówi, że musi sprostować "kłamstwa i nieścisłości", z jakich było zbudowane wystąpienie jego poprzednika. - Dzisiaj pobito wszystkie rekordy - uważa premier.

Donald Tusk o "kłamstwach PiS"
Donald Tusk o "kłamstwach PiS"tvn24
10:22

Na mównicę wchodzi premier Donald Tusk.

10:22

- Wnoszę o udzielenie rządowi Donalda Tuska wotum nieufności - tak prezes PiS kończy swoje przemówienie.

10:20

- Uczciwe wybory są mało prawdopodobne, jeżeli ktoś zgłasza protest, niech zajrzy do taśm i rozmów, które tam były toczone - mówi Kaczyński.

10:19
10:18

- Konstruktywne wotum nieufności zakłada przedstawienie kandydata na premiera - mówi Kaczyński i przedstawia sylwetkę prof. Piotra Glińskiego, który - zdaniem - PiS - powinien zastąpić Tuska.

10:17

Ośmieszony i skompromitowany - tak szef PiS podsumowuje rząd Donalda Tuska.

10:16

Kaczyński krytykuje język, jakim posługiwali się politycy w trakcie nagranych rozmów. - Tu nie chodzi tylko o język, ale o typ świadomości. Dresiarsko-knajacki - zaznacza.

10:15

Sikorski odpowiedział na zarzuty Kaczyńskiego:

10:11

Kaczyński mówi o jednym z podsłuchanych - Radosławie Sikorskim. - Minister Sikorski w trakcie pełnienia swojej misji szedł w kierunku zwalczania sojuszu z USA - mówi. - A kto tego w Europie chce? Rosja, oczywiście, że Rosja. Wracam tu do uwag mojego śp. brata, który sprzeciwiał się powołaniu pana Sikorskiego na to stanowisko (szefa MSZ - red.) - znając ustalenia wobec niego, które są, niestety, ściśle tajne i nie mogę tu o nich mówić - kontynuuje. - Wszystkie zastrzeżenia wobec ministra Sikorskiego składają się w jedną całość - dodaje.

10:03

Jak mówi, podsłuchani politycy ujawnili też prawdziwą diagnozę sytuacji w kraju. Jak mówi, została wulgarnie przedstawiona, ale jest celna. - Finanse i inwestycje w stanie fatalnym, państwo teoretyczne - krótko mówiąc, sama prawda - przekonuje prezes PiS. Dodaje, że ludzie władzy wiedzą jak jest naprawdę, ale "cynicznie oszukują społeczeństwo". Podkreśla, że z nagranych rozmów wynika także, że ludzie władzy łamią prawo, lekceważą konstytucję. - Minister i szef NBP mogą, oczywiście, rozmawiać o ustawie, ale nie mogą mówić: ja ci to, a ty mi to - mówi.

10:01

Kaczyński wylicza afery rządów PO-PSL, mówiąc o "mniejszych", "średnich" i "większych". - Takie deszcze i deszczyki, a teraz mamy do czynienia z prawdziwym oberwaniem chmury - mówił prezes PiS.

Kaczyński o "aferach PO": były deszcze i deszczyki, a teraz mamy prawdziwe oberwanie chmury
Kaczyński o "aferach PO": były deszcze i deszczyki, a teraz mamy prawdziwe oberwanie chmurytvn24
10:01

Szef PiS mówi, że z ujawnionych taśm wyłania się "pogarda grupy rządzącej dla społeczeństwa". - Chodzi o ten styl, o te cygara przywożone z Kuby - wylicza.

10:00

Kaczyński: nie jestem w stanie przeprowadzić pełnej analizy taśm, ale warto powiedzieć parę rzeczy, nie tylko w sferze językoznawczej.

09:58

Kaczyński nazywa taśmy opublikowane przez tygodnik "Wprost" - "taśmami prawdy". - Nawet gdyby ich nie było, to byłyby podstawy do tego, żeby złożyć wniosek o wotum nieufności dla rządu - twierdzi.

09:53
"Polska polityka zagraniczna poniosła klęskę"
"Polska polityka zagraniczna poniosła klęskę" tvn24

Kaczyński mówi o polityce zagranicznej Polski. Jego słowom uważnie przysłuchuje się szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznacza, że polityka zagraniczna została zweryfikowana w sytuacji ukraińskiej.

- Zostaliśmy ze sprawy ukraińskiej wypchnięci. W tej chwili ta sprawa jest załatwiana bez nas (...) To jest kwestia naszego znaczenia. Naszym zasobem znaczenia jest Wchód, państwa postsowieckie, ale nie Rosja. (...) To przegraliśmy w sposób haniebny, ośmieszający - mówi.

09:51

- Doprowadziliście do kryzysu polskiego państwa - podkreśla Kaczyński, zwracając się do członków rządu.

