Dokumenty katyńskie udostępnione w środę w internecie przez Federalną Służbę Archiwalną Rosji (Rosarchiw) były dostępne w sieci już wcześniej. Pojawiły się w już 23 września 2005 roku, a opublikował je rosyjski portal katyn.ru.
Rosyjski portal katyn.ru zamieścił łącznie pięć dokumentów. Wśród nich jest notatka ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrentija Berii do Stalina z 5 marca 1940 roku. A także tekst podpisanej przez Stalina decyzji Biura Politycznego WKP(b) nr 144 z 5 marca 1940 roku, akceptującej propozycję Berii.
Wszystkie opatrzone hasłem: tajne.
Dokładnie te same
Według portalu katyn.ru dokumenty są oryginałami, a ich źródłem jest RGASPI (Rosyjskie Archiwum Państwowe Historii Społeczno-Politycznej. Powstało na zlecenie rządu Federacji Rosyjskiej w marcu 1999 roku).
Stronę z dokumentami z Katynia obejrzano 28698 razy.
Dokładnie te same cztery z siedmiu dokumentów w oryginale można od dziś zobaczyć na Rosarchiw. Nie są niczym nowym, jednak zamieszczone na oficjalnej stronie potwierdzają autentyczność dostępnych już od 2005 roku. Wcześniej kilkakrotnie pojawiała się informacja, że podpis Stalina mógł zostać np. sfałszowany.
"To nie jest żaden przełom"
Także według polskich historyków opublikowane przez Federalną Służbę Archiwalną Rosji są doskonale znane od lat 90. (zostały nam przekazane w 1992 roku - przyp. red.). - To nie jest żaden przełom. Wszystkie opublikowane dokumenty są doskonale znane polskim historykom, dlatego nie możemy mówić tutaj o jakimkolwiek przełomie - powiedział specjalizujący się w tematyce zbrodni katyńskiej historyk dr Witold Wasilewski. W jego opinii, dla wyjaśnienia mordu NKWD z 1940 r. na Polakach ważne byłoby odtajnienie postanowienia z 21 września 2004 r. o umorzeniu śledztwa nr 159 prowadzonego przez Naczelną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej.
Według informacji zamieszczonej na portalu "Prawda o Katyniu. Niezależne dochodzenie" - portal katyn.ru według jego autora jest internetowym źródłem międzynarodowego projektu "Prawda o Katyniu". "Celem portalu jest sprawdzenie rzeczywistej okoliczności jednego z najbardziej intrygujących i kontrowersyjnych epizodów II wojny światowej - zbrodni katyńskiej" - napisano na stronie katyn.ru.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: katyn.ru