Sprzed warszawskiego kościoła św. Anny wyruszyła rano 30. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania są słowa "Przez krzyż", zaś jego patronem kapłan-męczennik błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Wbrew wcześniejszym ustaleniom, pielgrzymi nie biorą ze sobą krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego.
Szacowano, że w pielgrzymce weźmie udział nawet 3 tys. osób. Na razie dokładna liczba uczestników nie jest znana.
Podczas poprzedzającej ją mszy św. metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz mówił: - Nie wolno używać krzyża do tego, by dzielić ludzi, (...), by w jakimś sensie wyznaczać przestrzenie i tereny "to jest moje, a to nie jest moje". Nie wolno wreszcie używać krzyża do tego, by w jakimś sensie swoje ludzkie, nieraz pokrętne cele, osiągać przy pomocy Chrystusowego Krzyża.
Pielgrzymka akademicka wyruszyła z Warszawy ok. godz. 7. Pielgrzymi, przede wszystkim studenci, pracownicy wyższych uczelni oraz młodzież, mają dotrzeć do Częstochowy 14 sierpnia.
Bez krzyża sprzed Pałacu
Pierwotnie planowano, że w pielgrzymce będzie niesiony krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego, ustawiony tam przez harcerzy po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Po pielgrzymce symbol miał wrócić do kościoła św. Anny do kaplicy, gdzie jest pomnik katyński.
Jednak po nieudanej próbie przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła zrezygnowano z tych planów. O decyzji poinformował w czwartek TVN Warszawa ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła św. Anny.
Przeciwnicy i zwolennicy czuwają
Przed pałacem prezydenckim wciąż obecnych jest kilkadziesiąt osób, które nie zgadzają się na przeniesienie w inne miejsce stojącego tam krzyża. Obecna jest także grupa zwolenników jego przeniesienia.
Warszawskie pielgrzymowanie
Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.
Stałą, liczącą ok. 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji. Trasa ta przebiega m.in. przez Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.
Źródło: PAP, TVN24