Jest ich coraz mniej, dlatego postanowili je chronić. Resort środowiska chce zakazać myśliwym strzelania do zajęcy i kuropatw. Zakaz polowania dawałby im status zwierząt łownych, objętych ochroną przez cały rok.
Oprócz drapieżników, takich jak lisy, borsuki czy ptaki drapieżne, zagrażają im dodatkowo myśliwi. W Polsce drastycznie spada liczba zajęcy i kuropatw, które przyrodnicy chcą chronić w celu zwiększenia ich populacji. Według nich, w ubiegłym roku było dwukrotnie mniej szaraków niż dziewięć lat temu oraz 2,5 raza mniej kuropatw. W naszym kraju jest 540 tys. zajęcy i 380 tys. kuropatw. Ministerstwo podało, że w 2009 r. myśliwi upolowali 19 tys. zajęcy i 11 tys. kuropatw.
Ustawa w przygotowaniu
Minister środowiska Andrzej Kraszewski przygotował projekt rozporządzenia, dotyczący całkowitego zakazu polowania na te zwierzęta - poinformowało ministerstwo. Plan ich ochrony wkrótce trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych.
Nowa ustawa zmieniłaby obecne przepisy z 2005 roku, określające okresy polowań na zwierzęta łowne oraz prawo o dozwolonym polowaniu na zające i kuropatwy przez cały rok. Do tej pory zakaz polowania obowiązuje jedynie w przypadku łosi.
Resort, chcąc zwiększyć liczbę zagrożonych zwierząt, podjął próbę zmniejszenia populacji lisów, nie przyniosło to jednak pożądanych efektów. Zające i kuropatwy masowo znikają z polskich łąk i lasów, a populacja lisów wciąż rośnie. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2000 r. lisów było 145 tys., a osiem lat później ponad 200 tys. sztuk. Jedną z przyczyn rozrastania się tego gatunku było m.in. masowe zwalczanie wścieklizny.
Zagrożone gatunki
Zające i kuropatwy tworzą podstawowy gatunek zwierzyny drobnej w Polsce. Szaraki występują przede wszystkim na otwartych terenach łąk i upraw rolniczych, a także w zagajnikach między polami. Ataki drapieżników skracają ich życie do średnio pięciu lat, podczas gdy normalnie dożywają do 13 lat. Kuropatwy są ptakami z rodziny kurowatych, a spotkać można je głównie na polach z zadrzewieniami.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Malene Thyssen/wikipedia