Na karę 14 lat więzienia za organizację kradzieży i rozbojów został skazany Janusz T., pseudonim "Krakowiak". W lutym skazano go już na 25 lat w głównym procesie gangu, który trwał siedem lat. Gang "Krakowiaka" był jedną z najgroźniejszych grup przestępczych działających w naszym kraju.
Proces przed Sądem Okręgowym w Katowicach obejmował łącznie 15 osób z grupy "Krakowiaka", oskarżonych przede wszystkim o rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi w latach 1996-1997. Obok szefa grupy, karę 10 lat więzienia dostało w nim trzech jego współpracowników. Pozostali otrzymali kary od roku i trzech miesięcy do ośmiu lat. Jedna osoba została uniewinniona.
To był już trzeci wyrok
Według prokuratorów, gang "Krakowiaka" to jedna z największych i najgroźniejszych grup przestępczych, jakie działały w Polsce. Do sądów trafiło już blisko 20 aktów oskarżenia przeciwko członkom tej grupy. W lutym zakończył się trwający siedem lat główny proces gangu, w którym odpowiadało 31 osób. Prokuratura zarzuciła im m.in. cztery zabójstwa, rozboje, handel bronią i narkotykami. W tamtym procesie sąd wymierzył "Krakowiakowi" karę 25 lat więzienia. Zgodnie z wyrokiem, będzie on mógł się ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie najwcześniej po 20 latach.
Pierwszy wyrok Janusz T. usłyszał jeszcze w listopadzie 2006 roku. Sprawa dotyczyła wówczas śmierci czterech osób i planowania zabójstwa trzech kolejnych - policjanta, prokuratora i świadka koronnego. Sąd w katowicach skazał go wtedy na 25 lat więzienia, ale sąd apelacyjny zmienił później wyrok i wymierzył mu - już prawomocnie - karę 15 lat więzienia za zlecenie napadu i pobicia oraz za podżeganie do zabójstwa świadka koronnego.
Jak w "dobrej" firmie
Grupa „Krakowiaka” działała od 1991 do 1999 roku, głównie w południowej Polsce i - jak zeznawali świadkowie koronni - w szczytowym okresie jego działalności z "Krakowiakiem" współpracowało około 300 osób.
Według prokuratury, gang miał ustaloną strukturę i hierarchię, z niekwestionowanym przywódcą i "organami" wyznaczonymi do poszczególnych zadań - np. "egzekutor" zajmował się zabójstwami i wyznaczaniem kar niepokornym gangsterom, a "skarbnik" dbał o pomoc prawną dla aresztowanych członków grupy i ich rodzin.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum