Bez żadnych komplikacji przebiegły operacje usunięcia żołądka metodą laparoskopową u dwóch pacjentów chorych na raka. Zabiegi przeprowadzone w Krakowie są pierwszymi tego typu w Polsce.
Operacje przeprowadzono w Szpitalu Uniwersyteckim Collegium Medicum UJ w Krakowie. W zabiegu uczestniczyli też specjaliści z Wielkiej Brytanii - prof. Peter McCulloch i dr Krishna Singh.
Jednemu z pacjentów usuwana była tylko część żołądka, drugiemu cały. Oba zabiegi przebiegły pomyślnie. Jeśli nie pojawią się komplikacje, za tydzień zoperowani chorzy będą mogli wrócić do domów.
Na najbliższe dni zaplanowano już kolejne zabiegi.
Metoda laparoskopowa była dotychczas stosowana w Polsce jedynie przy zabiegach wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, nadnerczy i tarczycy.
- Po raz pierwszy laparoskopu używamy, by w przypadku nowotworu wyciąć żołądek wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Chcę nauczyć zespół tej metody i powoli wprowadzać ją jako rutynowe postępowanie - tłumaczy ordynator oddziału chirurgii ogólnej i gastroenterologii prof. Jan Kulig.
Podczas zabiegu usunięcia żołądka pod kontrolą kamery przez trzy bądź cztery otwory do jamy brzusznej wprowadzane są narzędzia laparoskopowe. Dzięki temu, że unika się rozcinania jamy brzusznej, pacjenci szybciej wracają do pełni sił. Okres pobytu w szpitalu po zabiegu jest znacznie krótszy i - jak mówią lekarze - komfort życia po operacji znacznie większy. Jedynym minusem tej metody są duże koszty.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24