Od godzinie 9 ulice Warszawy pokonuje jubileuszowy, 30. Maraton Warszawski. Dla stołecznych biegaczy to jeden z najważniejszych dni w roku, dla stołecznych kierowców - jeden z tych dni, kiedy na ulice miasta wyjeżdżać nie powinni... Po nieco ponad dwóch godzinach zwyciężca był na mecie.
Sygnał do startu na Krakowskim Przedmieściu o godzinie 9 dała Zofia Hopfer, wdowa po zmarłym w grudniu 1982 roku popularyzatorze biegania, dziennikarzu Tomaszu Hpferze. Na trasę wybiegło blisko 2900 osób z 40 krajów.
Po dwóch godzinach pierwszy zawodnik zameldował się na mecie. Okazał się nim 20-letni Etiopczyk Alemayehu Shumye. Liczącą 42 km 195 m trasę pokonał w czasie 2:11.50.
Drugie miejsce zajął Kenijczyk Michael Karonei - 2:13.17, a trzecie Tanzańczyk Disdery Hombo - 2:13.41.
Wśród kobiet najszybsza była Małgorzata Sobańska. Dystans 42 km 195 m przebiegła w czasie 2:31.20 - to najlepszy wynik uzyskany na polskiej ziemi. Na drugiej pozycji uplasowała się Etiopka Telila Tadelech Birra - 2:35.20, a na trzeciej jej rodaczka Etaferahu Terakegn - 2:36.20.
Jednak innym zowodnikom pokonanie trasy zajmie znacznie więcej czasu - trasa biegu jest zamknięta dla ruchu do godziny 17.
W Berlinie - nieoficjalny rekord
W tym samym czasie co bieg w Warszawie odbywał się maraton w Berlinie. Zwyciężył tam także Etiopczyk - Haile Gebrselassie. Jedniczesnie poprawił on swój własny nieoficjalny rekord świata na tym dystansie: uzyskał czas 2:03.59.
Poprzedni rekord wynosił 2:04,26 i został ustanowiony przez Gebrselassie przed rokiem także w Berlinie. Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna nie notyje oficjalnych rekordów w tej dyscyplinie, uznając, że trasy wyścigów są nieporównywalne ze sobą.
Zablokowane miasto
Maratończycy biegną z Podzamcza, a dalej między innymi Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską i Czerniakowską. Tych ulic należy unikać, ale nie tylko. Ograniczenia w ruchu obejmą całe centrum, Powiśle, dolny Mokotów, Wilanów oraz mosty Gdański i Świętokrzyski z częścią Pragi koło ZOO.
W całym cywilizowanym świecie maratony w dużych miastach są ich chlubą i "oczkiem w głowie" władz miasta. [...] W Berlinie startuje 40 tys. biegaczy. Dzień maratonu to święto dla mieszkańców miasta. Kilka milionów kibiców tworzy na trasie niezwykłą atmosfęrę. Przypuszczam, że przyczynia sie do tego popularyzacja przez media informacyjne biegania i samego maratonu. [...] Pięknie popularyzujecie masowy sport... internauta Antoni
Stopniowo z ruchu będą wyłączane są kolejne ulice, a także ich przecznice. Najwcześniej, bo o godz. 5 Krakowskie Przedmieście. Od rana do godz. 17 nie pojedziemy też Wisłostradą w stronę Mokotowa zamkniętą od Cytadeli aż do skrzyżowania z Trasą Siekierkowską. Spośród mostów bez żadnych utrudnień przejezdne będą jeszcze Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, Grota-Roweckiego i Siekierkowski.
Trasa Maratonu prowadzi całą szerokością Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu, północną jezdnią Al. Jerozolimskich, wschodnią Marszałkowskiej, całą szerokością Królewskiej, przez pl. Piłsudskiego, Moliera, Senatorską, Bonifraterską, Konwiktorską, Zakroczymską, Freta, Nowomiejską, Rynkiem Starego Miasta, Świętojańską, pl. Zamkowym, ponownie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskimi, Piękną, wschodnią jezdnią Marszałkowskiej, Królewską, pl. Piłsudskiego, Moliera, Senatorską, Miodową, Bonifraterską, Międzyparkową, Słomińskiego, mostem Gdańskim (pas w stronę Pragi), Wybrzeżem Helskim i Szczecińskim, północną jezdnią mostu Świętokrzyskiego, Zajęczą, Dobrą, Solcem, Ludną, Rozbrat, Myśliwiecką, Szwoleżerów, zachodnią jezdnią Wisłostrady, południową jezdnią al. Witosa, wschodnią jezdnią ul. Sobieskiego, północną jezdnią al. Wilanowskiej, zachodnią jezdnią Wisłostrady do mety przy ul. Sanguszki.
Źródło: TVN24, infowarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24