Bronisław Komorowski w ostatnim dniu swojego urzędowania na stanowisku marszałka Sejmu powołał w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta. Kim są ludzie, którzy będą współdecydowali o kształcie polskich mediów?
Krzysztof Luft - aktor, dziennikarz, rzecznik
Urodził się w 1958 r. w Warszawie. W 1980 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach 80. był aktorem Teatru Nowego. Występował też w filmach m.in. „Liście Schindlera”, „Życiu za życie. Maksymilian Kolbe” czy „Krótkim filmie o zabijaniu”.
Od 1990 do 1998 pracował jako dziennikarz i prezenter Telewizji Polskiej, prowadził m.in. poranny program "Kawa czy herbata?"
W latach 1999–2001 pełnił funkcję doradcy premiera ds. mediów (oficjalna nazwa rzecznika rządu) w gabinecie Jerzego Buzka. Później zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.
Luft należał do Platformy Obywatelskiej, bez powodzenia kandydował z jej list w wyborach parlamentarnych w 2007. Obecnie nie jest już członkiem partii. - W 2008 r. zawiesiłem swoje członkostwo i zgodnie ze statutem wygasło ono po trzech miesiącach - mówi w rozmowie z tvn24.pl. - Pan Krzysztof Luft od 1 lipca 2008 roku nie jest członkiem Platformy - potwierdza szef klubu parlamentarnego PO Andrzej Halicki.
1 lipca 2008 Luft został dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Sejmu. Po zwycięstwie Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich był wymieniany jako jeden z kandydatów na ministra w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialnego za kontakty z mediami.
Jan Dworak - dziennikarz, producent, prezes
Urodził się 31 grudnia 1948 w Sochaczewie. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął pracę dziennikarską w pismach sportowych. Później był zaangażowany w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu. Wraz z Andrzejem Czumą, Leszkiem Moczulskim, Emilem Morgiewiczem i Wojciechem Ziembińskim współredagował niezależne pismo "Opinia". Współpracował też z Komitetem Obrony Robotników i ROPCiO.
Po ogłoszeniu stanu wojennego był internowany na klika miesięcy. Później pracował m.in. w "Przeglądzie Katolickim" i "Tygodniku Solidarność". W 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole ds. środków masowego przekazu.
Na początku lat 90. pełnił funkcję wiceprezesa zarządu TVP. Po odejściu z telewizji został producentem filmowym. Jest współwłaścicielem firm producenckich "Prasa i Film" oraz "Studio A". W latach 1993-1998 był założycielem i przez dwie pierwsze kadencje przewodniczącym Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Następnie od 1998 do 2002 roku zasiadał w radzie programowej TVP, a od 17 lutego 2004 do 11 maja 2006 był jej prezesem.
Należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, następnie do Platformy Obywatelskiej, z której odszedł po objęciu posady prezesa TVP w lutym 2004 r. Działa w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa. Od 1998 do 2002 zasiadał w sejmiku mazowieckim I kadencji.
W 2007 roku Dworak został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło: tvn24.pl