- Tą beatyfikacją zapewne cieszy się, w domu Ojca, mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. To on zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu - powiedział papież Benedykt XVI o nowym polskim beatyfikowanym księdzu Michale Sopoćko.
Papież podczas modlitwy Anioł Pański powiedział po polsku: - W szczególny sposób pozdrawiam dzisiaj uczestników odbywającej się w Polsce, w Białymstoku, beatyfikacji Sługi Bożego, księdza Michała Sopoćki, spowiednika i przewodnika duchowego świętej Faustyny Kowalskiej.
Następnie dodał: - Za jego sugestią w znanym "Dzienniczku" opisała ona swoje doświadczenia mistyczne i objawienia Jezusa Miłosiernego. Także dzięki jego staraniom został namalowany i przekazany światu znany obraz z napisem "Jezu ufam Tobie".
Tłumy w Białymstoku
Uroczystości beatyfikacyjne ks. Sopoćki odbyły się w Białymstoku. Na miejsce celebry w dzielnicy Białostoczek, przybyło według szacunków policji, ponad 80 tys. osób.
Data beatyfikacji jest symboliczna. W niedzielę przypada bowiem 15. rocznica śmierci abpa Edwarda Kisiela, pierwszego metropolity białostockiego, z którego inicjatywy rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza Sopoćki.
Dopuszczony kult kościelny
Proces beatyfikacyjny ks. Sopoćki wszczęto 21 lat temu na szczeblu diecezjalnym, trwał do 1993 roku.
W 2002 r. cała dokumentacja procesu trafiła do Watykanu. Dwa lata później komisja teologów oceniła ją pozytywnie, a w Stolicy Apostolskiej ogłoszono dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki.
W grudniu 2007 Kościół oficjalnie uznał cud za jego wstawiennictwem – było to uzdrowienie z zatrucia środkiem chemicznym, przypadek niewytłumaczalny z naukowego punktu widzenia.
Beatyfikacja oznacza uznanie za błogosławionego i dopuszczenie kultu w kościele lokalnym.
Z Wilna do Białegostoku
Ksiądz Michał Sopoćko był spowiednikiem s. Faustyny w latach 1933-1936 w Wilnie. Po wojnie razem z grupą innych księży z Archidiecezji Wileńskiej przyjechał do Białegostoku. Tu szerzył kult Miłosierdzia Bożego, w pewnym czasie zakazany przez Watykan, wykładał także w Wyższym Seminarium Duchownym. Zmarł w Białymstoku w 1975 roku, w opinii świętości.
W uroczystościach beatyfikacyjnych wzięło udział wielu wiernych z Białorusi i Litwy, gdzie przed wojną pracował ksiądz Michał Sopoćko.
Źródło: PAP