Rosja rezygnuje z planów rozmieszczenia rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim - oficjalnie potwierdził to rosyjski przedstawiciel przy NATO Dmitrij Rogozin. Decyzja Rosji to reakcja na odstąpienie USA od planów ulokowania w Europie Wschodniej elementów tarczy antyrakietowej.
- Sądzę, że rozumiecie logikę... jeśli nie mamy radarów i rakiet w Republice Czeskiej i Polsce, nie musimy uciekać się do jakiejś odpowiedzi - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Rogozin, odnosząc się do kwestii rozmieszczenia rakiet średniego zasięgu w graniczącym z Polską i Litwą obwodzie kaliningradzkim.
Wcześniej o zamiarach Moskwy informowały w piątek rosyjskie agencje, powołując się na źródła dyplomatyczne i wojskowe.
Straszyli rakietami
W listopadzie 2008 roku prezydent Miedwiediew zapowiedział, że w wypadku ulokowania przez USA elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej: radaru w Czechach i 10 rakiet przechwytujących w Polsce - strona rosyjska rozmieści m.in. w enklawie kaliningradzkiej rakiety taktyczne Iskander.
Groźbę tę rosyjscy politycy powtarzali kilkakrotnie. W lutym obecnego roku minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że rakiety Iskander zostaną rozmieszczone w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim tylko wtedy, jeśli w Europie "fizycznie powstaną" obiekty tarczy antyrakietowej USA.
Liczą na współpracę
Po zmianie planów militarnych USA, Rosja też koryguje swoje. Prezydent Dmitrij Miedwiediew powiedział, że z zadowoleniem przyjął decyzję Baracka Obamy o rezygnacji z budowy tarczy antyrakietowej w planowanym dotychczas kształcie.
Miedwiediew ma nadzieję na mocniejszą współpracę między Ameryką a Rosją - i liczy na metody uwzględniające "interesy i niepokoje wszystkich stron".
Z kolei szef NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował do Rosji o współpracę w dziedzinie obrony rakietowej i zaproponował, by przyjrzeć się możliwościom połączenia w przyszłości antyrakietowych systemów USA, NATO i Rosji, a także, by Sojusz i Rosja umocniły współpracę we wszystkich dziedzinach i wznowiły dialog w ramach Rady NATO-Rosja.
Jego zdaniem, Rosja powinna wywrzeć maksymalny dyplomatyczny nacisk na Iran, by powstrzymać jego aspiracje nuklearne.
Rasmussen, który nazwał pozytywnym krokiem zmianę amerykańskich planów w sprawie tarczy antyrakietowej, powiedział, że nowe plany USA zapewniają lepsze możliwości obronne.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/globalsecurity.org