Pierwsze nieoficjalne cząstkowe wyniki wyborów samorządowych PKW poda o godz. 2.15 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Przedstawione zostaną wyniki do rad, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz na urząd prezydenta w 18 miastach. PKW zapewnia, że
Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej szef PKW Stefan Jaworski, pierwsze wyniki zostaną podane w nocy z 16 na 17 listopada. Stanie się to po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych i przystąpieniu przez obwodowe komisje wyborcze do liczenia głosów PKW. Przedstawione zostaną wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym oraz rywalizacje na urząd prezydenta w 18 największych miastach.
PKW przewiduje zorganizowanie pierwszej konferencji o godz. 2.15, na której poda dane z godz. 2. Kolejne konferencje zaplanowano na godz. 6.15, 9.15, 12.15 i 15.15.
Cztery konferencje
W niedzielę w dniu wyborów PKW przewiduje zorganizowanie czterech konferencji prasowych. Pierwsza o 9.15 będzie poświęcona informacjom o rozpoczęciu i przebiegu głosowania.
O godz. 13.30 PKW poda pierwszy komunikat o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania według stanu na godz. 12, poda także dane frekwencyjne w 18 największych miastach. O godz. 19 PKW poda dane o frekwencji i przebiegu głosowania na godz. 17.30. Konferencja o godz. 21.45 będzie poświęcona zakończeniu głosowania.
"System będzie działał"
PKW poinformowała także, że system informatyczny do obsługi niedzielnych wyborów samorządowych został przetestowany.
Wiceprezes firmy Nabino Maciej Cetler podkreślił, że do tej pory przeprowadzono dwa testy obciążeniowe systemu informatycznego w celu sprawdzenia jego przepustowości.
Jak zaznaczył, testowano obciążenie znacznie większe niż to, którego spodziewają się w czasie nocy wyborczej. - W trakcie testów mieliśmy za zadania przyjąć informacje frekwencyjne ze wszystkich obwodów głosowania, jak również przyjąć wszystkie 120 tys. protokołów z każdej z obwodowych komisji - mówił. Dodał, że testy pozwoliły na poprawienie systemu informatycznego.
Jak powiedział, w czasie realnego liczenia głosów, a więc w nocy z 16 na 17 listopada, czas na przyjęcie protokołów będzie znacznie dłuższy i może wynieść nawet do 12 godzin, co obliczono na podstawie poprzednich wyborów.
"Ewentualne usterki bez wpływu na ustalenie wyników wyborów"
Wybory samorządowe będą przeprowadzone w sposób rzetelny, sprawny, nawet gdyby system informatyczny zawiódł; ewentualne usterki nie będą miały absolutnie żadnego wypływu na ustalenie wyników wyborów - mówili w piątek przedstawiciele PKW.
- W Polsce obowiązuje tradycyjny, papierowy system głosowania i liczenia głosów. System elektroniczny wykorzystujemy tylko i wyłącznie do wspomagania sprawdzania protokołów i transmisji danych - przypomniał przewodniczący PKW Stefan Jaworski.
- Nawet, gdyby system zawiódł, to - może po dłuższym czasie, przy wykorzystaniu tych instrumentów, które mamy - jesteśmy w stanie przeprowadzić wybory i ogłosić miarodajne ich wyniki - zapewnił.
Stanisław Zabłocki z PKW zaznaczył, że Komisja nie może dać gwarancji, że system w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie, ale może zagwarantować, że wybory będą przeprowadzone w sposób rzetelny.
- Nawet, gdyby wszystkie testy przeszły znakomicie, gdyby ten system działał na dzień dzisiejszy w sposób perfekcyjny, to na pytanie, czy możemy udzielić gwarancji, że on w dniu wyborów zadziała równie perfekcyjnie, musielibyśmy powiedzieć: +gwarancji udzielić nie możemy+, bo to jest elektronika. (...) Możemy udzielić gwarancji w innym zakresie, że wybory jako takie będą przeprowadzony w sposób rzetelny, sprawny, nawet gdyby system wyborczy zawiódł - powiedział Zabłocki.
W Polsce oficjalne wyniki wyborów ustala się na postawie papierowych protokołów z głosowania.
Autor: nsz/i / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24