- Trudno podejmować rozumne kierowanie zorganizowaną wspólnotą, gdy partie ustawicznie się kłócą - podkreślił podczas sumy pontyfikalnej na jasnogórskich błoniach prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Zakończyła się celebrowana przez nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka suma pontyfikalna. To była główna część obchodów przypadającego 15 sierpnia święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po zakończeniu nabożeństwa poświęcono przyniesione przez pielgrzymów zioła. Uroczystą mszę - prócz tradycyjnie przewodniczącego jej nuncjusza apostolskiego - koncelebrowali m.in. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej Dziuba. Homilię wygłosił prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Jak podkreślił kardynał, obserwowany sposób uprawiania polityki budzi zakłopotanie. - Partie dobierają przeciw sobie określenia skrajne: absurd, głupota, kłamstwo, człowiek zero. Wszyscy stają się dla kogoś przeciwnikami i tworzy się klimat nerwów i podniecenia, co nie sprzyja działaniu rozumu - stwierdził w homilii prymas. Reakcją na jego słowa były oklaski wiernych, zgromadzonych na jasnogórskich błoniach.
Prymas dodał, że pod adresem Kościoła, a zwłaszcza Episkopatu, padają zarzuty, że nie pomaga załagodzić sytuacji i nie zabiera w tej sprawie głosu. Jak mówił, "poważne instytucje Kościoła zdają sobie sprawę z obowiązku pomocy Ojczyźnie, a więc pomocy okazanej także uprawiającym politykę".
W uroczystościach uczestniczyli witani przez generała zakonu paulinów, ojca Izydora Matuszewskiego, przedstawiciele delegacji parlamentu - wśród nich byli obecni m.in. przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper oraz Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych.
Po zakończeniu nabożeństwa - zgodnie z polską tradycją święta znanego również jako uroczystość Matki Boskiej Zielnej - poświęcono przyniesione przez wiernych zioła, warzywa, owoce i kwiaty. Wierni modlili się, aby "Bóg uchronił je od wszelkiego zniszczenia, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły plony wszystkim ludziom i zwierzętom".
We mszy uczestniczyło ponad 150 tys. pielgrzymów. Połowa z nich dotarła w ostatnich dniach do sanktuarium pieszo, pozostali przyjechali rowerami, pociągami, autokarami i samochodami. Pielgrzymi wypełnili błonia i część prowadzących do nich alei.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP zalicza się do najstarszych świąt maryjnych w Kościele. Stało się już wielowiekową tradycją, że w tym okresie do Częstochowy przybywają liczne pielgrzymki z całej Polski, by uczestniczyć w głównych uroczystościach jasnogórskich.
Źródło: PAP, TVN24, IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24