Sami niewinni w katalogach IPN?

Aktualizacja:
 
Wymienieni w katalogach zaprzeczająTVN24

Niczego nie podpisałem, to nie była współpraca, zaprzeczam, to absurd, nie pamiętam - takich przeważnie określeń używają posłowie i senatorowie, którzy zostali wymienieni w katalogach IPN jako współpracownicy, kandydaci na współpracowników lub kontakty operacyjne tajnych służb PRL. PiS zapowiada, że partia także sama zbada wyjaśnienia swoich posłów.

We wtorek IPN opublikował trzecią już transzę swoich katalogów (PRZECZYTAJ). Znajdują się w nich informacje dotyczące premiera, członków obecnego rządu oraz posłów i senatorów. Jak wynika z publicznych danych, tajne służby PRL zarejestrowały jako swoich współpracowników 10 posłów i 3 senatorów. Wśród nich jest 4 parlamentarzystów PO, 3 - PSL i LiD, 2 - PiS i jeden niezależny. Wymienieni zaprzeczają swej współpracy.

PiS samo zbada swoich Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powołał już zespół, który wyjaśni sprawę dwóch parlamentarzystów PiS zarejestrowanych przez służby PRL jako tajni współpracownicy. Posłowie PiS wymienieni w katalogach jako TW to: Bogusław Kowalski i Zyta Gilowska.

Gilowska w aktach figuruje jako tajny współpracownik SB i kontrwywiadu o pseudonimie "Beata". IPN przypomina, że Sąd Lustracyjny uznał za prawdziwe jej oświadczenie lustracyjne zaprzeczające współpracy.

Z kolei Kowalski, wiceminister transportu w rządzie PiS, był zarejestrowany w 1987 r. jako tajny współpracownik SB ps. "Mieczysław", a później "Mieczysław"/"Przemek". Sam Kowalski zaprzeczał, że w latach 1987-89 współpracował z SB. Jeszcze we wtorek szef klubu PiS wezwał go do złożenia pisemnych wyjaśnień. Do Gosiewskiego już trafiły. - Kowalski złożył obszerne wyjaśnienia na piśmie dotyczące jego sprawy i rejestracji w katalogach IPN - zapewnia PiS.

Martyniuk: nie współpracowałem Z katalogu IPN wynika, że poseł LiD Wacław Martyniuk był 4 stycznia 1988 r. zarejestrowany przez Wydział III Departamentu V MSW jako kontakt operacyjny. - Kategorycznie oświadczam, że nigdy nie byłem kontaktem operacyjnym, ani w żadnej innej formie nie współpracowałem ze służbami specjalnymi PRL, co parokrotnie zostało potwierdzone przez rzecznika interesu publicznego - napisał Martyniuk. Podkreśla, że wymienienie jego osoby, jako współpracującej ze służbami bezpieczeństwa jest krzywdzące, podważa jego wiarygodność i godzi w dobre imię jego osoby osoby.

Szczepański: nie byłem konsultantem Według IPN, poseł LiD Wiesław Szczepański był zarejestrowany 30 czerwca 1989 r. przez pion VI Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych we Wschowie jako konsultant SB, ps. „Artur”. - Nigdy nie byłem konsultantem, nie wiem, co w tym przypadku oznacza to pojęcie. Byłem lustrowany pięciokrotnie. 1 czerwca 2005 r. otrzymałem zaświadczenie, że moje nazwisko nie jest tożsame z występującym w katalogu - powiedział Szczepański. Poinformował, że jako wiceminister infrastruktury (luty-sierpień 2004) otrzymał certyfikat bezpieczeństwa ABW oraz natowski certyfikat bezpieczeństwa. - Rzekome materiały zostały zniszczone. Teraz mogę odwoływać się jedynie do "świętego tureckiego" - podkreślił.

Kowalski: idę z tym do sądu! Zdaniem IPN, poseł PiS, b. wiceminister transportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Bogusław Kowalski, 15 listopada 1986 r. Kowalski był zarejestrowany pod nr. 99133 przez wydział III departamentu III MSW jako kandydat na tajnego współpracownika, a 4 lutego 1987 r. przerejestrowany na TW ps. "Mieczysław". - Żadnej współpracy nie prowadziłem. Jeśli były jakieś tego typu zapisy, to bez mojej wiedzy. Ja o tym nic nie wiem, muszę się z tym zapoznać - oświadczył Kowalski. Jak zapowiedział, wystąpi na drogę sądową "w celu uzyskania stanowiska niezawisłego sądu oceniającego charakter istniejących w archiwach IPN adnotacji na jego temat".

Pawłowicz: to było poza mną Według katalogu IPN, senator PO Zbigniew Pawłowicz był zarejestrowany w 1977 r. jako tajny współpracownik Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli kontrwywiadu wojska PRL, ps. "Pawlik". Podstawa pozyskania: "zasada dobrowolności", cel wykorzystania: "rozpoznanie sytuacji w szpitalu [WAM], kadry oraz ustalenia prac. sł.". - Zapisy IPN dotyczą okresu, kiedy pracowałem jako lekarz w jednostce specjalnej w Egipcie - pod flagą ONZ. Nie wiem, co w jednostce robili oficerowie kontrwywiadu, którzy tam się znajdowali, jakie gromadzili materiały. To było poza mną - tłumaczy. Podkreślił, że teczka na jego temat została założona bez jego wiedzy.

Czykwin: zaprzeczam Poseł LiD Eugeniusz Czykwin, który według zapisów katalogu IPN był w latach 80. zarejestrowany jako tajny współpracownik SB, zaprzeczył, by podjął taką współpracę. Zwraca uwagę, że w swojej karierze politycznej już pięć razy składał oświadczenie lustracyjne o tym, że nie współpracował ze służbami specjalnymi PRL, które nigdy nie zostało zakwestionowane. Zaznaczył ponadto, że w latach 90. wygrał proces za umieszczenie go na tzw. liście Macierewicza. Czykwin uważa, że w latach 80. znalazł się w kręgu zainteresowania SB jako przedstawiciel mniejszości narodowej i wyznaniowej, jeden z założycieli prawosławnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce - pierwszej, jak mówi, takiej organizacji w bloku komunistycznym.

Ćwiąkalski: nie próbowano werbunku IPN podał, że 9 września 1985 r. krakowska SB zarejestrowała obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego jako kandydata na tajnego współpracownika. Materiały zniszczono w październiku 1989 r. Protokołów zniszczenia brak. - Nie dziwię się też, że SB interesowała się mną, bo w połowie 1986 r. wyjechałem do RFN na półtoraroczne stypendium w fundacji von Humboldta, a jego załatwianie rozpoczęło się rok wcześniej. Dlatego myślę, że nie ma nic dziwnego w tym, iż SB była mną zainteresowana. Nigdy jednak nie próbowano dokonać werbunku - mówi Ćwiąkalski.

Cimoszewicz: jestem już oczyszczony IPN podał, że Włodzimierz Cimoszewicz został 7 stycznia 1980 r. zarejestrowany pod nr 58223 przez wydz. II Dep. I MSW (wywiad) w kategorii "zab.[ezpieczenie]". Według IPN, 26 września 1980 r. Cimoszewicz był zarejestrowany w SSE (Samodzielnej Sekcji Ewidencji) departamentu I pod nr 13613 przez wydz. II dep. I MSW w kategorii KO ps. "Carex". 23 sierpnia 1984 r. materiały przekazano do archiwum pod sygn. J-8938. IPN przypomina, że prawomocnym wyrokiem Sąd Apelacyjny uznał, iż Cimoszewicz nie współpracował z organami bezpieczeństwa. Ten fakt przypomina również Cimoszewicz: Nie miałem żadnego wpływu na to, co zapisywano w dotyczących mnie aktach. Sam poznałem je po wielu latach, dopiero przy okazji postępowania lustracyjnego - napisał Cimoszewicz w oświadczeniu.

Wojtas: to absurd Według katalogu IPN, poseł PSL Edward Wojtas był zarejestrowany 18 lutego 1986 r. pod nr 34188 przez wydział VI Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Lublinie w kategorii kandydat na tajnego współpracownika jako "W.E". 27 marca 1987 r. był zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseud. "Marek", do sprawy o krypt. "Zjednoczeni", dotyczącej prawicowej działalności w ruchu ludowym. Wyrejestrowany 26 stycznia 1990 r. - To absurdalne – komentuje Wojtas. Dodaje, że nic mu nie mówią pseudonim "Marek" i kryptonim "Zjednoczeni", o których wspominają zapisy IPN.

Konopka: jestem zszokowany Według katalogu IPN, senator PO Marek Konopka został zarejestrowany w czerwcu 1982 r. przez Wojskową Służbę Wewnętrzną Hel, w kategorii TW o ps. "Marzena" w celu "rozpoznania stanów zmiennych". Wyeliminowano go z sieci agenturalnej w październiku 1983 r. z powodu odejścia do "rezerwy". Materiały operacyjne zniszczono. - Kategorycznie zaprzeczam, że byłem kiedykolwiek tajnym współpracownikiem. Jestem zszokowany, załamany i zdziwiony, że taka informacja została opublikowana przez IPN - podkreśla Konopka.

Kuriata: niczego nie podpisałem Poseł PO z Koszalina Jan Kuriata, który według katalogów IPN zarejestrowany jako tajny współpracownik SB, zaprzeczył że był tajnym współpracownikiem SB. - Niczego nie podpisałem - zapewnia. Dodaje, że jakiś czas temu wystąpił do prokuratorów IPN o dochodzenie w sprawie sfałszowania dokumentu o pozyskaniu go jako tajnego współpracownika służb. - Niedawno otrzymałem potwierdzenie z IPN, że postępowanie zostało wszczęte - dodał.

Pawlak: to bulwersujące Według katalogu IPN, SB w Jędrzejowie 6 grudnia 1985 r. zarejestrowała obecnego posła PSL Mirosława Pawlaka jako kandydata na tajnego współpracownika. Po pół roku został pozyskany jako TW "Bil" do sprawy obiektowej "Ognisko". 23 stycznia 1990 r. "materiały zniszczono komisyjnie ze względu na +znikomą wartość operacyjną". - Nie rozmawiałem z żadnym oficerem, nie podpisywałem żadnej lojalki, z żadnymi służbami nie miałem nic do czynienia - mówi Pawlak. I dodaje: to jest dla mnie wiadomość szokująca, bulwersuje mnie.

Nowak: nie wiem, kogo to twórczość Według katalogu IPN 1 marca 1989 r. obecny poseł PO Tomasz Nowak został zarejestrowany pod nr 11441 przez Wydział III WUSW w Koninie w jako kontakt operacyjny ps. „Aktor”. Pozyskany do współpracy 27.02.1989 r. do sprawy o kryptonimie „Pegaz” ("zagadnienie" - kultura i sztuka - przypis IPN). Został zdjęty z ewidencji dnia 09.01.1990. -To absurdalna sprawa - komentuje poseł. - Musi to być twórczość nie wiem kogo i nie wiem w jakim celu zrealizowana - ocenia.

Kutz: to nie była "lojalka" Zdaniem IPN, poseł PO Kazimierz Kutz, podczas internowania w stanie wojennym, podpisał "deklarację o lojalności", w wyniku czego 21 grudnia 1981 r. zwolniono go z internowania. - Ja nie podpisałem żadnej deklaracji w jakiejkolwiek sprawie, tylko podpisałem urzędowe pismo, że będę przestrzegał aktualnych przepisów administracyjnych - wyjasnia Kutz. - Żadnego aktu lojalności nie podpisywałem, ponieważ to się tak w ogóle nie nazywało - zaznaczył

Kłopotek: nie pamiętam Poseł PSLEugeniusz Kłopotek, który - jak wynika z katalogu IPN - został zarejestrowany w 1975 r. jako kontakt operacyjny ps. "Dawid", powiedział że nie pamięta, by coś podpisywał. Wspomina, że SB kontaktowała się z nim dwukrotnie. - Odmówiłem w sposób chyba niepozostawiający wątpliwości, skoro później kontaktu żadnego już nie było. Powiedziałem, że ja absolutnie donosić nie będę. Sam sobie znakomicie poradzę z problemami. Na tym praktycznie kontakt się urwał - zaznacza. Dodje, że jako poseł kilku kadencji był lustrowany i Rzecznik Interesu Publicznego nie zakwestionował jego oświadczeń o braku współpracy z SB.

Słownik pojęć IPN

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24