Ustawa o SN i zmianie ustawy o KRS to nie koniec procesu reformowania wymiaru sprawiedliwości - mówił w Radiu Zet wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. - Są zamysły projektów ustaw; nie wykluczamy zgłaszania naszych projektów dotyczących wymiaru sprawiedliwości - dodał.
- Na pewno będziemy patrzeć na to, jaka jest aktywność Ministerstwa Sprawiedliwości, jaka jest aktywność rządu w tej sprawie i nie wykluczamy także zgłaszania naszych projektów - mówił. - Są pomysły, są określone rozwiązania, są zamysły pewnych projektów - dodał Mucha.
"Chcemy walczyć z przewlekłością postępowania"
Wiceszef Kancelarii Prezydenta zaznaczył jednocześnie, że w sprawie reformowania wymiaru sprawiedliwości "inicjatywa w głównej mierze powinna być po stronie rządu. - Ale gdyby jej nie było, to na pewno chcemy tutaj dążyć do tego, żeby walczyć z przewlekłością postępowania. Chcemy tego, żeby następowały określone zmiany jeżeli chodzi o procedurę cywilną, karną - takie, które będą usprawniać postępowanie - dodał.
"Nie można spocząć na laurach"
Zdaniem Muchy ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa to istotny element reformy, "ale nie można spocząć na laurach".
- To nie jest koniec procesu reformowania wymiaru sprawiedliwości - podkreślił. Nowelizacja ustawy o KRS wprowadza wybór 15 sędziów-członków KRS na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm; dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.
Ustawa o SN przewiduje m.in. przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia.
Krytyka Komisji Europejskiej
Nowe rozwiązania dotyczące wymiaru sprawiedliwości są głównym powodem uruchomieni przez Komisję Europejską art. 7 Traktatu Unijnego.
Warszawa ma trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji w sprawie praworządności. Komisja Europejska postuluje zmianę ustawy o KRS tak, aby kadencje sędziów - członków Rady nie były przerywane, a nowy system gwarantował wybór tych sędziów przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. KE krytykuje również - wprowadzoną ustawą - możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat.
Źródło zdjęcia głównego: tvn24