PO będzie broniła polskiej, regionalnej samorządności – oświadczył w środę w Szczecinie szef partii Grzegorz Schetyna. Według niego projekt PiS o metropolii warszawskiej to "zdemolowanie pojęcia stołeczności". Zapowiedział, że PO nie dopuści do narzucenia samorządom centralnej władzy.
Schetyna zapowiedział na konferencji prasowej, że PO będzie starała się, aby "nie doprowadzić do złej zmiany, którą planują Jarosław Kaczyński i PiS, czyli 'odsamorządowienia' lokalnej Polski, narzucenia centralnych wzorców i centralnej władzy". - Zapomnieliśmy, że w Polsce przed rokiem 1989 i przed 1990 panowało poczucie "resortowości" decyzji podejmowanych w centrali, które decydowały i wpływały na życie obywateli wszędzie, także w województwach, powiatach i miastach - mówił szef PO. Jak dodał, pokusa podniesienia ręki na samorządy jest dużym niebezpieczeństwem.
"Polityczne zamówienie ze strony prezesa Kaczyńskiego"
- We wtorek politycy PiS przedstawili projekt zawłaszczenia i totalnej zmiany ustroju warszawskiego, zdemolowania pojęcia stołeczności, rozbudowania w sposób absurdalny i bezsensowny miasta po to, żeby mieć szansę na wygranie w nich wyborów samorządowych - powiedział Schetyna. Ocenił, że projekt metropolitalnej Warszawy "nie będzie służyć mieszkańcom, ale jest politycznym zamówieniem ze strony prezesa Kaczyńskiego". - Dla polityków PiS i Jarosława Kaczyńskiego liczy się tylko państwo PiS, liczy się tu i teraz, aby móc wygrywać wybory. Pokazują, że jeśli nie potrafią wygrać wyborów w sposób uczciwy, to trzeba tak zmontować tę ordynację, żeby wygrać inaczej. To jest PiS-owska anormalność, by zmieniać Polskę, aby była PiS-owska, a nie - żeby lepsza. Na to nie ma naszej zgody - podkreślił. - Zamach na samorząd będzie dokonywał się w najbliższych tygodniach i miesiącach, aż do przyszłego roku, do wyborów samorządowych, chyba że będą przyspieszone wybory. Będziemy świadkami demolowania polskiego samorządu - przekonywał przewodniczący PO.
33 gminy do Warszawy
Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka. Prezydent m.st. Warszawa miałby być zarazem burmistrzem gminy Warszawa. Rada m.st. Warszawy miałaby liczyć 50 radnych. Projekt zakłada, że radni ci mieliby być wybierani w okręgach jednomandatowych, po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z każdej z pozostałych gmin należących do jednostki metropolitalnej. Uchwały Rady miałyby zapadać "podwójną większością głosów"- za uchwałą będzie musiała opowiedzieć się większość radnych, którzy dodatkowo muszą reprezentować większość ludności zamieszkałej na obszarze jednostki metropolitalnej.
Zmiany w ordynacji wyborczej
- Chcemy wokół Platformy Obywatelskiej budować środowiska i bloki, które będą stawiały tamę na każdym polu PiS-owskiej działalności, która szkodzi Polsce i szkodzi wolności obywatelskiej każdego z nas - powiedział przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann.
Zmiany w samorządowej ordynacji wyborczej proponowane przez PiS, w tym ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to jeden z tematów, który będzie poruszany podczas środowych spotkań polityków Platformy Obywatelskiej z mieszkańcami 20 miast na Pomorzu Zachodnim w ramach nowego programu partii "Polska Obywatelska 2.0". Podczas konferencji prasowej zapowiedziano, że kolejne spotkanie w ramach programu odbędzie się za dwa tygodnie w województwie śląskim, dokąd ma przyjechać ok. 100 polityków PO.
Autor: mw/kib / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24