Zmarł Mariusz Walter - jeden z twórców TVN, jedna z najważniejszych postaci polskich mediów ostatnich kilkudziesięciu lat. Były prezes TVN, współzałożyciel i współwłaściciel grupy ITI, miał 85 lat.
Mariusz Walter urodził się 4 stycznia 1937 roku we Lwowie. Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie studiował, zaczął pracę w studenckim radiowęźle i od tego momentu jego miłość do mediów rozwijała się. Potem znalazł się w Radiu Katowice, ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach, a w 1963 roku przeprowadził się do Warszawy i zaczął pracę w TVP w stolicy.
W latach 60. i 70. Mariusz Walter stał się jedną z najważniejszych dla telewizji osób. Realizował, reżyserował i pisał scenariusze filmów dokumentalnych i programów. Miał niezwykły talent. Jego sukcesem był uwielbiany przez widzów "Turniej miast", a także legendarne "Studio 2" - wielogodzinne pasmo dokumentów, telewizji na żywo, a nawet koncertów, jak tego niezapomnianego - zespołu ABBA w 1976 roku.
Jego film "Pierwszy. Szósty" zdobył w 1971 roku w Wenecji - na Międzynarodowym Festiwalu Radiowo-Telewizyjnym - Nagrodę Miasta Wenecji.
W Telewizji Polskiej pracował do okresu stanu wojennego. Odszedł z niej w 1982 roku. Przez moment wykładał na Uniwersytecie Śląskim.
Rok później poznał Jana Wejcherta, biznesmena, z którym stworzył kilkanaście telewizji z TVN na czele, a także pierwszą i do dziś największą telewizję informacyjną w Polsce, a zarazem jedną z największych na świecie - TVN24.
Walter i Wejchert handlowali różnymi rzeczami - od produktów spożywczych począwszy.
Po upadku komunizmu, w latach 90. Mariusz Walter zainwestował, odkupując od dawnego kolegi telewizję Wisła, którą ten miał w Krakowie. Od tamtego momentu zaczęło się tworzenie nowej stacji telewizyjnej, mającej być konkurencją dla TVP.
Po długim tworzeniu studia i budowaniu redakcji 3 października 1997 roku marzenie Mariusza Waltera się spełniło. O godzinie 19.30 Polacy po raz pierwszy obejrzeli "Fakty" w TVN.
Do 2001 roku Mariusz Walter był prezesem TVN, a w zarządzie ITI (właściciela TVN) zasiadał aż do 2012 roku, do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi medialnemu Ringer Axel Springer.
Mariusz Walter był erudytą i ogromnym kibicem piłki nożnej. Jego film "Gra o wszystko" dokumentujący dzień rewanżowego spotkania Górnika Zabrze z AS Roma w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów, zdobył w 1970 roku Grand Prix II Międzynarodowego Festiwalu Filmów Sportowych w Oberhausen. Walter przez lata zasiadał też we władzach swojej ukochanej Legii Warszawa.
W 2001 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2002 roku otrzymał statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej" wręczoną z okazji 50-lecia TVP "za nowatorskie programy telewizyjne, stworzenie nowej jakości w rozrywce i publicystyce telewizyjnej".
"Będzie nam Go bardzo brakowało"
"Z wielkim smutkiem chciałabym Was powiadomić, że dzisiaj zmarł Mariusz Walter - człowiek, który współtworzył wolne i niezależne media w Polsce" - napisała w oświadczeniu Kasia Kieli, szefowa Warner Bros. Discovery w Polsce i TVN. Jak podkreśliła, Mariusz Walter "był wizjonerem, założycielem stacji TVN i uczynił z niej najlepszą telewizję w tej części Europy".
"Stworzył solidne podwaliny i wytyczył kierunek rozwoju naszej Grupy na wiele lat, do czasu jej przejęcia przez amerykańskich właścicieli w 2014 roku. Zatrudnił i uczył zawodu wielu z Was. Będzie nam Go bardzo brakowało" - wyznała Kasia Kieli.
"Dziś, łącząc się w smutku z Jego Rodziną, wspomnijmy Go z wdzięcznością za dzieło jego życia - Firmę, która stanowi dziś integralną część jednego z największych globalnych koncernów medialnych, jest znana, wspierana i podziwiana na całym świecie" - dodała.
Źródło: TVN24