Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop dla rodziców po urodzeniu ich dziecka. Urlopy przewidziane przez nową ustawę wchodzącą w życie 17 czerwca będą przysługiwały rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku.
- Dziękuję za tę ustawę, z wielką radością ją podpiszę. Tworzycie dobry klimat dla rodziny - powiedział chwilę przed złożeniem swojego podpisu pod znowelizowanym dokumentem prezydent Komorowski, zwracając się do ministrów i specjalistów, którzy pracowali nad ustawą.
Najwięcej gratulacji skierował w stronę ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, który do końca przeprowadził "ambitny, niełatwy, ale absolutnie konieczny (...) z punktu widzenia przełamania kryzysu demograficznego" projekt.
- Chcę też pogratulować mamom I kwartału za konsekwencję, a także za umiejętność dochodzenia swoich i swoich dzieci interesów w taki sposób, który budził sympatię społeczną jak i pełne zrozumienie w rządzie - dodał prezydent.
Kształt nowych urlopów
Nowe zapisy przewidują, że rodzicom wszystkich dzieci urodzonych od 1 stycznia będzie przysługiwać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie wynosi on cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka. Będą się mogli też nimi wymieniać.
Roczny, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych. Urlop macierzyński, tak jak obecnie, będzie można rozpocząć sześć tygodni przed porodem.
Urlop dodatkowy można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym, a poszczególne części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.
100 proc. przez pół roku, 80 proc. przez rok
Z urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać jednocześnie oboje rodzice. Jednak w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni. Łączne korzystanie z urlopu nie będzie możliwe w przypadku urlopu dodatkowego oraz macierzyńskiego.
Urlop dodatkowy i rodzicielski będzie można łączyć z pracą w niepełnym wymiarze u dotychczasowego pracodawcy, nie wyższym jednak niż pół etatu.
Ustawa przewiduje, że przez pierwsze 26 tygodni urlopu zasiłek macierzyński wynosił będzie 100 proc. ostatniego wynagrodzenia i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.
Autor: adso/tr/k / Źródło: TVN 24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24