Nie milkną komentarze do projektu nowelizacji ustawy medialnej autorstwa PO. - Władza nad mediami przejdzie w ręce premiera - mówiła wzburzona Elżbieta Kruk (PiS) w "Magazynie 24 Godziny".
- Zmiany proponowane przez PO podporządkują KRRiT premierowi - stwierdziła w "Magazynie 24 Godziny" Elżbieta Kruk z PiS. - Cały proces koncesyjny i regulacja mediów elektronicznych zostaje przeniesione do UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej - red.), a więc regulatora podległego szefowi rządu - tłumaczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości. - Takie rozwiązanie jest niezgodne ze standardami europejskimi - uważa Kruk i dodaje, że projekt nowelizacji najpewniej trafi do Trybunału Konstytucyjnego.
Europejskie rozwiązanie Zarzuty odpierała Iwona Śledzińska-Katarsińska z PO. - Minister skarbu będzie robić to samo, co minister kultury, sportu i turystyki we Francji, czyli będzie mianować prezesa telewizji publicznej - mówiła w TVN24 posłanka Platformy i zwróciła się do Elżbiety Kruk: - Proszę nas zatem nie szantażować, że to nie są rozwiązania europejskie.
Śledzińska tłumaczyła, jak ma funkcjonować KRRiT. - Odpartyjniona Rada będzie przeprowadzać konkursy i wyłaniać zwycięzców, a minister skarbu - właściciel spółki będzie wręczać nominacje. W tym momencie jest notariuszem - może powołać tylko i wyłącznie zwycięzcę tego konkursu, nie może powołać nikogo ze swojego notesu - przekonywała Śledzińska-Katarasińska.
Dobre intencje, ale... Z kolei Andrzej Celiński z LiD uważa, że projekt nowelizacji ustawy medialnej jest niedopracowany. - Ale zarzucanie PO złych intencji byłoby nieuczciwe - zaznaczył poseł i dodał: - Za tym dobrymi intencjami Platformy kryje się jednak przeświadczenie, że ustawa będzie zawsze realizowana przez bardzo porządnych i uczciwych ludzi. Doświadczenie Polski ostatnich kilkunastu lat podpowiada, aby być tutaj bardzo ostrożnym - skwitował Celiński.
Poseł LiD przyznał, że zmiany są konieczne i podkreślił, że LiD liczy na bardzo poważne prace w komisjach. - Jak PiS ochłonie trochę po wyborczej porażce, to może znajdzie siłę i ochotę, żeby razem spróbować nad tą ustawą poważnie popracować. Kompromisowe rozwiązanie jest możliwe - stwierdził Celiński.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24