Platforma Obywatelska nie wycofuje się z politycznego poparcia dla Jacka Karnowskiego na prezydenta Sopotu - ogłosił przewodniczący PO na Pomorzu, Sławomir Nowak. Ta wypowiedź padła pod niebecność Donalda Tuska, który właśnie rozpoczyna tygodniowy urlop.
- Kandydatem popieranym przez nas w tych wyborach i pożądanym prezydentem Sopotu, takim, z którym będziemy też współpracowali w przyszłej radzie miasta Sopotu, jest Jacek Karnowski - powiedział Nowak w sobotę. Jak dodał, nie będzie to poparcie w sensie "formalno-prawnym", ale "politycznym". - Gdybym był mieszkańcem Sopotu, sam bym na niego zagłosował - stwierdził.
Przewodniczący pomorskiej PO wyjaśnił, że nie widzi problemu w tym, że członkowie Platformy zaangażują się w kampanię Karnowskiego. - Lokalna struktura taką decyzję podjęła. To jest decyzja w ramach sumienia i poglądów każdego z członków Platformy Obywatelskiej - powiedział.
Sam Nowak - uważany za bliskiego współpracownika Donalda Tuska - nie wyklucza osobistego wsparcia kampanii prezydenta Sopotu. - Jestem przekonany, że większość wyborców Platformy w Sopocie zagłosuje na Karnowskiego - dodał.
A premier na urlopie
Wypowiedź Nowaka padła pod nieobecność premiera, który - jak donosi prasa - właśnie rozpoczął tygodniowy urlop.
Sopocka PO poparła w poniedziałek Jacka Karnowskiego jako kandydata partii na prezydenta Sopotu. Za poparciem Karnowskiego było 66 członków partii, 12 było przeciw. Dzień później Donald Tusk poinformował, że nikt, kto ma zarzuty prokuratorskie, nie uzyska od niego - jako szefa Platformy - zgody na wykorzystywanie szyldu PO w kampanii wyborczej.
Tusk dodał, że namawiałby kolegów i koleżanki z sopockiej Platformy, by nie udzielali Karnowskiemu wsparcia w kampanii.
Szczecin: będzie dwóch kandydató z PO?
Koledzy i koleżanki jednak poparcia udzielili. Sopot uniknie dzięki temu sytuacji z Poznania czy Szczecina, gdzie urzędujący prezydenci zawiesili członkostwo w PO, by startować przeciw kandydatom Platformy.
W Szczecinie obecny prezydent miasta Piotr Krzystek nie uzyskał poparcia lokalnych struktur PO. Prawybory w partii wygrał poseł Arkadiusz Litwiński. Krzystek, również członek PO, zdecydował, że w prawyborach nie będzie startował, zapowiedział jednak, że będzie ubiegał się o prezydencka reelekcję i zebrał 160 głosów poparcia członków partii. Tak więc do soboty w szczecińskiej PO było dwóch kandydatów do fotela prezydenta: Krzystek i Litwiński. Ostatecznie jednak rada regionu poparła kandydaturę Litwińskiego.
- Władze regionu podkreśliły, że chcą nadal, by Krzystek był jednym z najmocniejszych filarów PO w Szczecinie i chcą czerpać z jego doświadczenia jako prezydenta - ale niekoniecznie na obecnym stanowisku - stwierdził członek zarządu regionu zachodniopomorskiej Platformy Olgierd Geblewicz .
Krzystek ma jednak inne plany. - Regionalne władze PO nie miały odwagi podsumować kadencji, bo musiałaby potwierdzić dobrą ocenę tego, co przez cztery lata zrobiliśmy w Szczecinie. Dobra ocena nie byłaby politycznie poprawna. Dlatego wybrano rozwiązanie bezpieczne dla partii, ale niedobre dla miasta, bez dyskusji o programie dla Szczecina - stwierdził w oświadczeniu.
Krzystek zawiesił członkostwo w partii a o tym, czy nadal będzie ubiegał się o reelekcję, poinformuje w najbliższym czasie. Powszechne jest jednak oczekiwanie, że zdecyduje się na start.
Poznań: Grobelny zawiesił członkostwo
Podobnie postąpił Ryszard Grobelny, obecny prezydent Poznania i niedoszły kandydat na to stanowisko w wyborach samorządowych z ramienia PO. Po oświadczeniu Donalda Tuska lokalni działacze partii stwierdzili, że popracia mu nie udzielą: Grobelny odpowiada przed sądem w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk.
W efekcie obecny prezydent zawiesił niedawno uzyskane członkostwo PO.- Zawiesiłem swoje członkostwo w PO. Gdy wstępowałem do PO, byłem przekonany, że jest to wręcz oczekiwane i że znana moja sytuacja prawna nie jest dla partii problemem. Ostatnie wypowiedzi liderów PO wskazują, że jest inaczej - poinformował Grobelny.
Nie chciał w piątek powiedzieć, czy planuje wystąpienie z PO i czy wystartuje samodzielnie. Jak stwierdził, jako pierwsza dowie się o tym partia. - Podczas rozmowy z Rafałem Grupińskim poinformowałem, że na poważnie rozważam samodzielny start w wyborach. O mojej decyzji najpierw poinformuję Platformę, a potem opinię publiczną - stwierdził Grobelny.
Grobelny skazany
W 2008 roku sąd skazał go na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata w związku ze sprawą nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk. Wyrok uchylił sąd apelacyjny, sprawa jest badana przez sąd po raz drugi.
Grobelny jest prezydentem Poznania od 1998 roku. W 2002 roku startował w wyborach jako kandydat popierany przez PO; w 2006 roku jako kandydat niezależny pokonał kandydatkę wystawioną przez tę partię.
Karnowski podejrzany
W czerwcu do Sądu Rejonowego w Sopocie trafił akt oskarżenia Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku przeciwko Karnowskiemu - zawierający sześć zarzutów, w tym pięć korupcyjnych. W lipcu sopocki sąd zwrócił go prokuraturze, uznając, że materiał dowodowy wymaga uzupełnienia. We wtorek gdański sąd okręgowy podtrzymał tę decyzję; uzasadnienie ma być gotowe do 21 września.
Decyzja gdańskiego sądu jest prawomocna, prokuratura będzie musiała ponownie wszcząć śledztwo i uzupełnić materiał dowodowy w sposób, jaki wskaże jej w uzasadnieniu sąd.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP