Jedynie 17 procent polskich lekarzy pracuje na jeden etat - wynika z sondy, jaką przeprowadził serwis społecznościowy medyków Konsylium24.pl. Prawie co dziesiąty ankietowany pracuje ponad 92 godziny tygodniowo, a 4 proc. medyków ponad 126.
Lekarze zostali zapytani, ile godzin tygodniowo - biorąc pod uwagę wszystkie swoje miejsca zatrudnienia - spędzają w pracy. Punktem odniesienia była unijna norma, która zakłada, iż etat lekarza wynosi 37 godzin i 55 minut tygodniowo. Taką liczbę godzin "wyrabia" w miesiącu jedynie mniej niż co piąty medyk.
W pracy po kilkanaście godzin na dobę
Prawie co dziesiąty lekarz zadeklarował, iż pracuje ponad 92 godziny tygodniowo, co daje więcej niż 13 godzin na dobę, wliczając w to weekendy. 4 proc. respondentów stwierdziło, iż w pracy spędza ponad 126 godzin w tygodniu, czyli 18 godzin na dobę. Najwięcej pracują młodzi - ze stażem do 7 lat, najmniej zaś najstarsi medycy. Spośród tych, którzy pracują do 38 godzin na tydzień, najbardziej wiekowi lekarze stanowią aż 35 proc. W grupie pracujących ponad 128 godzin w tygodniu stanowią oni już tylko 27 proc.
Liczy się czas, nie praca
Lekarze pytani przez Konsylium24.pl potwierdzają, iż tak duża liczba godzin w pracy wiąże się czasami z tym, że nadal istnieją miejsca, gdzie rozliczani są za ilość czasu spędzonego w miejscu pracy, a nie za wykonywanie konkretnych zadań. Wielu medyków podkreśla, że pracuje tak wiele godzin ze względu na niedobory kadrowe.
Sonda została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia przez serwis społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl. W badaniu wzięło udział 616 lekarzy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu