Zdecydowana większość Polaków krytycznie ocenia pracę Lecha Kaczyńskiego. Spada też liczba zadowolonych z jego prezydentury. Ale nie tylko głowa państwa nie może się "odbić" w sondażach - jeszcze bardziej kiepskie notowania ma parlament.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS, w ostatnim miesiącu liczba osób pozytywnie oceniających działalność prezydenta zmniejszyła się o 3 pkt proc. i wynosi 24 proc. Natomiast odsetek opinii krytycznych pozostał na poziomie z października, czyli 62 proc.
We wszystkich grupach społeczno-demograficznych działalność prezydenta oceniana jest raczej negatywnie. Najbardziej krytyczni są jednak respondenci o lewicowych poglądach politycznych i rzadko uczestniczący w praktykach religijnych. A także badani w wieku od 25 do 34 lat, mieszkańcy największych miast i osoby o najwyższych dochodach.
Pracę prezydenta najczęściej aprobują emeryci, osoby o najniższych dochodach i prawicowych poglądach, a także respondenci aktywni religijnie.
Spośród tych, którzy deklarują się jako wyborcy Lecha Kaczyńskiego z II tury wyborów prezydenckich, jedynie połowa jest usatysfakcjonowana sposobem sprawowania przez niego urzędu, a niemal dwie piąte (39 proc.) są rozczarowane.
Kiepskie noty parlamentu
Gorzej oceniany od prezydenta jest parlament. Pracę posłów pozytywnie ocenia zaledwie co szósty Polak (17 proc.), a ponad dwie trzecie badanych (69 proc.) wypowiada się o niej krytycznie.
Mimo, iż Senat jest postrzegany nieco lepiej niż Sejm, również w jego przypadku przeważają opinie negatywne. Tylko, co piąty badany (21 proc.) wypowiada się pozytywnie o pracy senatorów, natomiast ponad połowa (52 proc.) ma do niej zastrzeżenia.
"Odbili" się tylko na chwilę
Ubiegłomiesięczny wzrost notowań obu izb parlamentu okazał się zatem krótkotrwały. Od tego czasu nastąpił wyraźny spadek odsetka ocen pozytywnych dotyczących zarówno działalności Sejmu (o 7 punktów), jak i Senatu (o 8 punktów).
W partyjnych elektoratach najbardziej krytyczni w opiniach o działalności Sejmu są zwolennicy SLD. Zadowolenie z pracy posłów najczęściej deklarują sympatycy PO, jednak i wśród nich dominują oceny negatywne.
Jeśli chodzi o ocenę działalności Senatu, w elektoracie głównej partii rządzącej opinie pozytywne przeważają nad negatywnymi, natomiast wśród zwolenników pozostałych ugrupowań większość stanowią osoby niezadowolone z pracy senatorów.
Sondaż przeprowadzono w dniach 4-9 listopada na liczącej 1022 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl