Listy wyborcze wszystkich partii nabierają kształtów. PiS w Gdańsku chce wystawić byłą szefową MSZ Annę Fotygę, w Gdyni - Jolantę Szczypińską, a w Warszawie (w wyborach do Senatu) aktorkę serialu "Plebania" Katarzynę Łaniewską. PO (nie po raz pierwszy) jako "jedynkę" w okręgu piotrkowskim proponuje minister Elżbietę Radziszewską.
PiS ustaliło już, kto wystartuje w wyborach parlamentarnych z gdańskiej listy partii: to m.in. b. szefowa MSZ Anna Fotyga i posłowie PiS - Andrzej Jaworski, Daniela Chrapkiewicz i Kazimierz Smoliński. Na razie na liście nie ma Macieja Łopińskiego, ministra w kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Nie zdecydował jeszcze czy chce kandydować, ale według zapewnień pełnomocnika PiS w okręgu gdańskim Andrzeja Jaworskiego nie jest to wykluczone.
Lista w gdańskim okręgu została ułożona alfabetycznie. Na pierwszym miejscu znalazł się muzyk i konferansjer z Pruszcza Gdańskiego Grzegorz Bełczącki, a na ostatnim - studentka Politechniki Gdańskiej Maria Żurawik. O właściwym umiejscowieniu kandydatów na liście mają zdecydować władze krajowe partii.
Do senatu: aktorka i wicemarszałek Sejmu
Nieoficjalnie wiadomo, że w okręgu obejmującym Gdynię i Słupsk na liście (także ułożonej w porządku alfabetycznym) mają startować obecni posłowie tej partii - Zbigniew Kozak, Jarosław Sellin, Piotr Stanke i Jolanta Szczypińska. Na liście są też m.in. radna sejmiku pomorskiego Katarzyna Stanulewicz oraz radny Słupska Robert Kujawski. Do Sejmu ma też kandydować obecna senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz b. przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek.
W Warszawie PiS w wyborach do Senatu zamierza wystawić Katarzynę Łaniewską, aktorkę znaną m.in. z udziału w programie telewizyjnym "Ziarno", a także roli gospodyni w serialu "Plebania", oraz m.in. z filmu "Kogel mogel". Ma wystartować z okręgu obejmującego warszawskie dzielnice: Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy, Wola. PiS ma też kandydata do Senatu w okręgu obejmującym Pragę Północ, Pragę Południe, Rembertów, Targówek i Wesołą. Jest nim wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski.
Radziszewska do Sejmu, a nie do Senatu
PO zdecydowała, tak jak wielokrotnie w przeszłości, że z okręgu piotrkowskiego z pierwszego miejsca wystartuje pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, Elżbieta Radziszewska. Wcześniej na jej start do Sejmu nie zgodził się zarząd regionu, proponując jej w zamian walkę o mandat senatora
Pod koniec maja premier Donald Tusk zapowiedział, że Radziszewska wystartuje z list Platformy do Sejmu. Poinformował też, że władze krajowe PO wprowadzą inne korekty na listach wyborczych, zaproponowanych przez władze regionalne partii.
W związku ze startem Radziszewskiej dotychczasowa jedynka - posłanka Dorota Rutkowska przesunięta została na trzecie miejsce. Drugie zachował poseł Jacek Zacharewicz. Wiadomo też, że o mandat senatora walczyć będzie przedsiębiorca Ludomir Pencina.
PSL zadeklarowało więcej kobiet, ale...
PSL zdecydowało natomiast o kształcie list w województwie świętokrzyskim. Listę ludowców w regionie będzie otwierał Adam Jarubas.
O mandat poselski z ramienia ludowców w województwie świętokrzyskim będą się ubiegały 32 osoby, w tym 12 kobiet.
Z "dwójką" w wyborach wystartuje poseł Mirosław Pawlak, a z trzeciego miejsca - wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Czwarte miejsce na liście zajmie przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Marek Gos, piąte - członek zarządu województwa, były wicewojewoda świętokrzyski Piotr Żołądek.
Gabinet Cieni Kongresu Kobiet w kwietniu i maju spotykał się z przedstawicielami partii politycznych, m.in. szefem klubu PSL Stanisławem Żelichowskim. Według relacji przedstawicielek kongresu, PSL miało wówczas zadeklarować, że będzie się starało zapewnić kobietom dwa miejsca w pierwszej piątce na listach; planowało też dać im "jedynki" jedynie w trzech z 41 okręgów wyborczych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24