- Kto troszczy się o rolnika, to troszczy się o ten kraj, ten się wpisuję w wielką historię ofiary, trudu i sukcesu - duchowego, moralnego i kulturalnego sukcesu, który jest bardzo potrzebny naszej ojczyźnie - mówił w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie) na zakończenie mszy dożynkowej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski, abp Józef Michalik.
Duchowny podkreślił także, że wieś to nie tylko producent dochodu narodowego, ale także matecznik kultury. Opowiedział się również za koniecznością kultywowania kultury wiejskiej. W jego opinii społeczeństwo powinno w najbliższych wyborach poddać kandydatów egzaminowi z troski o rolników.
Żeby rolnik nie był Polakiem przez małe "p"
My musimy mówić o tym, a posłowie muszą mieć poparcie z dołu, żeby nie było, że to jest Polska B czy C. Kto tak patrzy czy mówi o tych rolnikach, o tych naszych stronach, boję się, że będzie się pisał przez małe "p" jako Polak w historii ojczyzny Abp Józef Michalik
- To jest zadanie na przyszłe wybory, żebyście przeegzaminowali kandydatów, czy będą popierać paliwa bioenergetyczne, czy będą popierać rozwój naszego regionu, czy rolnicy będą mieli, gdzie sprzedać buraki cukrowe czy hodowlane produkty - mówił w niedzielę abp Michalik.
Dodał, że taka jest polska rzeczywistość, od której nie można uciekać. - My musimy mówić o tym, a posłowie muszą mieć poparcie z dołu, żeby nie było, że to jest Polska B czy C. Kto tak patrzy czy mówi o tych rolnikach, o tych naszych stronach, boję się, że będzie się pisał przez małe "p" jako Polak w historii ojczyzny - zauważył metropolita przemyski.
Bo Polka ciasto upiec potrafi
Chwalił także rolę oraz umiejętności cukiernicze polskich wiejskich kobiet na tle innych krajów europejskich.
- Jeśli się jedzie gdziekolwiek, do krajów sąsiednich, do najbliższych i dalszych, to spotka cię życzliwość, gościnność, ale kobieta tam najczęściej umie upiec jeden placek, dlatego że poddali się temu strasznemu reżimowi, który w niewoli 70 lat trzymał te narody. (..) A polskie kobiety - pojedziesz w Bieszczady, pojedziesz gdziekolwiek, w najgłębszą wioskę, postawią ci zestaw takich ciastek, ciast, które są smaczne, wykwintne. Nie ustąpią paryskim ani rzymskim cukierniom - mówił podczas niedzielnej mszy dziękczynnej za zebrane plony.
Źródło: PAP