Polska nie popiera i nie musi popierać wszystkiego, co Izrael robi, by zapewnić swe bezpieczeństwo - mówił w Waszyngtonie podczas konferencji Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (AJC) minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. Jak zaznaczył, "nie popieramy budowy izraelskich osiedli na palestyńskich terytoriach. Jednakże całkowicie odrzucamy islamski ekstremizm."
Szef polskiej dyplomacji wystąpił w niedzielę na Globalnym Forum AJC - dorocznej międzynarodowej konferencji organizowanej przez jedną z kluczowych amerykańskich organizacji żydowskich.
"Polska nie popiera wszystkiego, co Izrael robi"
W przemówieniu, nagradzanym kilkakrotnie oklaskami na stojąco przez półtoratysięczną widownię, Sikorski zapewniał o "dobrych i silnych relacjach" między Polską a Izraelem.
- Polska nie popiera i nie musi popierać wszystkiego, co Izrael robi, by zapewnić swe bezpieczeństwo. Nie popieramy budowy izraelskich osiedli na palestyńskich terytoriach. Jednakże całkowicie odrzucamy islamski ekstremizm - powiedział przypominając, że polscy żołnierze służą w Afganistanie, a także są dumni ze swej służby w Iraku. Sikorski zapewnił, że w polskiej polityce wobec Izraela nie ma dwuznaczności. - Polska potwierdza prawo Izraela do istnienia w zabezpieczonych granicach. Polska potwierdza prawo Izraela do obrony - powiedział. Sikorski podkreślił, że po tym, co stało się podczas II wojny światowej "nikt nie może oczekiwać od Izraela, by siedział potulnie i czekał aż zostanie zaatakowany". Mówiąc o zagrożeniach, jakich Izrael doświadcza ze strony Hamasu, Iranu i Syrii, polski minister powiedział, że "jedną rzeczą jest doświadczać groźnych, nawet egzystencjalnych zagrożeń, a inną jest mądrze i dobrze na nie odpowiadać". Sikorski wyraził wdzięczność amerykańskiej społeczności żydowskiej z AJC za wspieranie w przeszłości polskiego członkostwa w NATO i Unii Europejskiej, a także za działania na rzecz włączenia Polski do amerykańskiego programu o ruchu bezwizowym (Visa Waiver Program).
Wspólna historia
Minister wspomniał o najliczniejszej w Europie wspólnocie żydowskiej, jaka żyła w Polsce przed II wojną światową i była częścią polskiej tożsamości. Przypomniał, że w tej wojnie zginęło 6 mln Polaków, w tym połowę stanowili Żydzi, ofiary nazizmu. Minister podkreślił, że wielu Żydów walczyło ramię w ramię z Polakami przeciwko nazistom. W tym kontekście opowiedział losy "bohatera Izraela i Polski" Stanisława Aronsona, ps. "Rysiek", który po ucieczce w 1942 roku z transportu do Treblinki jako 18-latek wstąpił do Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim i walczył w armii generała Andersa. Po wojnie wyjechał do Palestyny, gdzie walczył z kolei o niepodległość Izraela. Obecny na konferencji AJC Aronson zebrał od uczestników entuzjastyczne oklaski, a od Radosława Sikorskiego otrzymał w geście uhonorowania jego zasług dla Polski replikę ceremonialnej szpady dyplomatycznej. - Dziękujemy za to, co pan i tak wielu innych uczyniliście dla Polski, dla wolności - powiedział Sikorski.
"Honorujemy historyczne wspólnoty żydowskie"
Szef dyplomacji zapewnił, że w wolnej Polsce żydowskie wspólnoty są "bezpieczne, mile widziane i szanowane". Podkreślił, że Polska wspiera je poprzez organizację wielu wydarzeń jak festiwale kultury żydowskiej, które upamiętniają setki lat obecności Żydów w Polsce, czy niedawno otwarte Muzeum Historii Polskich Żydów. - Honorujemy historyczne wspólnoty żydowskie, ale nie tylko za to jak zmarli, ale też za to, jak żyli i jak teraz wracają do życia - powiedział. Mówiąc o aktualnej sytuacji międzynarodowej Sikorski podkreślał wagę więzi transatlantyckich, gorąco opowiadając się za negocjacjami nowej umowy o wolnym handlu między UE a USA, która ma pobudzić wzrost gospodarczy po obu stronach Atlantyku. - Wciąż jest sporo nierozwiązanych spraw w Europie (...) zwłaszcza na wschód od polskich granic - powiedział Sikorski wskazując na "dyktaturę na Białorusi, korupcję na Ukrainie, zamrożone konflikty na Kaukazie i Mołdawii, czy Rosję, która jest osobnym przypadkiem". Sikorski podczas trwającej do środy wizyty w Waszyngtonie spotka się z sekretarzem stanu Johnem Kerrym oraz weźmie udział w środę w uroczystości powołania Grupy Parlamentarnej ds. Polski w Senacie USA.
Autor: db/tr/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24