Kanclerz Donald Tusk? - Wolę "premier" - mówi wywołany do odpowiedzi rzecznik rządu Paweł Graś w TVN24. I konsekwentnie odmawia odpowiedzi na pytanie czy Donald Tusk przedstawi w sobotę propozycje zmian w konstytucji, a jeśli tak, to w którą pójdą one stronę. Konferencja premiera o godz. 14.
Zapowiedź "ważkich" propozycji zmian ustrojowych premier złożył w piątek, podczas jednego z paneli podsumowujących dwa lata prac rządu. Ma się to wydarzyć na konferencji prasowej zamykającej panele, jakie kancelaria premiera zorganizowała na 2 lata rządów Donalda Tuska. O szczegółach premier mówić nie chciał.
Jak "uniknąć sprzeczności"
Podobnie jak dziś jego rzecznik: - Na pewno dzisiaj, po wczorajszym podsumowaniu, opinii publicznej należy się informacja co przed nami - mówił wymijająco Paweł Graś w TVN24. - Jeśli chodzi o szczegóły, trzeba poczekać do 14 - ucinał pytania o założenia ewentualnych zmian ustrojowych.
Dodał, że podstawą do jakichkolwiek zmian jest niegasnący spór kompetencyjny między urzędami premiera i prezydenta. - Modernizacja Polski się zaciera, jest ten nieustanny klincz polityczny między Pałacem Prezydenckim a urzędem premiera - mówił Graś i dodał: - Na pewno (premier) będzie mówił o tym, jak tych sprzeczności uniknąć.
System kanclerski rozwiąże problem?
Już w piątek PAP od polityków PO dowiedziała się, że Tusk prawdopodobnie zaproponuje zmianę konstytucji tak, by promowała model kanclerskich rządów - "w stronę silnej władzy rządu i premiera, opartej o większość parlamentarną".CZYTAJ WIĘCEJ
Do tej pory premier unikał deklaracji czy skłania się ku systemowi kanclerskiemu, czy prezydenckiemu, choć nie raz sygnalizował chęć zmiany konstytucji.
Prezesi TK proponują
Według informacji ze źródeł zbliżonych do władz klubu PO, w przyszłym tygodniu - pod kierownictwem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego - mają rozpocząć się konsultacje polityczne nad propozycjami zmian w konstytucji autorstwa trzech byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego: Jerzego Stępnia, Andrzeja Zolla i Marka Safjana.
Proponują oni m.in. ograniczenie władzy prezydenta (m.in. poprzez zmniejszenie progu głosów koniecznych do odrzucania weta, wzmocnienie systemu parlamentarno-gabinetowego oraz wybór prezydenta przez Kolegium Elektorów). POZNAJ SZCZEGÓŁY
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24