W niedzielę we Włocławku odbywają się główne uroczystości 600-lecia tamtejszej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O wiernych zabranych na tych uroczystościach nie zapomniał papież Benedykt XVI, który zwrócił się do nich w czasie modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
- Słowo pozdrowienia kieruję do wszystkich Polaków, a szczególnie do Episkopatu Polski i wiernych, uczestników jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej. W modlitwie polecam was Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej, Patronce katedry - powiedział po polsku papież Benedykt XVI podczas spotkania z wiernymi w Stolicy.
- Niech wymowne dzieje tej świątyni będą dla wszystkich zachętą do trwania w wierze ojców i świadczenia o Chrystusie w codziennym życiu. Z serca wam błogosławię - mówił.
600 lat Katedry i historii
Słowo pozdrowienia kieruję do wszystkich Polaków, a szczególnie do Episkopatu Polski i wiernych, uczestników jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej. W modlitwie polecam was Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej, Patronce katedry b16 o włocławku
Rozpoczęły się one o godz. 11 od mszy świętej z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie legat papieski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego kard. Zenon Grocholewski.
Msza była dziękczynieniem za sześć wieków katedry i beatyfikację polskiego papieża. W czasie liturgii metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazał diecezji włocławskiej relikwie bł. Jana Pawła II.
Włocławska katedra została zbudowana w latach w latach 1340-1411. Konsekrowano ją 13 maja 1411 r. w obecności króla Władysława Jagiełły jako wotum wdzięczności narodu polskiego za zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem.
W katedrze, świętującej obecnie 600-lecie istnienia, święcenia kapłańskie w 1924 r. przyjął późniejszy prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, a święcenia biskupie w 1939 otrzymał bł. bp Michał Kozal, będący obecnie patronem Włocławka. W świątyni w 1991 r. papież Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami polskiej szkoły - nauczycielami, pedagogami i opiekunami.
Źródło: PAP