Niemieccy naukowcy rozliczają się z nazistowską przeszłością. Wystawa Niemieckiej Wspólnoty Badawczej (DFG) opisująca uwikłanie naukowców w hitlerowską politykę na okupowanym Wschodzie trafi w kwietniu do Polski. Najpierw będzie można ją zobaczyć w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN, potem w innych miastach.
Wystawę "Nauka. Planowanie. Wypędzenia. Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów" Niemcy mogą oglądać już od 2006 roku. Teraz trafi ona do Polski. W kwietniu wystawa najpierw zostanie pokazana w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki. Później trafi do Lublina, Wrocławia, Poznania i Gdyni.
Nauka w służbie Hitlera
Głównym tematem wystawy jest Generalny Plan Wschodni (Generalplan Ost) – powstały w czasie II wojny światowej niemiecki projekt zaprowadzenia nowego ładu etnicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Przewidywał on osiedlenie w ciągu 25 lat pięciu milionów Niemców na zaanektowanej części Polski oraz w zachodniej części Związku Sowieckiego. Miliony mieszkających tu Słowian i Żydów miały zostać zniewolone, wypędzone albo wymordowane.
Duży udział w powstaniu Planu miała Niemiecka Wspólnota Badawcza - Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), instytucja założona w 1920 roku jako "Wspólnota na rzecz ratowania nauki niemieckiej". Podporządkowana hitlerowskiemu reżimowi DFG przeznaczyła na realizację Generalnego Planu Wschodniego znaczną część swego budżetu.
To przestroga dla współczesnych naukowców. prezydent DFG prof. Mathias Kleiner
Rozliczenie z przeszłością
DFG pod koniec lat dziewięćdziesiątych dojrzała do krytycznego spojrzenia na swoją przeszłość i zainicjowała projekt badawczy o swej historii. Jednym z jego efektów jest wystawa "Nauka. Planowanie. Wypędzenia. Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów". Od 2006 roku została ona pokazana w 26 miastach Niemiec.
Obecny prezydent DFG prof. Mathias Kleiner powiedział, że pokazuje ona jak bliskie związki łączyły naukę i politykę w okresie Trzeciej Rzeszy. - To przestroga dla współczesnych naukowców – podkreślił prof. Kleiner.
Dowiemy się czegoś, czego do tej pory nie było w literaturze naukowej, a tym bardziej w popularnych publikacjach. zastępca dyrektora archiwów IPN Wojciech Sawicki
W ocenie zastępcy dyrektora archiwów IPN Wojciecha Sawickiego, w Polsce stosunkowo niewiele wiadomo o uwikłaniu naukowców w Generalny Plan Wschodni. - Dowiemy się czegoś, czego do tej pory nie było w literaturze naukowej, a tym bardziej w popularnych publikacjach – powiedział Sawicki.
Inauguracja 17 kwietnia
Wystawa będzie czynna w Warszawie, w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) od 2 kwietnia do 13 maja. Uroczyste jej otwarcie z udziałem polskich i niemieckich osobistości ze świata nauki, dyplomacji i polityki zaplanowano na 17 kwietnia. Wystawę swoim patronatem objęli marszałek Sejmu Ewa Kopacz i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammer.
Później ekspozycja odwiedzi Lublin (30 maja – 1 lipca), Wrocław (6 lipca – 26 lipca), Poznań (31 lipca – 31 sierpnia) i Gdynię (5 września – 4 października).
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Niemiecka Wspólnota Badawcza (DFG)