Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, że kandydatem do Izby Karnej Sądu Najwyższego będzie sędzia Wojciech Sych. - Pan sędzia wykazał się bardzo bogatym dorobkiem nie tylko orzeczniczym, ale też naukowym. To jest dokładnie to, czego szukaliśmy - powiedział dziennikarzom członek Rady, sędzia Jarosław Dudzicz. Teraz jego kandydatura zostanie przedstawiona prezydentowi. Przed godziną 13 w piątek obrady KRS zostały zamknięte.
Wojciech Sych jest sędzią Sądu Okręgowego w Poznaniu.
- Pan sędzia wykazał się bardzo bogatym dorobkiem nie tylko orzeczniczym, ale też naukowym. Przedstawił bardzo długą i bardzo obszerną listę pozycji. To są pozycje szczególnie z zakresu prawa karnego, prawa karnego wykonawczego. To jest dokładnie to, czego szukaliśmy. Ja nie mam żadnych wątpliwości - powiedział dziennikarzom członek Rady, sędzia Jarosław Dudzicz.
Sześcioro prokuratorów na liście sędziów
W czwartek KRS wyłoniła 12 kandydatur do Izby Dyscyplinarnej. Wnioski o ich powołanie zostaną wysłane do prezydenta Andrzeja Dudy.
Jak poinformował przewodniczący komisji skrutacyjnej Marek Jaskulski, bezwzględną większość - co najmniej dziewięciu - głosów członków KRS uzyskali: prokurator Prokuratury Krajowej Małgorzata Bednarek, prokurator Prokuratury Krajowej Jarosław Duś, pracownik naukowy Jan Majchrowski, prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Piotr Niedzielak, radca prawny Tomasz Przesławski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach Adam Roch, radca prawny Adam Tomczyński, radca prawny Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, prokurator Prokuratury Krajowej Ryszard Witkowski, prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Wygoda, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Konrad Wytrykowski oraz prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach Paweł Zubert.
Kandydaci ci uzyskali wcześniej rekomendację zespołu opiniującego Rady.
Głosowanie
W związku z wyborem mniejszej liczby kandydatów niż dostępnych miejsc w Izbie Dyscyplinarnej KRS przeprowadziła następnie ponowne głosowanie z udziałem tych spośród odrzuconych wcześniej kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów. W głosowaniu tym Rada uwzględniła kandydatury Mateusza Ciepłego, Celiny Czerwińskiej, Lidii Dudek, Grzegorza Hawryłkiewicza, Jolanty Korwin-Piotrowskiej i Waldemara Piotra Puławskiego. Żaden z nich nie uzyskał jednak wymaganej większości głosów.
W końcu czerwca w "Monitorze Polskim" opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym. Do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie - w tym 16 w Izbie Dyscyplinarnej. Na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło pierwotnie 100 kandydatur, niektóre zostały później wycofane. Nie wszyscy kandydaci przyszli na wysłuchania. Łącznie zespół ten wysłuchał - jak podało Biuro KRS - 63 osoby.
Czterodniowe posiedzenie
Nowa Krajowa Rada Sądownictwa w czwartek rozpoczęła czterodniowe posiedzenie podczas którego, zająć ma się wyłonieniem kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego, w sprawie których wniosek o powołanie trafi do prezydenta. W czwartek KRS zajmowała się obsadą stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej.
W Izbie Dyscyplinarnej do obsadzenia było 16 stanowisk, a w Izbie Karnej wolne jest jedno stanowisko.
Na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło 100 kandydatur, a do Izby Karnej - siedem kandydatur.
Spośród pierwotnie zgłoszonych 215 kandydatur - po wycofaniu niektórych lub uznaniu, że inne nie spełniają kryteriów - do wysłuchania pozostawało poniżej 200 osób. Wtorkowy komunikat Biura KRS informował o łącznie 182 kandydatach zaproszonych na wysłuchania.
W przyszłym tygodniu, w poniedziałek i wtorek Rada zajmie się obsadą dwóch kolejnych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Cywilnej.
Autor: kb//now / Źródło: PAP, TVN24