"Unikam podpisywania się pod projektami, których nie znam" - napisał na swoim profilu na Facebooku poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który wycofał swój podpis pod nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.
"Reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna. Dotyczy to także Sądu Najwyższego. Nie zmienia to faktu, że unikam podpisywania się pod projektami, których nie znam. A poznać projektu o SN nie byłem w stanie, i w związku z pracą nad innymi projektami sejmowymi, ale i także najważniejszym wydarzeniem w życiu" - napisał poseł na swoim profilu w niedzielę.
Poseł Wróblewski wyjaśnił, że "w zeszłym tygodniu prosił o wykreślenie swojego podpisu z listy pod projektem". "Z jakiegoś powodu tak się nie stało i dlatego poprosiłem wczoraj Marszałka Sejmu o sprostowanie" - dodał.
"Niezależnie od tego w mojej ocenie reforma SN potrzebna i nieunikniona. Zamiast emocjonalnych i rytualnych już oskarżeń do czasu uchwalenia ustawy lepiej rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach projektu" - podsumował swój wpis poseł.
Protesty w Polsce
W niedzielę w kilku miastach Polski odbyły się protesty przeciwko zmianom w sądownictwie, jakie chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Ludzie wyszli na ulice w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach czy Łodzi.
Sąd Najwyższy według Prawa i Sprawiedliwości
Prawo i Sprawiedliwość złożyło poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Pojawił się na stronach Sejmu w środę 12 lipca około godziny 23. Wraz z uzasadnieniem liczy 139 stron, został już mu nadany numer.
Projekt zakłada, że po wejściu w życie ustawy sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Minister wskaże także sędziego, który będzie wykonywał zadania i kompetencje I prezesa Sądu Najwyższego, jeśli prezes zostanie przeniesiony w stan spoczynku.
Projekt zakłada także przeniesienie w stan spoczynku sędziów, którzy osiągną 65. rok życia. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w listopadzie kończy 65 lat.
Trzy nowe izby, obsada ministra
W Sądzie Najwyższym wyodrębnione zostaną także trzy nowe Izby - prawa prywatnego, prawa publicznego i dyscyplinarna. To minister sprawiedliwości przyporządkuje sędziów do konkretnych izb.
Projekt zakłada również wprowadzenie szeregu zmian w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego.
Autor: mart/adso / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/wroblewski.bartlomiej