09:50

Kaczyński podkreśla, że polskie bezpieczeństwo "stoi dzisiaj bardzo nisko".

09:48

- Kiedy będzie skończony gazoport? Miał być w 2014 roku. Nie wiadomo co z węglem, co z energią atomową - pyta szef Prawa i Sprawiedliwości.

09:48
09:47

09:43

Kaczyński odnosi się do długu publicznego. - Nie jest sztuką zmniejszać deficyt, hamując wzrost gospodarczy. Sztuką rządzić w ten sposób, żeby dług publiczny spadał - podkreśla.

09:40

Kaczyński krytykuje politykę gospodarczą rządu. - Mamy do czynienia z gigantycznym bałaganem - mówi, wymienia prywatyzację m.in. grupy Ciech i Azotów.

09:36

Kolejny zarzut prezesa PiS wobec rządu dot. oświaty, szkolnictwa wyższego i kultury. Darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów nazywa "akcją propagandową". Podkreśla też, że ceny podręczników są nadal zbyt wysokie.

09:32

Kolejna kwestia, jaką porusza w swoim wystąpieniu Kaczyński dot. rozwoju wsi. - Z całą pewnością mamy do czynienia z kłopotami cenowymi. W dalszym ciągu nie chroni się rolników jeśli chodzi o wykorzystywanie ich przez sieci handlowe. Nie jest rozwiązana sprawa GMO (...) - wylicza. - W dalszym ciągu mamy do czynienia z sytuacją, która jest podobna do tej, która była poprzednio. Ten zarzut jest aktualny - mówi.

09:30

Prezes PiS krytykuje system emerytalny. Mówi o problemach demograficznych. Krytykuje rząd m.in. za zbyt dużą ilość niedożywionych dzieci czy drogie mieszkania dla młodych. - Sfera nędzy to 700-800 tysięcy niedożywionych dzieci. To wciąż trwa - mówi.

09:28

- Mamy praktyczną likwidację OFE, ale mniej mówi się o stopniu zastąpienia, który z czasem osiągnie z obecnych 60 proc. - 36 proc. - mówi Kaczyński.

09:23

Kaczyński krytykuje rządy Donalda Tuska: Bezrobocie trochę spadło, ale zwiększyła się emigracja. Sytuacja jest dokładnie taka jak była.

Prezes PiS krytykuje także sytuację w służbie zdrowia. Oberwało się Bartoszowi Arłukowiczowi. Kaczyński nazwał go "fatalnym" ministrem. Mówi, że mimo hucznych zapowiedzi nic w służbie zdrowia się nie polepszyło. Dodaje, że jedynym "remedium" rządu na problemy jest prywatyzacja, której często towarzyszą afery.

09:20

Kaczyński: kandydat na premiera nie może normalnie wystąpić w Sejmie, ktoś się boi.

09:19

- Rząd dla swojej obrony jest gotów sięgnąć do środków policyjnych, ukrywa prawdę, jest skompromitowany i ośmieszony - mówi Jarosław Kaczyński.

09:18

Kaczyński argumentuje, że trwanie rządu Donalda Tuska szkodzi krajowi.

09:17

Jego wystąpienie chwilę się opóźniło, bo Kaczyński przypadkowo wylał na mównicę wodę. Po krótkiej chwili prezes PiS zabrał głos.

09:16

Na mównicę sejmową wchodzi Jarosław Kaczyński, który jako pierwszy zabierze głos ws. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu.

09:12

Na galerii sejmowej jest prof. Piotr Gliński.

09:07
Wnioski o wotum nieufności. PiS "odwołuje się do sumień", SLD "do rozumu"
Wnioski o wotum nieufności. PiS "odwołuje się do sumień", SLD "do rozumu"tvn24
09:05

W Sejmie jest już premier Donald Tusk.

Donald Tusk przybył do Sejmu
Donald Tusk przybył do Sejmutvn24
09:01

Przypomnijmy, dyskusja rozpocznie się o godz. 9.15. Zaplanowane są 15-minutowe wystąpienia w imieniu klubów. Z kolei przed głosowanie nad wotum nieufności dla ministra Sienkiewicza - jak poinformowała marszałek Ewa Kopacz - posłowie będą mięli po 10 min. na swoje wystąpienie.

08:56

Marszałek Ewa Kopacz pytana we wtorek rano na konferencji przed posiedzeniem Sejmu, czy spodziewa się, iż w tym roku PiS będzie chciało w jakiś sposób obejść zakaz wystąpienia prof. Glińskiego, odpowiedziała: Spodziewam się porządku na sali, poważnego traktowania siebie nawzajem i tych, którzy nas będą oglądać. Poważne traktowanie, to przede wszystkim przestrzeganie regulaminu Sejmu.

Marszałek Ewa Kopacz przedstawia porządek obrad Sejmu
Marszałek Ewa Kopacz przedstawia porządek obrad Sejmutvn24
08:51

Tak jak poprzednio, tak również dzisiaj prof. Gliński nie będzie mógł zabrać głosu w debacie. Nie zgodziła się na to marszałek Sejmu Ewa Kopacz, argumentując, że takiej możliwości nie przewiduje regulamin Sejmu.

Przed rokiem Jarosław Kaczyński odtworzył fragment wystąpienia Glińskiego z konferencji prasowej z tabletu, który zabrał ze sobą na mównicę sejmową. Czy także dzisiaj prezes PiS szykuje nam jakąś niespodziankę?

Jarosław Kaczyński odtwarza przemówienie Glińskiego z tabletu
Jarosław Kaczyński odtwarza przemówienie Glińskiego z tabletutvn24
08:49

PiS proponuje, by Donalda Tuska zastąpił socjolog prof. Piotr Gliński. Jego kandydaturę partia Jarosława Kaczyńskiego zgłosiła już po raz kolejny. W marcu ubiegłego roku ta propozycja została odrzucona w sejmowym głosowaniu. I to jest jednym z argumentów klubów opozycyjnych przeciw zagłosowaniu za tą propozycją PiS.

08:44

W debacie nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności przewidziane zostały piętnastominutowe wystąpienia w imieniu klubów.

08:41

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił dziś w "Jeden na jeden", że rząd powinien sam podać się do dymisji, ale dopiero wówczas, gdy nie zostanie wyjaśniona tzw. afera podsłuchowa. Jak mówił, okaże się to w ciągu kilku tygodni.

08:39
[object Object]
Sikorski i Rostowski o szpadzie dyplomatycznej dla byłego ministra finansów "Wprost"
wideo 2/24
08:39

Czy rząd zostanie dzisiaj odwołany? Szanse są znikome. Liderzy koalicji PO-PSL będą bronić rady ministrów.

Poparcie dla inicjatywy PiS zadeklarowała z kolei Solidarna Polska oraz część posłów niezrzeszonych, m.in. Jarosław Gowin i Jacek Żalek z Polski Razem oraz Przemysław Wipler (Nowa Prawica). To jednak za mało, by pozbyć się obecnego rządu.

08:36

Wnioski PiS to pokłosie tzw. afery podsłuchowej, gdzie nagrane, a następnie opublikowane, zostały rozmowy wielu czołowych polityków PO i urzędników państwowych.

CZYTAJ RAPORT O AFERZE TAŚMOWEJ

Autor: db, mac//gak/zp / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Radek Pietruszka

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Amerykański myśliwiec typu F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

20 lat temu Polska weszła w skład Unii Europejskiej. - Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump. Były prezes Orlenu Daniel Obajtek został „jedynką” PiS na Podkarpaciu w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 1 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 1 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 1 maja

Źródło:
PAP, TVN24

Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump, który w tym roku będzie ubiegać się prawdopodobnie o powrót do Białego Domu. Zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, będzie kontynuował pomoc dla Kijowa. - Ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - stwierdził. Mówił też, że największym wrogiem Stanów Zjednoczonych nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

Źródło:
Time, PAP

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

"To dla mnie zaszczyt być liderem listy PiS na Podkarpaciu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego" - przekazał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne "pogratulował polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa", odnosząc się do doniesień medialnych sugerujących powiązania byłego już prezesa spółki Orlen Trading Switzerland z terrorystyczną organizacją Hezbollah. "Oczekujemy wyników dochodzenia" - napisał dyplomata w mediach społecznościowych.

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścięli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Polsce będzie coś groziło, kiedy "w Unii nie będziemy i wtedy, kiedy Unia będzie od środka rozwalana" - mówiła w "Kropce nad i" ubiegająca się o mandat w PE Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy. Zdaniem posła klubu PiS i kandydata do europarlamentu Michała Wójcika "dzisiaj jest walka o suwerenność Polski".

Kucharska-Dziedzic o tym, co nam zagrozi poza Unią Europejską, Wójcik o "walce o suwerenności"

Kucharska-Dziedzic o tym, co nam zagrozi poza Unią Europejską, Wójcik o "walce o suwerenności"

Źródło:
TVN24

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Obecność w Unii Europejskiej jest częścią naszej wielkiej, wspaniałej historii - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu na 20-lecie członkostwa we Wspólnocie. - 1 maja 2004 roku to był bardzo dobry dzień dla Polski. Kilka pokoleń marzyło, by powrócić do politycznej wspólnoty zachodniego świata, zjednoczonej Europy - zaznaczył. Zachęcał też do udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Od tego, jakich reprezentantów wybierzemy, będzie zależał kierunek, w którym będzie podążała Unia oraz to, jak polskie sprawy będą w Unii prowadzone - podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Źródło:
tvn24.pl

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda mianował generała broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a generała brygady Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Źródło:
PAP
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24