Prezes IPN wręczy odznaczenia za działalność w czasie stanu wojennego

Odznaczenia zostaną przyznane za działalność w czasie stanu wojennegoWikipedia

Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżami Wolności i Solidarności zostaną w sobotę odznaczeni działacze opozycji antykomunistycznej. Odznaczenia wręczy prezes IPN Łukasz Kamiński. Uroczystość odbędzie się w związku z rocznicą stanu wojennego.

Odznaczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej skupionych wokół Stowarzyszenia 13 Grudnia zostaną wręczone w Centrum Edukacyjnym IPN. Uroczystość będzie miała miejsce w związku z obchodami 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski zostaną odznaczone: Maria Borowska, Eleonora Ewa Mroczkowska (także uhonorowana Krzyżem Wolności i Solidarności) i Jolanta Małgorzata Strzałkowska.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymają: Marek Biesiada, Janina Jadwiga Chmielowska, Sławomir Jerzy Gajduk, Bolesław Guzowski, Jacek Guzowski, Maciej Łazarów, Leszek Andrzej Mroczkowski, Tomasz Szostek, Elżbieta Maria Ziemniak i pośmiertnie Hubert Andrzej Maria Kossowski.

Wyjątkowe biografie

Maria Borowska w latach 1982-89 była kolporterką niezależnych pism i książek. Współpracowniczka Grup Oporu Solidami, introligatorka. W ramach współpracy ze stołeczną parafią św. Stanisława Kostki pomagała represjonowanym. W latach 1987-89 członkini warszawskiego oddziału Solidarności Walczącej i Polskiej Partii Niepodległościowej.

Eleonora Ewa Mroczkowska była członkinią Międzyzakładowego Robotniczego Komitetu Samoobrony, kolporterką prasy i broszur. Za działalność opozycyjną kilkakrotnie zatrzymywana. Organizowała m.in. kursy dla działaczy "S" o prawach aresztowanych i przesłuchiwanych. W 1985 r. uczestniczka protestu głodowego w obronie więźniów politycznych. W latach 1986-89 inwigilowana przez SB.

Jolanta Małgorzata Strzałkowska od 1982 do 1990 r. wspierała konspiracyjne struktury m.in. krakowskiej Solidarności Walczącej. Jej mieszkanie było punktem kontaktowym dla ukrywających się działaczy. Dostarczała ulotki i plakaty do kolportażu na ASP w Krakowie. W mieszkaniu Strzałkowskich organizowano spotkania z opozycjonistami z Białorusi, Litwy i Ukrainy.

Działacze "Solidarności" i nie tylko

Marek Biesiada od 1980 r. był członkiem "S" w MPEC w Krakowie. Po 13 grudnia 1981 r. działacz podziemia i krakowskiej Solidarności Walczącej. W latach 1982-89 drukarz wydawnictw podziemnych, ulotek i plakatów, kolporter. Łącznik z organizacjami z Wrocławia i Warszawy. 1 maja 1988 r. zatrzymany podczas demonstracji i ukarany grzywną.

Janina Jadwiga Chmielowska była inicjatorka "S" w Instytucie Systemów Sterowania w Katowicach. Członkini Regionalnego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania i zarządu Śląsko-Dąbrowskiej "S". W stanie wojennym znalazła się na liście do internowania, uniknęła go dzięki nieobecności w miejscu zamieszkania. Do 1990 r. poszukiwana listem gończym, prowadziła działalność podziemną.

Sławomir Jerzy Gajduk od 1980 r. był działaczem "S" w Telkom-Zakładach Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych w Warszawie. W stanie wojennym na czele komitetu strajkowego. Podczas pacyfikacji strajku przez ZOMO aresztowany. Skazany na 20 godzin pracy społecznej i zwolniony z pracy. Kontynuował działalność, m.in. kolportując gazetkę "Wolny ZWUTO-wiec". Współorganizator strajku protestacyjnego w 1982 r.

Bolesław Guzowski od 1982 r. był kolporterem nielegalnych wydawnictw. Pracownik Fabryki Wyrobów z Proszków Spiekanych w Łomiankach. Działacz Solidarności Walczącej. Zatrzymany na próbie wniesienia ulotek nawołujących do udziału w kontrpochodzie pierwszomajowym. Skazany na rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu. W 1987 r. zatrzymany na 48 godzin przed kolejnym kontrpochodem. W latach 1986-89 inwigilowany przez SB.

Jacek Guzowski w latach 1984-86 był współpracownikiem Młodzieżowego Komitetu Oporu w Zasadniczej Szkole Rzemiosł Artystycznych w Warszawie. Od 1986 r. działacz Solidarności Walczącej. Prowadził podziemną działalność poligraficzną. Aktywny uczestnik akcji ulotkowych, pikiet i demonstracji. Współpracował m.in. Międzyzakładowym Robotniczym Komitetem Solidarności.

Maciej Łazarów od 1980 r. był członkiem "S". Pracownik Krakowskiej Drukarni Prasowej, w 1981 r. uczestnik strajku drukarzy. W stanie wojennym zwolniony z kierowniczego stanowiska. Ukrywał działaczy i uciekinierów z ośrodka odosobnienia w Załężu. Organizator podziemnego punktu poligraficznego. Współpracował m.in. z Solidarnością Walczącą. Uczestnik uroczystości patriotycznych i demonstracji.

Zatrzymywani i inwigilowani

Leszek Andrzej Mroczkowski za przynależność do organizacji "Wolność i Walka-Równość i Niepodległość" w 1952 r. skazany na 12 lat więzienia. Zwolniony w 1957 r. na mocy amnestii. W latach 1980-87 pracownik stołecznego Zakładu Materiałów Elektrycznych, członek "S". Organizował kolportaż podziemnych wydawnictw. Kilkakrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany i poddawany rewizjom.

Tomasz Szostek w 1982 r. był współinicjatorem Młodzieżowego Komitetu Oporu. Jego członkowie m.in. malowali hasła na murach, uczestniczyli w manifestacjach i wydawali własne pisma. Redaktor i autor zamieszczanych tam tekstów, drukarz i kolporter. Po rozwiązaniu MKO członek grupy politycznej "Wolność i Niepodległość", później warszawskiej Solidarności Walczącej.

Elżbieta Maria Ziemniak w latach 1982-89 była współpracowniczką Porozumienia Prasowego "Solidarność Zwycięży", zrzeszającego redakcje pism opozycyjnych. Jego członkowie pomagali sobie m.in. w zdobywaniu materiałów, organizacji druku i kolportażu. Współpracowała z Solidarnością Walczącą. Jej mieszkanie w Nowej Hucie było skrzynką kontaktową i krótko konspiracyjną drukarnią.

Hubert Andrzej Maria Kossowski był działaczem NSZZ "Solidarność". W latach 1982-84 inwigilowany przez organy bezpieczeństwa państwa. Zaangażowany w kolportaż i druk wydawnictw niepodległościowych. Aresztowany w 1982 r. i oskarżony m.in. o tworzenie struktur nielegalnej opozycji. W 1983 r. zwolniony z aresztu, po umorzeniu postępowania na mocy amnestii.

Autor: ts\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24