Dwie jasnowidzki z Łodzi wywołały spore zamieszanie w Ustce i Kołobrzegu. Ich zdaniem na Bałtyku w już w kwietniu pojawi się ... tsunami. Naukowcy nie zaprzeczają, a urzędnicy sprawdzają.
Uwaga na ten faks
Jestem pewna odebranej wizji dotyczącej naszego wybrzeża i dlatego wysłałam faks, żeby ostrzec ludność. Jasnowidzka z Łodzi
O nadchodzącym tsunami, chcące zachować anonimowość wizjonerki, powiadomiły faksem władze Ustki i Kołobrzegu. Napisały, że będzie ono skutkiem trzęsienia ziemi, znacznie silniejszego od wstrząsu o sile 4,7 w skali Richtera odnotowanego w grudniu w Skandynawii.
Bagatelizować nie wolno
- Choć na pierwszy rzut oka informacje te nie wydają się wiarygodne, to jednak ich nie bagatelizujemy. Kopię listu przesłaliśmy do wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w starostwie powiatowym w Słupsku – mówi rzecznik urzędu miejskiego w Ustce, Jacek Cegła. Ze Słupska kopia listu trafiła do Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Rzecznik wojewody pomorskiego Maja Opinc–Bennich poinformowała, że na początku przyszłego tygodnia prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska ma ocenić naukowiec, który jest konsultantem wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.
Z kolei w Kołobrzegu – jak powiedział rzecznik miasta, Michał Kujaczyński – choć „ostrzeżenie traktują z przymrużeniem oka, o sprawie również powiadomiono wydział zarządzania kryzysowego".
Mieliśmy już tsunami
Jak pokazuje historia, fale tsunami były już w naszej okolicy odnotowywane. Kilka przykładów podaje badający historyczne przekazy na ten temat dr Andrzej Piotrowski z Zakładu Regionalnej Geologii Pomorza Państwowego Instytutu Geologicznego.
- Jedno z takich wydarzeń opisali książęcy urzędnicy z Darłowa. W 1497 r. tamtejszy port rozmyły fale o wysokości od ok. 3 m do być może nawet 20 metrów. Trzy statki zostały przeniesione na 3-4 kilometry w głąb lądu. Przyczyną tego tsunami było trzęsienie ziemi w Szwecji - opowiada Piotrowski.
W kwietniu 1779 r. tsunami nawiedziło Trzebiatów. Przy jasnej i słonecznej pogodzie – jak podaje kronikarz L. W. Brueggemann - brzeg Bałtyku stał się nagle tak wzburzony, że wysokie fale zerwały duży prom zacumowany w porcie i przeniosły go daleko na ląd.
Port i fala
Tsunami (z jap. tsu – port, nami – fala) jest pierścieniowo rozchodzącą się falą od miejsca jej wzbudzenia, którą wywołuje podwodne trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu lub osuwisko ziemi. Na pełnym morzu fale tsunami z powodu dużej prędkości i długości mogą być niezauważalne, wysokości i siły nabierają dopiero w strefie brzegowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu