TVN24 | Polska

Grzesiowski: obostrzenia spóźnione, ale każda forma ograniczenia interakcji przyniesie jakąś ulgę

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
TVN24
Dr Grzesiowski: ograniczenia spóźnione, ale każda forma ograniczenia interakcji przyniesie jakąś ulgę
Dr Grzesiowski: ograniczenia spóźnione, ale każda forma ograniczenia interakcji przyniesie jakąś ulgęTVN24
wideo 2/5
TVN24Dr Grzesiowski: ograniczenia spóźnione, ale każda forma ograniczenia interakcji przyniesie jakąś ulgę

Obostrzenia dotyczące zmiany limitów są spóźnione. Województwa wschodnie już z tego za wiele nie skorzystają, ale każda forma ograniczenia mobilności i interakcji w tej chwili przyniesie nam za dwa tygodnie jakąś ulgę, szczególnie jeśli chodzi o przyjęcia do szpitali i zgony - mówił w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19. Odnosząc się do wariantu omikron, powiedział, że być może stanie się "nowym dominującym typem, jeśli nie powstrzymamy go na granicach poszczególnych krajów".

OGLĄDAJ CAŁĄ KONFERENCJĘ W MINISTERSTWIE ZDROWIA W INTERNECIE NA TVN24 GO

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił "pakiet alertowy obostrzeń" w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie omikron. Nowe obostrzenia to między innymi zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, wydłużona kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen, zmiana limitów osób w wielu miejscach użyteczności publicznej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował nowe obostrzenia
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował nowe obostrzenia TVN24

Grzesiowski: ograniczenia spóźnione, ale każda forma ograniczenia interakcji przyniesie jakąś ulgę

Zaprezentowane obostrzenia komentował na antenie TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.

- Pierwsza grupa to zmiany opóźnione, które były oczekiwane dużo wcześniej, właśnie w kwestii tych ograniczeń liczebności osób w pomieszczeniach, w czasie imprez i tak dalej. To jest coś, co w żaden sposób nie wpływa na wirusa omikron, którego oficjalnie w Polsce jeszcze nie ma, ale nawet jeśli jest, to są to pojedyncze przypadki - mówił.

Grzesiowski ocenił, że są to zmiany spóźnione, "bo część Polski ma za sobą już tę najwyższą zachorowalność".

- Województwa wschodnie już z tego za wiele nie skorzystają, ale każda forma ograniczenia mobilności i interakcji w tej chwili przyniesie nam za dwa tygodnie jakąś ulgę, szczególnie jeśli chodzi o przyjęcia do szpitali i zgony - dodał.

Druga grupa - jak mówił dalej Grzesiowski - "to są ograniczenia związane z przywleczeniem do Polski nowego wariantu". Zaznaczył, że "tutaj kluczowe jest uszczelnienie granicy, tu powinniśmy bardzo precyzyjnie stosować narzędzie kwarantanny". Jego zdaniem kwarantanna powinna dotyczyć także osób zaszczepionych, ale powinna być skracana po dwóch ujemnych testach.

Dr Grzesiowski: ograniczenia spóźnione, ale każda forma ograniczenia interakcji przyniesie jakąś ulgę
Dr Grzesiowski: ograniczenia spóźnione, ale każda fora ograniczenia interakcji przyniesie jakąś ulgęTVN24

Grzesiowski: omikron może stać się nowym dominującym typem wirusa

Odnosząc się do charakterystyki wariantu omikron, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział, że "wygląda na to, że wirus jest bardziej zakaźny". - Z prostej przyczyny - w tym czasie, kiedy dominuje wariant delta, on się przebija. Czyli musi mieć jakąś cechę, która go promuje, która jest lepsza niż u wariantu delta. To może być zakaźność, która może być wyższa kilka, kilkanaście procent. To by znaczyło, że jest szansa, że wirus omikron stanie się nowym dominującym typem, jeśli nie powstrzymamy go na granicach poszczególnych krajów - stwierdził gość TVN24.

Autor:mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości