Żłobek, klub dziecięcy, ogródek, dzienny rodzic albo opiekunka - już niebawem świeżo upieczeni rodzice będą mogli wybierać spośród tych form opieki nad dzieckiem. Pod obrady rządu trafia projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Zmiany mają zracjonalizować zasady tworzenia i działania żłobków oraz wprowadzić alternatywne formy opieki nad małymi dziećmi.
Projekt przewiduje, że funkcjonować będzie kilka typów placówek dla dzieci do 3 lat: żłobek, klub dziecięcy, ogródek dziecięcy, dzienny rodzic i opiekunka. Placówki te mają świadczyć różne formy opieki nad dzieckiem od 20 tygodnia życia do 3 lat, a w przypadku, gdy w gminie nie ma przedszkola lub innej formy edukacyjnej, do 5 lat.
Ułatwienia, jeśli chodzi o opiekę na dzieckiem mają umożliwić, przede wszystkim matkom, szybszy powrót do aktywności zawodowej, a z drugiej strony skłonić rodziców do posiadania większej liczby dzieci.
Spełnione zapowiedzi minister
O tym, że przygotowywana przez resort pracy ustawa o żłobkach trafi pod obrady rządu w marcu - mówiła przed miesiącem minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Jak wyjaśniła wtedy, nowe rozwiązania znacząco zmienią funkcjonowanie żłobków, które w tej chwili działają jako zakłady opieki zdrowotnej. Dla samorządów - uważa resort - ta forma organizacyjna jest "droga i sztywna", co powoduje, że nie organizują one tego typu opieki.
Nowa ustawa ma pomóc zwiększyć liczbę żłobków, tak aby opieka nad dziećmi była łatwiejsza i w dużej mierze subsydiowana przez państwo.
Po przyjęciu założeń przez Radę Ministrów, na ich podstawie Rządowe Centrum Legislacji przygotuje projekt ustawy.
Żłobki przyzakładowe i samorządowe nianie
Jedną z ustawowych nowości ma być możliwość organizacji żłobków przyzakładowych z odliczeniem kosztów ich powstawania, funkcjonowania, od kosztów uzyskania przychodu firmy. Resort przypomina, że wpisanie w koszty uzyskania przychodów wydatków, jakie poniesie zakład na organizację żłobka oraz na jego bieżące prowadzenie, stosowano już w Polsce przed wojną i w PRL. Obecnie jest to popularne np. w Niemczech czy Francji.
Według wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa, w ustawie miałaby się też znaleźć instytucja tzw. niań samorządowych. Byłoby to rozwiązanie np. dla mniejszych miejscowości, gdzie nie jest potrzebny pełny żłobek, a dzieci mogłyby trafiać pod opiekę takich niań, ułatwiając tym samym pracę zawodową rodzicom.
Ustawa o żłobkach ma być częścią programu wspierania rodzin, obejmującego także nową ustawę o pieczy zastępczej i nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Według minister Fedak, program polityki rodzinnej, pozwalający rodzicom godzić obowiązki pracownicze i obowiązki rodzicielskie, to jednocześnie wsparcie dla systemu emerytalnego.
Żłobki zmienią resort
Obecnie żłobek jest rodzajem zakładu opieki zdrowotnej i podlega Ministerstwu Zdrowia. Zaliczenie żłobków do ZOZ-ów oznacza, że wszelkie czynności opiekuńcze nad dzieckiem są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu MZ.
Dzięki przygotowanej przez MPiPS ustawie, system opieki nad dziećmi do 3 lat zostanie uregulowany w jednym akcie prawnym, a nadzór nad placówkami sprawować będzie resort pracy. Projektowana ustawa określi m.in. nową definicję żłobka i innych form opiekuńczo-wychowawczych lub opiekuńczo-edukacyjnych, zasady tworzenia nowych żłobków i innych form opieki oraz standardy usług przez nie świadczonych, a także kwalifikacje osób tam zatrudnionych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24