Koniecznie są szerokie konsultacje społeczne, które aktualnie prowadzimy i potrwają one do wiosny - stwierdził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" minister Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, pytany o ewentualny termin przygotowania zapowiadanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej konstytucji. Jak dodał, ustawa zasadnicza mogłaby powstać na stulecie konstytucji marcowej, czyli w 2021 roku.
- Prezydent podkreśla, że ma to być konstytucja obywatelska, a nie napisana bez udziału Narodu, tylko w gabinetach polityków. Dlatego koniecznie są szerokie konsultacje społeczne, które aktualnie prowadzimy, i potrwają one do wiosny - stwierdził Paweł Mucha w wywiadzie.
Jak dodał, po zakończeniu konsultacji społecznych "do stołu usiądą prawnicy, socjolodzy i inni eksperci, aby na podstawie konsultacji sformułować pytania referendalne, które będą częścią wniosku o zarządzanie referendum".
- One będą na tyle konkretnie sformułowane, że będą określać kierunki zmiany konstytucji - zapewnił.
Przykładowe pytania
Mucha podał również przykładowe pytania, jakie mogłyby pojawić się w referendum. - Czy jesteś za zmianą konstytucji, czy też jesteś za utrzymaniem obecnej konstytucji? Czy jesteś za takim, czy innym systemem, jeśli chodzi o model władzy wykonawczej, gdyż chodzi o to, aby ta władza była efektywnie sprawowana - wymieniał prezydencki minister.
Dopytywany o wnioski po dotychczasowych spotkaniach konsultacyjnych, stwierdził, że "są pewne rzeczy, które się powtarzają we wnioskach formułowanych przez różne środowiska".
- Takie jak głosy domagające się reformy wymiaru sprawiedliwości czy regulacji kwestii relacji prawo krajowe a prawo europejskie. Pojawiają się ponadto kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego - sprecyzował Mucha. - Pojawiają się też proste pytania i postulaty, jak ten, czy przepis w konstytucji obroni nas przed likwidacją 500 plus czy podniesieniem wieku emerytalnego. Ludzie chcą też, aby konstytucja lepiej gwarantowała ochronę naszych praw obywatelskich - wskazywał.
Mucha ocenił jednocześnie, że "jeśli wszystkie przygotowania dobrze przeprowadzimy", to nowa konstytucja mogłaby powstać "na stulecie konstytucji marcowej, czyli w 2021 roku".
Autor: js//now / Źródło: PAP