Prezydent chce referendum konstytucyjnego

5 maja 2017
Reakcje PiS i opozycji na referendalną inicjatywę prezydenta
Reakcje PiS i opozycji na referendalną inicjatywę prezydenta
Fakty po południu TVN24
Prezydent chce referendum konstytucyjnegoFakty po południu TVN24

Prawo i Sprawiedliwość z rezerwą odnosi się do prezydenckiej propozycji przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucji. "Czekamy na konkrety" - co najmniej czterokrotnie oświadczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek w czasie zaledwie jednej konferencji prasowej. Prezydent tymczasem częściowo ujawnił, o co mu chodzi w pomyśle z referendum. Nie zdradza jednak, kiedy skieruje wniosek o jego przeprowadzenie. Milczy też na temat, czy przeprowadzenie referendum według jego wizji jest w ogóle prawnie możliwe.

Na tegorocznych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent powiedział, że w jego przekonaniu jako prezydenta obywatele mają prawo "wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od dwudziestu lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję".

- Jako prezydent chcę razem z moimi rodakami to przedsięwzięcie przeprowadzić. Chcę, żeby w tej sprawie, w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku stulecia niepodległości, referendum. Chcę, abyśmy w tej sprawie odbyli poważną debatę - deklarował Duda w przemówieniu wygłoszonym przed Zamkiem Królewskim, gdzie w 1791 roku Sejm Wielki uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą regulującą podstawy ustrojowe państwa.

"Senat udowodnił, że jest instytucją absolutnie zbędną"

Koalicja Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej zagłosowała dziś przeciw obywatelom, Senat udowodnił, że jest instytucją absolutnie zbędną - mówił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15 po tym, gdy Senat w środę nie wyraził zgody na proponowane przez prezydenta referendum w sprawie zmian w konstytucji.

Kwaśniewski: bolesna porażka prezydenta, ale uchroni go przed ciężką katastrofą

Smak tej decyzji dla prezydenta jest słodko-kwaśny, a dla nas jest ona dobra. Trzeba bronić konstytucji z 1997 roku, przestrzegać jej i prowadzić rzetelną debatę o konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Skomentował w ten sposób odrzucenie przez Senat wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzenie referendum w sprawie konstytucji.

Karczewski o wyniku głosowania w Senacie: to nie jest porażka prezydenta

Nikt z senatorów PiS nie głosował przeciwko inicjatywie prezydenta w sprawie referendum dotyczącego konstytucji - oświadczył w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, nie było dyscypliny, a on sam wstrzymał się od głosu. Zapewnił też, że wynik głosowania nie jest porażką Andrzeja Dudy. - To jest jego sukces, rozpoczęcie debaty - stwierdził.

Senat nie zgodził się na referendum prezydenta

Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez Andrzeja Dudę ogólnokrajowego referendum w sprawie zmian w konstytucji. Za prezydencką propozycją opowiedziało się 10 senatorów, 30 było przeciw. 52 wstrzymało się od głosu.

"Prezydent zakładał, że data nie będzie budziła kontrowersji"

Najważniejsze jest, żeby Polacy mieli szanse się wypowiedzieć - przekonywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Łapiński. Rzecznik prezydenta odniósł się do propozycji zorganizowania referendum dotyczącego ewentualnych zmian w konstytucji. W ocenie Łapińskiego "referendum ma szanse uzyskać duże poparcie i oddźwięk społeczny", a prezydent liczył, że "data nie będzie budziła kontrowersji".

"Emocje budzą inne kwestie, a nie sprawa referendum"

Ewentualna decyzja o odrzuceniu wniosku prezydenckiego dotyczącego referendum będzie sygnałem, że nie najlepiej dzieje się na linii PiS-prezydent. Jednak prawdziwym problemem jest kwestia reformy sądów - podkreślał we wtorek w "Tak jest" Michał Kamiński, poseł PSL-UED. - Jeżeli patrzymy na referendum jako element bieżącego sporu politycznego, to nie ma ono aż takiego wielkiego znaczenia - podkreślił Aleksander Bobko, senator Prawa i Sprawiedliwości. - Emocje budzą inne kwestie - dodał Kamiński.

Senacka komisja nie rekomenduje zgody na referendum. "Zaskakujące i niezrozumiałe"

Komisja ustawodawcza nie zarekomendowała we wtorek Senatowi wyrażenia zgody na zarządzenie przez prezydenta referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji. Jeszcze tego samego dnia, o godzinie 16, sprawą zajmie się Senat na posiedzeniu plenarnym. - To zaskakujące i niezrozumiałe - komentował wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, dodając, że pytania referendalne są "odzwierciedleniem woli Polaków".

Rzeczniczka PiS: większym problemem jest termin referendum niż pytania

Prezydent ma pełne prawo pytać społeczeństwo o rzeczy ważne - powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Dodała jednak, że zaproponowany przez Andrzeja Dudę termin przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji - 10-11 listopada - "mógłby uniemożliwić, czy wręcz utrudnić" przeprowadzenie głosowania.

Prezydent złożył wniosek o referendum. Ma 10 pytań

Projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego dotyczącego zmian w konstytucji trafił do Senatu - poinformował w piątek po południu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. W projekcie znalazło się 10 pytań.

"Komplikacje merytoryczne i organizacyjne". PKW pisze do prezydenta

Państwowa Komisja Wyborcza skierowała listy do prezydenta oraz marszałków Sejmu i Senatu, w których informuje o "komplikacjach merytorycznych i organizacyjnych" związanych z ewentualną organizacją w dniach 10-11 listopada referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji.

Karczewski: prezydent 23 lipca zgłosi wniosek o referendum

Pan prezydent 23 lipca zgłosi do Senatu propozycję przeprowadzania referendum. Senat na najbliższym posiedzeniu po tym terminie do tej propozycji się odniesie i podejmie decyzje - poinformował w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Wzmacnianie pozycji prezydenta jest ryzykowne"

Prezydent mógłby poszerzyć swoje kompetencje na przykład w zakresie polityki zagranicznej. Musimy jednak pamiętać, że wzmacnianie pozycji głowy państwa jest ryzykowne, także dla prezydenta - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do zaplanowanego na listopad referendum konstytucyjnego i ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej. Jak dodał, środowisko Prawa i Sprawiedliwości "skłania się do przekonania, że właściwsze byłoby zwiększenie roli premiera".

Mucha: w referendum nie będzie więcej niż 10 pytań

Bardzo nam zależy, by decyzje dotyczące przyszłości referendum konsultacyjnego i w sprawie zmian w konstytucji były naszymi wspólnymi - oświadczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Prezydencki minister przekazał, że pytań w referendum nie będzie więcej niż dziesięć. W przyszłą środę odbędzie się kolejne spotkanie.

"Prezydent idzie na bicie rekordów Guinnessa"

Senatorowie powinni porozmawiać z prezydentem i trzy razy się zastanowić zanim nacisną klamkę do pokoju z napisem "referendum" - powiedział w "Kawie na ławę" poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański (Zjednoczona Prawica) odnosząc się do propozycji prezydenta by w dniach 10-11 listopada odbyło się referendum konstytucyjne. W ocenie Pawła Kukiza zaprezentowane przez prezydenta propozycje pytań referendalnych to "kpina z obywateli i urzędu prezydenta".