Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nosiciele wirusa HIV mogą pracować w policji. Według sędziów, niezgodne z konstytucją są przepisy zabraniające pracy w policji osobom, u których stwierdzono wirusa.
- Rozporządzenia MSW z 1991 r., zgodnie z którym stwierdzenie u policjanta nosicielstwa wirusa HIV powoduje uznanie go za "całkowicie niezdolnego do służby", jest niekonstytucyjne - orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.
Sędziowie dodali też, że decyzja o przydatności do służby w policji nosiciela HIV "powinna być podejmowana przez komisje lekarskie, które mają prawo dokonać analizy, czy jest on całkowicie niezdolny do pracy, czy może pracować na stanowiskach niezwiązanych z kontaktem z krwią". W ocenie trybunału, rola komisji dotychczas była ograniczona rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych z 1991 roku.
Według TK, nosiciel HIV nie może służyć w jednostkach patrolowo-interwencyjnych (gdzie może dojść do kontaktu z krwią), ale mógłby zajmować wiele innych stanowisk w policji - np. administracyjnych lub szkoleniowych.
Mundurowi czekali na wyrok
Sprawa dotyczy policjanta, który służył od 1998 r., a w 2006 r. w ramach rutynowych badań poddał się nieobowiązkowemu badaniu na obecność wirusa HIV. Test dał pozytywny wynik, o czym lekarz poinformował komisję lekarską, łamiąc - według skarżącego - tajemnicę lekarską. Dwie komisje lekarskie MSWiA orzekły, że policjant, zakażony HIV w związku z pełnioną służbą, jest niezdolny do służby w policji, choć zdolny do pracy (zakwalifikowano go do III grupy inwalidzkiej). W rezultacie Komendant Miejski Policji zwolnił go ze służby, a Komenda Wojewódzka potwierdziła tę decyzję.
Policjant zaskarżył ją do WSA w Gdańsku, który w marcu 2008 r. postanowił skierować pytanie prawne do TK o konstytucyjność przepisów, na których podstawie zwolniono skarżącego. Rozporządzenie MSW z lipca 1991 r. stanowi bowiem, że zakażenie wirusem HIV powoduje obligatoryjne zwolnienie policjanta ze służby.
Jak podkreśla Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która monitoruje sprawę, wyrok TK pozwoli na jednoznaczną odpowiedź, czy zakażenie HIV może być bezwzględną przesłanką odsunięcia od służby. Pośrednio wyrok TK będzie miał znaczenie także dla innych służb mundurowych.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu